Rekonstrukce domu – cena
Bydlení

Vše o rekonstrukci domu – Kolik vás to bude stát?

Ing. arch. Igor David 8 minut čtení

Do rekonstrukce se pouští stále více lidí. Ať už z nutnosti, či z vlastního zájmu o změnu bydlení. Cílem rekonstrukce je využít toho, co nabízí stávající dům, a modernizovat jej. Hlavním parametrem pak je, aby vám nový prostor vyhovoval a splňoval nároky na pohodlné a moderní bydlení. To vlastně znamená předělat úplně vše.

Chcete bydlet moderně?

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, téměř nikdy se nevyhnete změnám příček. Styl bydlení se rychle rozvíjí a tento aspekt se nezbytně promítá i do samotné dispozice domu. Mít velký obývací pokoj bylo ještě před dvaceti lety to nejdůležitější. Dnes přicházejí do popředí prostory a místnosti, které byly dříve opomíjeny. Jsou to například komory, šatny, druhé koupelny a vstupní haly. Tohle vše starý dům nemá, a to je potřeba změnit. Dům není jen pokoj-kuchyně-ložnice-koupelna. Myslete i na další praktická místa, která učiní život ve vašem domě komfortnější – šatna, komora, technická místnost nebo spíž.

Vybourat vše až na cihlu

Změna dispozice, respektive posunutí příček, znamená, že potom musíte upravit vše. Pokud posunete zeď nebo jen otvor dveří, bude to mít vliv na všechno ostatní. Bude zapotřebí přesekat elektřinu, položit novou podlahu a opravit omítky. Tyhle práce stejně budete muset udělat, abyste se ve svém domě cítili jako v novém. Také nové koupelny a kuchyně budou to, na co budete určitě napjatě čekat. S rekonstrukcí je povětšinou spojeno zateplení fasády i střechy a výměna oken.

Pozor!

Veškeré bourání předem konzultujte se statikem. I tenká stěna může ve starém domě plnit nosnou funkci a později by vám tak na domě mohly vznikat problémy.

Pozor na vlhkost v domě

Starý dům nejspíš nemá žádné hydroizolace, které by ho ochránily před pronikáním zemní vlhkosti. Pokud se objevuje vlhnutí obvodového zdiva, jedním z vysvětlení je vzlínající vlhkost. Příčin může být více, jako například chybějící nebo porušená hydroizolace. Před provedením zateplení je nutné vyřešit problém vlhkosti ve zdivu, a provést příslušná opatření. Vlhkost v domě je určitě dobré konzultovat s odborníkem, který vám pomůže nalézt vhodné řešení. Zateplením domu zvýšíte teplotu na vnitřním povrchu obvodové stěny, a takto snížíte riziko vzniku plísní. Je velmi důležité použít správnou tloušťku zateplení, kterou navrhne projektant. Spolu se zateplením je prováděna výměna starých oken za nové, které jsou více těsnící. Proto je naprosto klíčové v prostorech správně větrat.

Chcete snížit náklady? Vynechejte nosné konstrukce

Nejnáročnějšími úpravami jsou zásahy do nosných konstrukcí. Jsou to úkony technicky i finančně velmi náročné, a proto, není-li to naprosto nezbytné, omezte tyto úpravy na minimum. Významně tak ušetříte.

I tohle vás ještě bude stát peníze

Náklady na rekonstrukci vlastního domu nebudou to jediné, co vás bude čekat. Je zde několik věcí, které případně budete muset ještě navíc zafinancovat. Musíte například počítat s přípojkami, oplocením (bránou a brankou), terénními úpravami a zahradou či technologiemi. U těch je to velmi individuální a záleží tedy na vás, zda budete chtít klimatizaci, rekuperaci, tepelné čerpadlo, fototermické a fotovoltaické panely a podobně. Asi není třeba zdůrazňovat, že kvalita použitých materiálů a úroveň vybavení celkovou částku rovněž ovlivní.

rekonstrukce domu

Když chcete ušetřit

Pokud musíte uvažovat co nejúsporněji, realizujte jen to naprosto nejnutnější. Zde platí těchto pár pravidel:

  1. Neměňte dispozice. S posouváním příček je spojeno nejvíce výdajů.
  2. Nezasahujte do nosných konstrukcí. Statická opatření jsou velmi nákladná.
  3. Zachovejte vše, co se dá. Dveře se dají přebrousit a natřít. Podlahy se dají obnovit, stěny můžete pouze oškrábat a znovu vymalovat.
  4. Určitě si dopřejte novou koupelnu i kuchyň, návrh dostanete většinou zdarma.
  5. Pokud je váš rozpočet limitovaný, obraťte se na projektanta ve vaší blízkosti, aby vám vyprojektoval nejnutnější stavební úpravy, které budete poptávat u stavební firmy. Získáte tím možnost si dopředu vše rozmyslet a lépe pak srovnáte více nabídek.
  6. Poptejte si některé subdodávky sami. Zajistit si můžete podlahy, dveře, obklady, dlažby i malby a nátěry.

Finanční náročnost a rezerva

V průběhu rekonstrukce nikdy nevíte, co se vám kdy může „sesypat“. Vždy je proto vhodné nechat si bokem jistou finanční rezervu, a to právě pro takové případy. Nejhorší, co můžete udělat, je mít plně napjatý rozpočet již od samotného začátku přestavby.

Příklad srovnání cen:

Nový dům o užitné ploše 100 m2 dnes stojí minimálně 3,5 milionu korun. Před realizací byste měli počítat s rezervou alespoň 10 %.

Pokud byste stejný dům měli rekonstruovat v plném rozsahu, předpokládaná cena rekonstrukce by byla minimálně 2,6 milionu Kč, tedy zhruba 75 % ceny nového domu. Zde byste však měli počítat s rezervou 25 %.

Pokud vezmeme v úvahu vše výše uvedené, může se cena rekonstrukce vyšplhat na cenu nového domu. Na jedné straně ušetříte za hrubou stavbu, kterou použijete, na druhé straně ale bude něco stát dům „odstrojit“, provést případné statické zajišťovací práce a dodatečné hydroizolace. Z tohoto důvodu vždy dobře zvažte, zda se vám rekonstrukce vyplatí.

Kdy rekonstruovat a kdy stavět nový dům

Pokud nemusíte volit „ekonomickou variantu“ rekonstrukce a chcete dům rekonstruovat důkladně, budou se vaše celkové náklady téměř rovnat nákladům na nový dům. Jsou ale situace, kdy musíte původní dům zachovat. To platí zejména v případech, kdy má dům nějaký stupeň památkové ochrany, demolice by byla extrémně náročná nebo se nový dům do dané lokality prostě nehodí. Nejčastěji ale řešíme, zda má starý dům takovou nenahraditelnou hodnotu, kterou stojí za to zachovat. To musí každý zvážit sám a je to věcí citu, nikoliv matematiky.

Na kolik peněz nás rekonstrukce domu vyjde?
Záleží na rozsahu rekonstrukce. Starší domy většinou neodpovídají současným trendům bydlení. Chybí jim dostatečné úložné prostory, šatny, komory. Většinou se nevyhnete bourání a změně příček. Změna dispozice sebou ale nese vyšší náklady, protože musíte upravit i elektrické rozvody, podlahu a opravit omítky. Když už se do velkých změn pustíte, určitě budete chtít předělat i kuchyň a koupelnu. A nezapomeňte také na izolaci, která v budoucnu ušetří nemalé finanční prostředky a zároveň vytvoří příjemné místo k bydlení. Pokud byste starý dům měli rekonstruovat v plném rozsahu, předpokládaná cena rekonstrukce bude zhruba ve výši 75 % ceny nového domu.
Na co si u rekonstrukce dávat pozor?
Pozor na vlhkost v domě. Starší dům zřejmě nemá žádné hydroizolace, které by ho chránily před pronikáním zemní vlhkosti. Pokud objevíte vlhké obvodové zdivo, jednou z příčin může být chybějící nebo porušená hydroizolace. Vlhkost ve zdivu bude nutné vyřešit. Stav nemovitosti zkonzultujte s odborníkem, který vám doporučí, jak dál postupovat.
Vyplatí se starý dům rekonstruovat? Nebylo by lepší postavit úplně nový?
Pokud se chcete pustit do důkladné rekonstrukce, náklady budou skoro srovnatelné s cenou úplně nového domu. Jsou ale situace, kdy musíte původní dům zachovat – pokud je dům památkově chráněný, demolice by byla extrémně náročná nebo se daný dům do okolní zástavby nehodí. Má pro vás starý dům nenahraditelnou hodnotu, kterou stojí za to zachovat? To musí každý zvážit sám.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *