Rekonstrukce bytu krok za krokem - jak se z ní nezbláznit?
Bydlení

Rekonstrukce bytu krok za krokem – jak se z ní nezbláznit?

Eva Habrnálová 7 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jak správně naplánovat rekonstrukci bytu 

Kolik peněz za renovaci bytu zaplatíte 

Zda se vyplatí, pustit se do rekonstrukce na vlastní pěst 

Hledání, porovnávání, shánění, nakupování, bouchání, vrtání, prášení, rozvody elektřiny, uklízení, malování … to je jen malý výčet ze všeho, co na vás čeká. Stovky různých výdajů. Mnoho otázek, na které zatím neznáte odpověď a spousta různých rozhodnutí. Zkrátka: renovace bytu.

Renovace
Renovace

Nedávno jsem četla studii o životních situacích, které způsobují největší psychickou zátěž. Po rozvodu a ztrátě zaměstnání se rekonstrukce právem zařadila na třetí místo. Zrovna se sama chystám rekonstruovat. Už při představě, co všechno budu muset udělat, se mi dělá špatně. Raději jsem se spojila s odborníkem, který se na rekonstrukce specializuje. Podělím se teď s vámi o pár jeho rad.

Plánování rekonstrukce bytu 

Potřebuji zrekonstruovat byt. Čím začít, aby všechno proběhlo pokud možno v klidu a bezbolestně? 

U dobrého návrhu. Doporučuji, abyste si doma všichni sedli a pořádně se pobavili, co od rekonstrukce očekáváte. Jak vlastně doma běžně fungujete. Kam odládáte věci, jak se chováte. Jak má být byt rozvržený? Chcete změnit jeho dispozice? Jaký se vám líbí styl? Je to důležité, protože jedině tak od vás architekt dostane ucelenou vizi, se kterou pak může pracovat. Před tím, než byt vůbec začnete rekonstruovat, je dobré mít také jasnou představu o vybavení, materiálech a barvách, které budou interiér tvořit. Některé věci nemusí být okamžitě k dostání, proto je důležité si je zařídit předem. S tím vám může případně pomoci i architekt nebo bytový designér.

A je nutné spolupracovat zrovna s architektem? Rovnou přiznávám, že můj rozpočet není zrovna velký…  

I bez architekta lze dosáhnout velmi dobrých výsledků. Spousta mých klientů mi místo projektu donese fotografie z časopisů o bydlení, o interiérovém designu nebo různé katalogy, obrázky z internetu a chtějí po mě něco podobného. Často se jim líbí méně obvyklá řešení interiéru a osvětlení. Různá LED podsvícení a jiné prvky, nad kterými by sami vůbec neuvažovali. Obecně platí, že před zahájením práce musíte mít jasnou vizi, čeho chcete dosáhnout a ověřit si, že i dodavatelé vaši představu správně pochopili.

Dobře, řekněme, že vím přesně, co chci. Můžu se tedy do rekonstrukce pustit? 

Před rekonstrukcí je dobré znát ještě i jiné věci. Pokud se chystáte měnit elektrické rozvody nebo budete bourat zdi, předem si zjistěte, kudy vedou původní rozvody vody, plynu, elektřiny. Zjistěte, kde je hlavní uzávěr vody a zda k němu máte přístup. Určitě se chcete vyhnout zbytečným škodám. Pokud předěláváte družstevní byt, nebo jste součástí společenství vlastníků, existují situace, kdy musíte předem vše družstvu nebo sousedům ohlásit. Zejména pokud se jedná o větší zásah jako je bourání nosné konstrukce. Možná také budete potřebovat kontejner na stavební suť a další odpad, který se musí následně ekologicky zlikvidovat. Všechno pak dokládáte při kolaudaci bytu. Zkrátka, než se do renovace pustíte, musíte dořešit ještě spoustu jiných věcí.

| NEZAPOMEŇTE |

Pokud při rekonstrukci zasáhnete do nosných konstrukcí, je potřeba zařídit stavební povolení. Pokud do nosných konstrukcí nezasahujete, postačí stavební ohlášení. Svůj plán musíte také sdělit svým sousedům. Při větším zásahu si zařiďte kontejner na stavební odpad a vyřešte jeho ekologickou likvidaci. 

Rekonstrukce domu
Rekonstrukce domu

Rekonstrukce bytu krok za krokem 

Čím tedy začít? 

Nejdříve si původní stav pořádně prohlédněte a určete si, co a kde budete konkrétně dělat. Rozvrhněte si, co a kam se bude montovat nebo dávat. Je dobré si zakreslit, kudy povede nová elektřina, kde chcete zásuvky a kudy povedou další rozvody. Prohlédněte si stav původních stěn. U starých domů je běžné, že omítky na stěnách a stropech příliš nedrží. Při jejich odstraňování se snadno může stát, že se odlomí větší kus a spadne někomu na hlavu. V novějších bytech obvykle žádné problémy tohoto typu nejsou, ale i tak je dobré se na prostor pořádně podívat.

Na co dalšího je dobré se zaměřit? 

Pokud jde o rekonstrukci rodinného domu, nejdříve zjistěte stav izolace a hydroizolace. Pokud je na stěnách plíseň a houby, nebo víte, že pokud napadne sníh, hned na střeše roztaje, můžete si být jistí, že váš dům má problém s izolací (pokud je vůbec zateplený). Vyřešte tedy nejprve zateplení různých konstrukcí. Samotná rekonstrukce pak obvykle začíná demontáží vestavěného nábytku a vybavení a poté demolicí starých a stavbou nových stěn (pokud plánujete měnit i dispozice).

A co pak? Nejdříve zavolat elektrikáře, nebo instalatéra?  

Obojí se obvykle řeší ve stejnou dobu, ale instalatérské práce mají přednost. Je potřeba vyřešit správný sklon kanalizace a odpadních trubek. Pokud je máte hotové, můžete začít řešit rozvody elektřiny. Pokud provádíte větší zásah, stojí za to přehodnotit umístění elektrických přípojek, případně zvýšit jejich počet. Ve starém bytě možná máte málo zásuvek, protože dříve se nevyužívalo tolik elektrických zařízení, jak je tomu dnes běžné. Zkuste si rozvrhnout, ve kterých místech zásuvky potřebujete – kde bude televize, počítač, rychlovarná konvice a další, dnes už běžně používané domácí spotřebiče. Rozvrhněte si rozmístění osvětlení – nad jídelním stolem, u postelí, na stropě. Velkou pozornost věnujte i umístění vypínačů. Dobře promyšlené umístění zásuvek a vypínačů vám výrazně zjednoduší každodenní život a vyhnete se nevzhledným kabelům a prodlužovacím zásuvkám.

Rozvody jsou vyřešené, co dál? 

Teď vás čekají klasické dokončovací práce. Omítnete stěny, položíte obklady, dokončíte podlahy, vymalujete, nainstalujete sprchový kout nebo vanu, záchod a umyvadla. Pokud předěláváte i kuchyň, teď je ten správný čas povolat do práce truhláře, aby umístil kuchyň a spotřebiče.

A máme hotovo? 

No, ne tak úplně. Pořádně vše ještě jednou zkontrolujte. Po instalaci kuchyně jsem se ještě nikdy nesetkal s tím, že bych nenašel povrchové oděrky nebo odlomené rohy. Takže případné poškození opravte. A pokud je to nutné, ještě jednou vymalujte a pořádně ukliďte.

A kolik taková rekonstrukce bytu stojí? 

To samozřejmě závisí na mnoha faktorech, zejména na použitých materiálech, rozměru rekonstruované plochy a rozsahu prací. Obecně se ale dá říct, že pokud se pro renovaci použijí materiály ze středního cenového pásma, vyjde taková renovace na 7000 – 9000 Kč/m2. Polovina přitom připadne na samotnou práci a polovina na použitý materiál.

| NÁKLADY NA REKONSTRUKCI |

Dá se říct, že pokud se pro renovaci použijí materiály středního cenového pásma, vyjde renovace na 7000 – 9000 Kč/m2. 

Náklady na rekonstrukci nejsou zrovna malé. Mohla bych se do rekonstrukce pustit i sama?

Pokud jste šikovná, máte určitou úroveň odbornosti a potřebné nářadí, proč ne. Počítejte ale s tím, že samotná renovace vám bude trvat mnohem déle. Nezapomeňte si celou rekonstrukci dopředu pečlivě naplánovat a až pak se pusťte do samotné práce. Na jedné věci se ale nevyplatí šetřit. Na instalatérské a elektrikářské práce si rozhodně zavolejte profesionály. V těchto případech je jakákoliv chyba způsobená neodborností riziková a možná i životu nebezpečná.

| DŮLEŽITÉ |

Na instalatérské a elektrikářské práce si najměte odborníky. Neriskujte neodbornou instalací. 

Ne, na tomto se opravdu nevyplatí šetřit. Za jak dlouho by mohla být rekonstrukce hotová?

Pokud rekonstrukci svěříte firmě, byt do 100 m² většinou zabere 1,5 až 2,5 měsíce. Pokud na ni budete sama, určitě budete mnohem pomalejší než profesionálové a pochybuji, že na stavbě strávíte denně tolik času jako my. Sama si spočítejte, co bude pro vás výhodnější. Na první pohled se možná zdá, že ušetříte, ale v konečném výsledku vás to bude stát mnohem více – jak peněz, tak nervů.

Jednodušší způsob tedy bude, raději si na rekonstrukci vydělat, než se do ní pustit sama.

Souhlasím. V dnešní době je ale velmi obtížné najít kvalitní stavební firmy. Termíny jsou rezervované na dlouho dopředu. Proto bych neváhal. Pokud plánujete rekonstrukci na příští rok, sjednejte si schůzku s firmou co nejdříve.

| CENNÉ RADY |

Při přípravě rekonstrukce zvažte i použítí kvalitní izolace. Díky zateplení kamennou vlnou snížíte nejen účty za vytápění, ale zároveň v místnostech vytvoříte příjemné mikroklima. Zlepšíte akustiku místností. Kamenná vlna totiž pohlcuje a tlumí hluk jak mezi místnostmi, tak z venku.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *