Kontejnerové domy jako ekologické bydlení
Bydlení

Nový trend v ekologickém bydlení: kontejnerové domy

Alžběta Cutáková minut čtení

Napříč celou společností se zvedá trend ekologické udržitelnosti. Lidé chtějí dělat věci lépe, nezatěžovat tolik přírodu kolem sebe a být šetrnější k životnímu prostředí. Ekonálada se promítla i do odvětví architektury a začaly vznikat budovy z kontejnerů – jednodušší a udržitelnější než klasické domy. Svět na ideu moderních staveb z ocelových plátů přistoupil velice rychle. U nás na kontejnerový trend ale lidé nahlížejí opatrněji a trochu nedůvěřivě.

Jedním z iniciátorů, kteří se snaží tento „konzervatismus“ v Česku změnit, je projekt Kontejnerové domy. „Rozhodli jsme se, že konzervativním Čechům pomůžeme vykročit ze statusu quo a naučíme je bydlet jinak a lépe,“ říká copywriterka Kontejnerových domů Alžběta Cutáková.

kontejnerové domy

Češi chtějí bydlet, ale pronájmy se jim postupně omrzely nebo neodpovídají jejich požadavkům. Poptávka na trhu je momentálně především po vlastním bydlení, které bývá finančně náročné. Hypotéky v České republice navíc nemusejí být dostupné pro každého. Ve většině případů je tedy třeba operovat s nižším rozpočtem, který si lidé od kontejnerových domů slibují. Stavby samozřejmě nejsou za korunu, ale při rozumném využití kontejnerů (například recyklací dříve použitých a tak dále) se na nich dá ušetřit v řádech desítek procent oproti zděným alternativám.

Interiér kontejnerového domu
Interiér kontejnerového domu

Jak je to se stavebním povolením a zateplením

Ke kontejnerové realizaci vede cesta skládající se z několika kroků. Mnoha lidem uvažujícím o kontejnerovém domě dělá vrásky stavební povolení. V současnosti jej potřebujete stejně tak, jako u obyčejných zděných domů. Je tedy třeba konzultovat na úřadě.

Práce na kontejnerech probíhají dle zadání klienta, upravují se do požadované podoby (například vyřezávání oken a dveří, otevírání kontejnerových křídel hydraulikou), ale především se zatepluje. Zateplení je klíčovým bodem, protože kontejner je celokovový. Velmi rychle tedy podléhá vlivům počasí a ocelové stěny tento fakt ještě násobí. V horkých dnech se kontejnerový dům rozehřeje na desítky stupňů a v zimě natáhne chlad. Z těchto důvodů je nejdůležitější dbát na kvalitní izolaci (zvenku či zevnitř).

Luxusní kontejnerový ski resort
Luxusní kontejnerový ski resort

Bazén nebo hausbót? Kreativitě se meze nekladou

Na co všechno se vlastně kontejnery hodí? S dobrým, kreativním projektantem prakticky na cokoliv. Výjimkou nejsou bazény, zahradní domky, kůlny, jímky, hausbóty, kanceláře, chaty, přístavby domů i samotné domy. Velmi oblíbené jsou i prodejní stánky. Zde je výhodou kompaktnost kontejneru, často se používá takzvaná pop-up verze (česky něco jako „rozkládací“), což majitelům umožní stánek přes den (sezónu) otevřít do všech stran a na noc (mimo sezónu) ho bezpečně uzavřít. Strany kontejneru se jednoduše rozřežou a upevní hydraulickým zařízením, které je elegantně polohuje (v maximální poloze leží strany kontejneru úplně „na zemi“). Vnitřní prostor se dá upravit na přání tak, aby vyhovoval provozu a zamýšlenému účelu. Kontejnerové realizace tak představují krok vpřed v ekologii, podnikání i designu.

Kontejnerová stavba na vodní hladině

 

Kontejnerový bar
Kontejnerový bar
kontejnerový dům
Kontejnerové útočiště v tichu lesa
Italská restaurace v kontejneru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *