Plíseň na zdi - jak se jí účinně zbavit a jak jí předcházet? - BYDLENÍ VE VATĚ
Bydlení

Plíseň na zdi – jak se jí účinně zbavit a jak jí předcházet?

ROCKWOOL 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Proč dochází ke vzniku plísní?

Co udělat pro to, aby se plíseň vůbec neobjevila?

Když už se objeví, jak se jí co nejlépe zbavit?

Když už se jednou objeví plíseň na zdi, měli byste ji co nejdříve řešit. Vdechování jejích spórů je velmi škodlivé. Ve většině případů problém souvisí s nedostatečnou tepelnou izolací zdí a neefektivním větráním místnosti. Částečným viníkem může být i nesprávně provedená hydroizolace domu a vzlínání vhlkosti, kterou je potřeba vyřešit jako první. Následným řešením, jak se plísně zbavit, je zateplit obvodové zdi domu a účinně větrat. Zateplení pomáhá snížit kondenzaci vodních par ve zdech a snižuje tepelné úniky z objektu. Větráním se zase odstraní přebytečné vlhko.  

Kde se na zdech nejčastěji objevuje plíseň? Co může být její příčinou? 

S užíváním domu nebo bytu se někdy pojí i méně příjemné situace. Jedním z poměrně častých problémů je, když se na zdech objeví plísně a houby. Každá z nich vypadá trochu jinak, ale příčiny jejich vzniku jsou stejné. Přílišná vlhkost, která kondenzuje na zdi a nedostatečné odvětrání vlhkého vzduchu. Zatímco plíseň se objevuje jen na povrchu zdi, houba prorůstá hlouběji.  

Nejhůře postiženými místnostmi jsou většinou ty, kde se potkává vysoká úroveň vlhkosti současně s vyšší teplotou, tedy především kuchyně, koupelny a prádelny. Plísně a houby se nejprve vyskytnou zpravidla kolem oken a vnějších rohů místnosti. Hlavní příčinou je v tomto případě málo účinné, nebo zcela neúčinné větrání. Výkvěty se mohou objevit i na vnějších zdech, v tomto případě je hlavním důvodem jejich vzniku ochlazení stěn a pravidelné kondenzování vlhka. Je důležité situaci řešit co nejdříve, protože plísně a houby mohou vést ke špatné kvalitě vzduchu a negativně tak ovlivnit zdraví obyvatel domu, nebo bytu.  

Jak předcházet vzniku plísní? 

Abychom předešli vzniku plísní a hub na zdech, měli bychom se zaměřit na správné větrání a udržování optimální úrovně vlhkosti v místnosti mezi 40 až 60 %.   

Důležité je postarat se i o správné zateplení a utěsnění domu, aby se minimalizoval průnik chladu vnější obálkou budovy. Jedním z nejlepších řešení je tepelná modernizace domu kvalitním izolačním materiálem pro zateplení obvodových stěn, jako je například kamenná vlna. Ta má jednak skvělé tepelněizolační vlastnosti, ale zároveň je i nehořlavá, paropropustná a zlepšuje akustiku domu. Každopádně při jakýchkoliv stavebních úpravách domu používejte materiály, které zabrání kondenzování vlhkosti v konstrukci.

 

Aby se omezily tepelné úniky, vhodné je i utěsnění oken, případně jejich výměna. 

 

Po odstranění tepelných mostů, zateplení a výměně oken je potřeba hlídat správnou úroveň vlhkosti vlhkoměrem a v případě nadměrné vlhkosti zajistit dostatečné větrání. Dříve se muselo větrat ručně otevřením okna, v dnešní době existují různé automatické nebo hybridní způsoby, například rekuperace.  

Tipy, které mohou s předcházením plísní a hub pomoci: 

  • Větrejte – zvláště v místnostech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Je důležité zajistit, aby se vzduch pravidelně obměňoval a nedocházelo ke srážení páry.  
  • Používejte ventilátory – instalace ventilátoru může pomoci při odvádění vlhkosti z místností, kde se množí plísně a houby. 
  • Kontrolujte úroveň vlhkosti – použijte vlhkoměr k měření vlhkosti v místnosti a udržujte ji na vhodné úrovni mezi 40 až 60 %. 
  • Používejte vysoušeče – velmi vlhké stěny například po dlouhodobém zatékání, vysušte elektrickým vysoušečem 
  • Vařte s digestoří – při vaření vznikají páry, které zvyšují objem vlhkosti v místnosti. Buď účinně větrejte, nebo používejte digestoř. Jinak se začne srážet pára na oknech a v místnosti bude přílišné vlhko 
  • Sušte prádlo buď venku, nebo si pořiďte sušičku – pokud doma sušíte prádlo a venku je chladno, měli byste při tom i větrat.  
  • Opravujte praskliny a trhliny – plísně a houby mohou pronikat skrze praskliny a trhliny v zdech, proto je důležité je opravit. 
  • Udržujte čistotu – pravidelný úklid a odstranění vysrážené vody může pomoci předejít vzniku plísní a hub. 
  • Používejte vodotěsné povrchy – v místnostech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a sprchové kouty, použijte vodotěsné nátěry a povrchy, které nepropustí vodu do zdi. 
  • Odstraňujte plísně okamžitě – pokud se plíseň objeví, je důležité ji odstranit co nejdříve, aby se zabránilo jejímu dalšímu šíření. 

 

Abyste předešli vzniku plísní a hub, udržujte ve svých místnostech optimální vzdušnou vlhkost. 

Co je nejlepší na plíseň na zdi? 

Pro bezpečné a hlavně účinné odstranění plísně na zdi je potřeba postupovat obezřetně.  

  • Rozhodně není dobré podceňovat ochranu. Je vhodné si obléct ochranné rukavice, respirátor a chránič očí. Ten, kdo má citlivou pokožku, by měl používat i dlouhé rukávy a kalhoty. 
  • Zjištění příčiny: Nejdůležitější je zjistit důvod, proč plísně a houby vznikly. Je potřeba odstranit zdroj vlhkosti, který je způsobil. Pokud se nevyřeší příčina, plíseň se bude znovu a znovu objevovat.  
  • Čištění: Babskou radou, jak se zbavit povrchové plísně, je umýt dotčenou plochu směsí vody a octa. Poměr těchto složek ve směsi by měl být 2:1. V prodeji jsou také speciální chemické přípravky na jejich odstranění. V případě, že by ale houby pronikly do hlubších struktur stěny, jejich likvidace se musí zadat profesionální firmě.  
  • Vysoušení: Po odstranění plísně je důležité nechat stěnu pořádně vyschnout a hlavně zajistit dostatečné větrání místnosti.  

Co se stane, když vdechnu plíseň? 

Rozhodně je to zdraví nebezpečné a i krátkodobé vystavení může mít nepříznivé účinky na horní cesty dýchací. Vdechování částic plísní může vyvolat dušnost a dýchací obtíže a také otok nosní sliznice, což způsobí přetrvávající kýchání, rýmu a pocit ucpaného nosu. Vdechování plísní a hub je zvláště závažné a nebezpečné pro alergiky a astmatiky. Bylo prokázáno, že pobyt v místnosti s plísněmi může mít negativní vliv na soustředění a vyvolává bolesti hlavy. Proto je důležité dbát na to, aby se v domě nebo bytě nevyskytovaly a v případě, když už se objeví, je okamžitě odstranit.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *