Co vytváří náš pocit z příjemného okolí? Může být moderní architektura zdravá pro člověka i pro přírodu? Jak může vstoupit duch místa do nově navrhované stavby? Na tyto otázky se pokusil dát odpověď architekt Oldřich Hozman při tvorbě organické rodinné vily v El Palol v severním Španělsku. V následujících řádcích popsal, jak postupoval při stavbě domu.
Stavba se nachází v těsné blízkosti starého kláštera u řeky Fluvia, 9 km od Středozemního moře. Majitelé před patnácti lety zakoupili v okolí kolem 70 ha pozemků. Na většině z nich ekologicky hospodaří. Cílem projektu bylo proměnit starý areál kláštera a jeho okolí v biohotel s lázněmi za pomoci celostní architektury. Aby měla majitelka se svou rodinou vše pod dohledem, rozhodla se postavit si zde také svůj nový rodinný dům.

[simple-box nadpis=”Celostní architektura” text=”Pomáhá člověku propojovat fyzické, duševní a duchovní oblasti. Obsahuje také propojení se zemskými silami. Ty byly v tomto projektu řešeny z takzvaného pohledu geomantie neboli „věštění ze sil země“. Vše, co člověk v krajině nově navrhuje, citlivě přizpůsobuje těmto silám.”]
Duševní propojení s pozemkem
Na počátku projektu jsem se věnoval tomu, aby se klientka mohla s pozemkem co nejlépe duševně a duchovně spojit. Sedmdesátihektarový pozemek jsme společně se členy její rodiny obešli. Šli jsme po hranicích pozemků postupně po dobu tří dnů. Většinou jsme šli mlčky. Během této cesty si přála a vnitřně se v imaginativních představách spojovala se svým budoucím záměrem. Od té doby znala svůj pozemek a každý jeho kout. Je s nimi vnitřně spojena a ví, jak vypadají všechna zákoutí a pole v okolí. Na nárožích pozemku pak klientka položila k původním nárožním kamenům nové.
[simple-box nadpis=”Nárožní kameny” text=”Pokládání nárožních kamenů okolo pozemků i pokládání základních kamenů staveb patří ke starým zvykům, které se v souvislosti s místy a architekturou vždy opakovaly. Jsou to většinou slavnostní úkony nebo rituály, na které se člověk těší a potom na ně rád vzpomíná.”]
Modelace domu
Úplně na začátku jsem pro klientku vyrobil krajinný model celého okolního území. Zahrnul jsem do něj i řeku a všechny okolní pole a louky, na nichž rodina hospodaří. Model jí pomohl uvědomit si charakter a ducha krajiny.

Atmosféru místa můžeme nazývat též jako genius loci. Je to vlastně ojedinělá, neopakovatelná a typická nálada každé lokality. Tak jako v přírodě vzniká vzhled místa dlouhodobým utvářejícím procesem, můžeme něco podobného zažívat i při tvorbě architektury.
Klientce a jejímu synovi jsem umožnil modelovat návrh domu do konkrétního architektonického modelu. Nabídl jsem jim, aby modelovali plastické formy, které budou odrážet charakter krajiny i jejich imaginativní představu. Jako architekt jsem je doprovázel, ale proces vznikání tvarů jsem na počátku co nejméně ovlivňoval. To, že zadavatelka dostala tak velkou důvěru a svobodu, jí dodávalo zdravé sebevědomí. Pracovala velmi radostně, tvořivě a živě.

Proces plastického utváření pomáhá zadavateli najít jeho představu o budoucím tvaru domu. Spojuje se tedy s jeho duchem i duší. Postupně, jak se modelování prohlubuje, přicházejí úplně nové tvarové podněty. Je to proces, který má pro člověka terapeutický účinek. Z tohoto procesu vyvstala budoucí forma celého domu.

Od modelu k architektonické studii
Po dokončení a odsouhlasení modelu byla vypracována architektonická studie. Potom byly měřítko i charakter domu ještě ověřeny zákresy do fotografií. Teprve následně začaly vznikat technické prováděcí výkresy.



Dům bez ostrých linií
Zakulacené formy stěn i stropů byly navrženy proto, aby na člověka působily jemně a měkce. Majitelka si přála, aby na ní tvary domu psychicky netlačily a aby nebyly ostré. I když je tvar domu náročný, díky propracované prováděcí dokumentaci mohly realizační firmy vyrobit i složité tvary. Realizace domu všechny bavila a majitelka byla velmi spokojena.
Během stavby jsem vykonával autorský dozor a společně se členy realizačního týmu dořešoval přímo na místě náročnější detaily stavby. Obtížné bylo technicky domyslet živě tvarovanou fasádu. Nakonec jsem se společně s týmem španělských a německých přírodních stavitelů přiklonil k několika vrstvám dřevěných lamel.Na ně byla nasponkována vrstva rohoží z kokosových vláken. Rohože slouží jako nosič vnější omítky. Ta je z místní hlíny a místního písku. Má tři vrstvy: první je čistě hliněná, druhá má 10% příměs vápna a třetí obsahuje 30 % vápna. Tak si fasáda zachovala barevný i materiálový charakter místních hlín a zůstala odolná proti dešťům.
Hliněné omítky udržují v domě příjemné mikroklima. Vzduch přirozeně obsahuje dostatek volných záporných iontů. Jejich vzniku pomáhají i dva otevřené krby a nedaleké jezírko vedle domu.


Inspirace feng shui
Projekt byl inspirován základními principy feng shui. Mezi hlavní zásady feng shui patří velký a výrazný vstup a volný střed domu. Proto je vstupní hala tak prostorná a obsahuje i velké zatočené schodiště do prvního patra. Vchody, haly a schodiště jsou místa takřečeného „nádechu“ domu.

Kvůli teplému španělskému klimatu má dům zatravněnou zelenou střechu, jež absorbuje hodně letního tepla. Díky ní a rovněž přesahům střech se dům v létě uvnitř nepřehřívá.


Podle principů feng shui kuchyně směřuje na východ, kde ji osvětluje ranní slunce. Kombinovaný sporák umožňuje topit dřevem a od sporáku vidět při vaření na vstupní dveře do kuchyně.

Vytápění
Dům je přitápěn dvěma krby na dřevo. Hlavní vytápění je stěnové (sálavé). Ohřev vody pro topení i pro teplou užitkovou vodu zajišťuje kotel na dřevěné peletky doplněný solárními kolektory. Celý dům má vnitřní plochu obvodových stěn vyzděnou z nepálených cihel, což zajišťuje akumulaci tepla. V zimě se šetří energie na noční přitápění a během letního období je zase přes den v domě příjemný chládek.
Zdravý dům z místních přírodních materiálů
Dům v El Palol je z místních přírodních ekologických stavebních materiálů. Především ze dřeva z nedalekých Pyrenejí, místního kamene a z místní hlíny. Dům je energeticky úsporná nízkoenergetická dřevostavba.

Má celodřevěnou konstrukci ze smrkových dřevěných trámů. Konstrukce podlah a nosníky střechy jsou z desek z vrstveného masivního dřeva.


Dům je zateplen 40cm izolací z dřevovláknité vaty. Stěny jsou prodyšné, difuzně otevřené a zevnitř přizděné z nepálených cihel, které v domě zajišťují ustálenou vnitřní teplotu a regulují vzdušnou vlhkost. Veškeré vnitřní omítky jsou z místní hlíny. Fasádní obklady, okna, dveře a vnitřní podlahy jsou z dubového dřeva. Vše je napuštěno přírodním olejem.
Interiér domu





V celém domě se úžasně spí a regeneruje. Je to hlavně díky přírodním povrchům bez laků a bez plastů. V interiérech je cítit přírodní dřevo dubových podlah a občas, většinou navečer, vnikne do domu závan vůně moře…
Prohlédnout si můžete také celou realizaci domu nebo postup realizace.