Dokončení interiéru domu. Kolik stojí a na čem lze ušetřit?
Inspirace

Dokončení interiéru domu. Kolik stojí a na čem lze ušetřit?

Eva Habrnálová 8 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Z čeho se skládají náklady na dokončení interiéru domu

Jaké jsou jednotlivé fáze dokončovacích prací

Na kolik peněz vyjde podlaha, obklady a výmalba

Kolik bude stát koupelna

Kolik zaplatíme za dokončení kuchyně

Postavit si vlastní dům je často náročný a zdlouhavý proces. Jedním z posledních kroků, který dotvoří celkovou atmosféru nového domu, je návrh jeho interiéru. Výběr stylu, barev, vybavení a povrchových úprav hodně ovlivní, jak se nám v domě bude bydlet. V tomto článku hledáme odpověď na otázku: Na kolik nás dokončení domu vyjde? Na čem můžeme ušetřit? A proč se někdy finální fáze tak prodraží?

Dokončení domu
Dokončení domu

 

Dokončení domu je jednou z nejpříjemnějších částí výstavby. Každý den jsou vidět velké pokroky. Stavba se čím dál více přibližuje své finální podobě. Tato fáze stavebního procesu je také spojená s velkým rizikem. Snadno ztratíte kontrolu nad celkovými výdaji zejména z důvodů, že chcete co nejdříve začít bydlet. Můžete pak lehce sklouznout k neuváženým krokům. Dokončovací fázi je potřeba věnovat dostatek času a musí se správně naplánovat. Zejména pokud se jedná o návaznost jednotlivých interiérových prací. Vyhnete se tak situacím, kdy jsou na stavbě ve stejný moment přítomní různí řemeslníci, kteří si navzájem překážejí. Nebo ještě hůře, kteří zkazí práci svých předchůdců. 

Pro návrh interiéru domu můžete využít služeb interiérového designéra nebo dekoratéra. Pokud se ale rozhodnete, že si interiér navrhnete sami, velmi dobře si vše promyslete. Nezaměřujte se jen na jeho modernost, ale i na praktickou stránku. Zkazit náladu z nového bydlení lze snadno. Například skříní, kvůli které nejdou pořádně otevřít dveře v ložnici. 

Dokončovací práce

K dokončovacím pracím patří činnosti, které se dělají v interiéru až poté, co stavba domu dospěje do fáze, kdy:

  • na stěny a stropy je nanesená vrstva základní omítky,
  • u oken jsou instalované vnější a vnitřní okenní parapety,
  • jsou zabudované vstupní dveře,
  • je hotová elektroinstalace včetně zásuvek a vypínačů, 
  • jsou hotové rozvody vody, odpadů a plynu,
  • je připravená podlaha k finálnímu dokončení. 

Na první pohled by se mohlo zdát, že už zbývá udělat jen málo věcí, které nebudou zas tak finančně náročné jako hrubá stavba. Skutečnost je však jiná. Na investora čeká ještě spoustu práce a výdajů. Ale kolik přesně? To samozřejmě závisí na mnoha faktorech. Dokončování interiéru je fází, kdyse výdaje u domů podobné velikosti mohou značně lišit. V dřívějších fázích výstavby, jako je stavba základů, zdí, střechy a zateplení domu, jsou rozdíly mezi jednotlivými domy relativně malé. Pokud však jde o práce uvnitř domu, mohou být náklady nesrovnatelné. Příkladů existuje celá řada. Zatímco kvalitní izolační materiál z kamenné vlny bude jen o něco málo dražší než levnější materiál nižší kvality, rozdíl mezi cenou levné laminátové podlahy a podlahy ze dřeva bude několikanásobný. Totéž bude platit pro dlaždice a další obkladové materiály. U mnoha typů vybavení navíc existují varianty, jejichž cena šplhá až do astronomických výšin. Existují například firmy, které vyrábějí koupelnové vybavení pokryté 24 karátovým zlatem.

Druhým extrém je, když se někdo rozhoduje pouze na základě ceny a pro svůj interiér hledá jen nejlevnější produkty. Tyto levné vypínače, obklady, baterie, sanitární vybavení a barvy jsou obvykle tak nízké kvality, že jen zřídka vydrží několik let používání. V mnoha případech mají i viditelné vady, což ztěžuje jejich používání. Například nekvalitní keramické obklady mají různé odstíny a zakřivení, které komplikují jejich pokládku. 

V pokračování článku uvádíme příklady cen výrobků střední cenové kategorie, které už jsou dostatečně kvalitní. Přitom jsou o 20 až 40 % dražší než ceny nejlevnějších výrobků. V současné době ovšem dochází k velmi velkému nárůstu cen stavebních materiálů. Je proto možné, že za pár měsíců už budou popisované ceny úplně jiné.   

Dnes se průměrné náklady na dokončení interiérů pohybují v řádu od 7200 do 12000 Kč/m2.

Co všechno je v této částce zahrnuto a v jakém sledu by se měli jednotlivé práce provádět?

Plánování a případné dodatečné předělání místností

První fáze dokončovacích prací probíhá takzvaně na papíře. Zahrnuje přehled jednotlivých, na sebe navazujících, prací, jejich časový harmonogram, domluvu s jednotlivými řemeslníky a uzavírání písemných smluv.  

Druhou fázi představují případné dodatečné změny v uspořádání prostor – demolice nebo výstavba nových příček. 

Další – třetí etapou, jsou změny v elektroinstalaci. Před finálním omítnutím doporučujeme jednotlivé stěny a umístění elektroinstalace a rozvodů vyfotit, nejlépe s přiloženým metrem. Vytvoříte si tak přesnou dokumentaci, která může být jednoho dne velmi užitečná. 

Keramické dlaždice a obklady

Jakmile jsou všechny stěny a elektroinstalace hotové, můžeme začít čtvrtou fázipoložení keramických dlaždic. 

Ta je často spojená s velmi velkými výdaji. Cena keramické dlažby se pohybuje od 350 do 1200 Kč/m2 a více. K tomu je nutné připočítat také cenu od 500 do 1000 Kč/m2 za její pokládku. Záleží na typu dlažby. Ceny za pořízení obkladů začínají už od 150 Kč/m2, ale doporučujeme si raději vybrat kvalitnější, které se pohybují už od 500 Kč/m2 výše. 

Poznámka: Pokud máte napjatý rozpočet a zvažujete nákup levnější dlažby a obkladů, raději si to rozmyslete. Ušetřete peníze spíše výběrem levnějších barev nebo tapet. Protože jejich pozdější změna je mnohem jednodušší.

Podlahy

Po obkladači přichází na řadu podlahář. Pátou fázi představuje pokládka laminátových, dřevěných nebo vinylových podlah. I zde je třeba počítat s nemalými výdaji. Nejlevnější jsou laminátové podlahy. Ve slušné kvalitě je lze pořídit už od 300 Kč/m2. Jejich pokládka stojí přibližně od 150 – 180 Kč/m2. A protože se nejedná o nic složitého, hodně lidí si je pokládá snadno a rychle samo. Nevýhodou laminátových podlah je jejich nižší odolnost proti vlhku a hlučnost. 

U dřevěných podlah jsou náklady za materiál a pokládku mnohem vyšší a pohybují se od 600 do 3000 Kč/m2. Na cenu má vliv více faktorů. Například typ podlahy (parkety, prkna, plovoucí podlaha), druh dřeva, tloušťka prken a jejich opracování a jakým způsobem probíhá pokládka. Například pokládka parketové podlahy vyžaduje více odborných znalostí a pohybuje se okolo 300 až 400 Kč/m2.

Vinylové podlahy mají mnohem lepší zvukově izolační schopnosti než laminátové a jsou teplejší. Velmi snadno se udržují a mají vyšší odolnost proti mechanickému poškození. Jsou ale citlivé na změny teplot. Proto se nehodí do místností s podlahovým vytápěním. Cena za metr čtvereční kvalitnější vinylové podlahy se pohybuje okolo 350 až 400 Kč/m2. Cena za pokládku kolem 180 Kč/m2.

Ve fázi stavby je dobré myslet i na izolaci podlahy kvalitní kamennou vlnou, která jednotlivé místnosti mezi sebou odhluční a zateplí. 

Dokončení kuchyně
Dokončení kuchyně

Barvy a náklady za malířské práce

Jakmile jsou položené podlahy, můžeme je zakrýt a pustit se do malování. Proč se vyplatí počkat? Broušení podlah je spojené s velkým množstvím prachu a případné skvrny na stěnách se odstraňují mnohem hůře než jen barva z podlahy. 

Tato šestá fáze je relativně levná, malířské práce lze snadno provést svépomocí. Dá se ušetřit i na vybrané barvě. V případě potřeby zkrátka později vymalujete o něco dříve. 

Náklady na výmalbu stěn se odvíjí od jejich povrchu, ceny barvy a jednotlivých prací jako je například penetrace stěn, zakrývání podlah, počty nátěrů výmalby a dalších. Cena za 1 nátěr stěny se pohybuje od 40 Kč/m2. Cena za protiplísňové a dezinfekční nátěry od 55 Kč/m2. U omyvatelných nátěrů od 60 Kč/m2.

Cena barvy se může značně lišit. Záleží na tom, o jaký typ barvy se jedná. Existují disperzní barvy, které jsou méně prodyšné a nehodí se tedy do vlhkého prostředí. Naopak barvy s nízkým podílem disperze jsou vhodné do prostor s rizikem výskytu plísní a hub. Dále latexové barvy, které jsou omyvatelné a hodí se například do dětských pokojů. Nebo akrylátové barvy, které jsou prodyšné a odolné, ale nejsou vhodné do vlhkých prostor. Pro povrchy z betonu a sádrokartonu zase použijte speciální barvy přímo určené pro tyto povrchy. Za kvalitní omyvatelné nebo paropropustné výrobky si samozřejmě budete muset připlatit. 

Za bílou, latexovou a omyvatelnou vnitřní barvu zaplatíte okolo 470 Kč/10 kg, přičemž 1 kg barvy vystačí na výmalbu zhruba 8 m2 stěny.

Koupelna a sanitární vybavení

Zařízení koupelny je spojené s výběrem vodovodních baterií, umyvadla, vany, záchodové mísy, případně bidetu a koupelnových skříněk. Nejlevnější obdélníkové vany jsou k dostání už od 2500 Kč. Cena sprchového koutu začíná na 5000 Kč. Náklady na jejich instalaci stojí přibližně 1500 až 2500 Kč. Nástěnné záchodové mísy začínají na 4000 Kč a bidety na 2000 Kč. Jejich instalace vás vyjde od 1500 Kč. 

Sprchová baterie stojí zhruba 600 do 2400 Kč a umyvadlová baterie od 400 do 3000 Kč. Cena umyvadla se pohybuje od 1000 do 3500 Kč. Instalace jednotlivých vybavení vyjde za každé přibližně 300 až 600 Kč. V případě složitějších sprchových baterií až 1200 Kč. 

V současné době je k dispozici velmi široká škála sanitární keramiky, a to jak z hlediska stylu, tak i ceny. Některé položky pro milovníky luxusu se mohou vyšplhat až na statisíce korun. Ale to už se bavíme o vybavení, které je mimo průměrný standard. Při výběru sanitární keramiky a koupelnového vybavení ale nezapomeňte, že se jedná o věci, které budete denodenně používat a častěji čistit. Do kvalitních výrobků se vyplatí investovat mnohem více.

Podtrženo a sečteno – náklady na průměrnou koupelnu bez luxusního vybavení se pohybují v rozmezí od 80000 až do 120000 Kč.  

Dokončení koupelny
Dokončení koupelny

Kuchyňské vybavení a nábytek

Cenu výsledné kuchyně ovlivňuje její velikost, množství a kvalita nábytku a vybavení. Většina kuchyní je dnes vybavená vestavěným nábytkem, který v sobě už má zabudovanou troubu, varnou desku, myčku, mikrovlnnou troubu, digestoř a chladničku. I mezi kuchyněmi existují na trhu obrovské cenové rozdíly. Cena za základní kuchyň včetně nábytku a spotřebičů nižší cenové hladiny se může pohybovat od částky 60000 Kč. Pokud ale budete chtít kvalitnější materiály a spotřebiče a běžné vymoženosti, jako jsou samozavírací šuplíky, kvalitní kování a pojezdy, snadno přesáhne částku 200000 Kč. 

Kuchyně je zároveň místem, kde se úspory hledají nejobtížněji. Intenzivně se používá a vybrané materiály a řešení na dlouhá léta ovlivní, jak dobře se v ní bude vařit. Není neobvyklé, že se v této fázi hodně lidí rozhodne navýšit celkový rozpočet. 

Naštěstí už jsme s výdaji skoro u konce. Ještě zbývá pořídit nábytek a vybavení do obývacího pokoje a ložnice, ale to už je jiný příběh…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *