Jak správně propojit kuchyň s obývacím pokojem - BYDLENÍ VE VATĚ
Bydlení

Jak správně propojit kuchyň s obývacím pokojem

Eva Habrnálová 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Proč je dobré uvažovat nad kuchyňským ostrůvkem?

Jaká jsou úskalí propojení obou mísností?

Jak si správně rozmístit jednotlivé prvky?

Kuchyň spojená s obývacím pokojem

Dříve se kuchyň běžně projektovala jako samostatná místnost, která většinou zabírala jen velmi málo prostoru. V dnešní době stále více lidí tíhne k propojení kuchyně s obývacím pokojem – obě místnosti jsou často místem, kde se tráví většina času. Vaření ve společnosti blízkých je totiž příjemným způsobem, jak být spolu. Nikdo se nechce sám zavřít v malé kuchyni, obzvláště, když na něj v obývacím pokoji čekají hosté.

 

Kuchyňský ostrůvek – elegantní propojení

Pokud se rozhodnete oba prostory spojit, stojí za to přemýšlet o prvku, který je opticky propojí a zároveň oddělí. Kuchyňský ostrůvek je skvělým řešením. Jedná se o multifunkční oázu, která může zvětšit pracovní plochu, rozšířit tolik potřebné úložné prostory, nebo se z něj stane místo pro posezení s rodinou a přáteli.

Tento kus nábytku je výborný pro přípravu jídel, protože člověk, který vaří, nestojí zády, ale čelem k obývacímu pokoji a může si s ostatními povídat. Zároveň může sloužit i jako jídelní stůl, u kterého se dá sedět, užívat si přítomnosti ostatních a pochutnávat si na skvělém jídle. Je ideálním řešením jak pro velké rodiny s dětmi, tak i pro ty, kteří si rádi zvou hosty.

Díky ostrůvku si můžete užít i společnou přípravu jídla. Zkrátka je to univerzální nábytek, který celá rodina ráda využije.

Vyhněte se nežádoucím pachům

Jedinou nevýhodou propojení kuchyně a obývacího pokoje je to, že výpary z vaření (ať už příjemné nebo nepříjemné) jsou cítit v celé místnosti. Tento nedostatek se ale už dnes dá vyřešit pomocí účinných a tichých odsávačů par, které jsou běžně k dostání v různých obchodech.

Další možností, jak situaci řešit, je například posuvná stěna, která nejen oddělí kuchyň od obývacího pokoje, ale zároveň se stane i zajímavým prvkem interiéru.

Jak si kuchyň správně uspořádat?

Když propojíte kuchyň s obývacím pokojem, vznikne otevřený prostor, který se dá dispozičně dobře naplánovat. Variant, ze kterých si můžete vybrat, je hodně. Záleží samozřejmě i na tvaru místnosti a rozmístění důležitých prvků – například stávajících oken a dveří. Nejoblíbenější jsou většinou kuchyně ve tvaru písmene G, nebo L.

Uspořádání veškerého kuchyňského nábytku do jedné řady se hodí zejména tehdy, když chcete mezi kuchyň a obývací pokoj umístit kuchyňský ostrov.

Uspořádání kuchyňského nábytku ve dvou řadách orientovaných navzájem proti sobě je praktické, když se v kuchyni chcete pohybovat v kruhu. V případě otevřené kuchyně se jedna řada umísťuje u stěny a druhá slouží jako kuchyňský ostrůvek. Nábytek druhé řady se může dotýkat stěny nebo stát uprostřed prostoru.

Uspořádání kuchyně ve tvaru písmene G lze zakončit ostrůvkem přistavěným ke kuchyňskému nábytku. V tomto případě však bude dělat dojem spíše kuchyně uzavřené než otevřené.

Kuchyň ve tvaru písmene L je sice oblíbená, ale zároveň sebou nese jisté úskalí. Ostatní totiž vidí vše, co v kuchyni je. A neumyté hrnce po vaření asi nebudou působit zrovna příjemně. V tomto typu uspořádání bude hrát úklid prim.

Je dobré si uvědomit, že plánování se vyplatí – jen dobře navržená kuchyň nám poskytne tu pravou radost a zážitek z vaření. Společný prostor bude funkční pouze tehdy, když jeho rozvržení přizpůsobíte svým potřebám a zájmům.

Čtěte další zajímavý článek: Plíseň v bytě. Jak se doma zbavit plísně a vlhkosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *