A jak to voní u vás doma? - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

A jak to voní u vás doma?

Ludmila Kotalíková minut čtení

To, že vůně ovlivňují naši náladu, není žádnou novinkou. Abychom se cítili pohodlně a příjemně, vyhledáváme obvykle takové vůně, které se nám pojí s příjemnými pocity a které si asociujeme s hezkými vzpomínkami. Teď před Vánoci nám to doma voní třeba pečenými perníčky, vanilkou, skořicí a pomerančem. Když vkročíme do prostoru, kde nám to voní, cítíme se hned lépe, a tak nějak více „doma“. Jak si vytvořit voňavou atmosféru, která vám vykouzlí úsměv na tváři?

Blahodárné účinky vůní

Vůně jsou historicky nedílnou součástí lidského života. Používaly se třeba pro náboženské rituály, očistu těla a pro rozlišení společenských vrstev. Ve východní medicíně byly, a stále jsou, součástí tradičních léčebných postupů. Aromaterapie je obor, který se zabývá nejen působením vůní na lidskou psychiku, ale také vlivem aromatických éterických olejů na lidský organismus. Může to být například při léčbě bakteriálních infekcí.

Při práci s aromaterapií v prostoru pracujeme právě s éterickými oleji (říká se jim též esenciální oleje nebo silice), jež se získávají z různých částí rostlin.

Používání éterických olejů má několik výhod:

  • přináší benefity v podobě zklidnění psychiky, povzbuzení či zlepšení nálady,
  • vdechování správně zvoleného éterického oleje může mít pozitivní účinek na naše zdraví,
  • působí na čichovou paměť, která je velmi stálá,
  • neobsahují syntetické složky.

Jak na éterické oleje v interiéru

Při výběru éterických olejů se zaměřte jen na 100% přírodní oleje, které se získávají převážně parovodní destilací různých částí rostlin.

Příjemnou a pohodovou atmosféru můžete připravit pomocí aromalampy. U té mějte na paměti, že by měla být dostatečně vysoká, aby se voda příliš nezahřívala a oleje se neničily. Za studena můžete éterické oleje rozptylovat pomocí aroma kamenů, odpařovačů nebo vhodných difuzérů, kterých je nyní na trhu velké množství.

domácí vůně, bytový parfém

Citrusové osvěžení

Svěží vůni vám zajistí oblíbené, a dobře přijímané, citrusy. Pamatujte ale na to, že ve vzduchu dlouho nevydrží. Mají totiž vysokou těkavost. Mezi citrusové éterické oleje patří pomeranč sladký a hořký, mandarinka, tangerinka, bergamot, grapefruit, citron nebo limetka. Těkavé citrusy můžeme nahradit vůněmi podobně svěžími, jako jsou citronová tráva (lemongrass), citronela, litsea cubeba nebo eukalyptus citronovonný. Takovéto typy vůní je skvělé použít ve vstupních prostorách domu nebo v místech spojených s očistou. Potřebujete dodat energii při práci? V tom případě pro vás bude ideální povzbuzující vůně v kombinaci rozmarýn a citron. Vynikající je i máta peprná.

Uvolnění, odpočinek i prevence

Kategorii relaxačních vůní reprezentují éterické oleje levandule, geránium, ylang-ylang, palmorůžová, kadidlovník nebo bergamot. V zimě se hodí vůně sladší a zahřívací, jako je pomeranč, jedle balzámová a skořice. U té myslete na to, že list je jemnější než kůra, a pro interiér je tedy vhodnější. V létě se nabízí použít spíše zchlazující éterické oleje geránium, grapefruit nebo máta bergamotová. Tyto vůně se hodí do všech míst, kde rádi odpočíváte. V období častých viróz a nemocí je vhodné použít éterické oleje, které vykazují protivirovou a protibakteriální aktivitu, což jsou například niaouli, cedrové dřevo, tymián linalool, eukalyptus radiata, pomeranč sladký či douglaska tisolistá.

domácí vůně, bytový parfém

Kombinujte, vymýšlejte, experimentujte

Nebojte se vůně kombinovat navzájem mezi sebou. Tvořte různé směsi a buďte kreativní. Základním pravidlem je, abyste postupovali vždy kapku po kapce. Sledujte pak, jak se vůně mění a jak se vám osobně zamlouvá. Při používání vůní mějte rovněž na paměti, že méně je více. Měli bychom být opatrní v případě, že se v interiéru vyskytují malé děti do 5 let, těhotné a kojící ženy, zvířata nebo osoby trpící astmatem či epilepsií. V takovém případě je výběr vůně vhodné konzultovat s odborným aromaterapeutem.

Recept na vánoční interiérový sprej:

  • 10 kapek pomeranče sladkého,
  • 5 kapek jedle balzámové,
  • 4 kapky mandarinky červené,
  • 1 kapka skořice kůra.

Smícháme éterické oleje, přidáme 30 ml vysokoprocentního alkoholu (ideální je více než 60%) a dáme do skleněné lahvičky s rozprašovačem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *