Moderní novostavba netradičních tvarů
Bydlení, Inspirace

Hruška nebo socha z Velikonočního ostrova. Co připomíná tato stavba vám?

Ing. arch. Igor David minut čtení

V Pyšelích nedaleko Prahy dokončuje studio David Architekti rekonstrukci prvorepublikové vily. Do zahrady jasně vystupuje atypická dostavba, která udivuje svým architektonickým pojetím. Podle některých vypadá jako hruška, socha Moai nebo socha z Velikonočního ostrova.

Na začátku jsme stáli před banálním úkolem. Klient žádal o dostavbu domu, jeho zvětšení a přizpůsobení pro současný život. Rekonstrukce má vlastně dvě roviny. Když dům rekonstruujete, tak vám na něm záleží. Je v něm něco dobrého, co se musí vyzdvihnout, podpořit a zachovat. V druhé rovině architekt touží dům dotvořit a vyřešit. Nám se podařilo nahlédnout na dům v novém, jiném světle. Modernistickou vilu jsme totiž dotvořili jejím opakem. Vznikla tak hranatá a čistá stavba, kterou doplní organicky ladný tvar dostavby.

 

Dům jako jin a jang

Inspirací nám byl prvek jin a jang jako ideál vyrovnaného života. V případě takového atypického tvaru totiž především řešíme, jak stavbu postavit technicky. Aby to ale nebyl jen volný tvar sám pro sebe, musí také vnitřní prostor něco nabídnout. Uvnitř se tedy projevují nepravidelnosti, jako například kulaté rohy a kosé stěny. Přístavba pak bude sloužit jako odpočinkový prostor.

netradiční přístavba domu

U této vily jsme navrhli okna do zahrady a dvě ložnice, které jsou nad sebou a přístupné pouze zevnitř. Bezprostředně tímto navazují na původní prostor vily. Vy pak otevřete dveře a z hranatého prostoru najednou vstoupíte do kulatého.

„Pro architekta je důležité přistupovat k tvorbě bez předsudků a mimo zajeté koleje. Architekt má všechno vidět poprvé a neopakovat se. Dům tím jinak ztrácí uměleckou hodnotu. Naše novátorské přístupy jsou projevem svobody a vnímavého sledování světa. Člověk neuvidí jen okna, dveře, ale poprvé uvidí dům jako celek. Pro pozorovatele to bude nový zážitek a možná se ozve hlas, že takhle dům přece nevypadá, protože to, co oči vidí, nezapadá do předobrazu domu,“ popisují svou tvorbu architekti. Jen díky překročení schémat, formátů a předsudků vznikne podle tvůrců této pozoruhodné rekonstrukce a dostavby něco nového. „Takový objekt pak musí být vnímán jako socha.“

netradiční přístavba domu

Ing. arch. Igor David a Ing. arch. Aleš David jsou architekti a designéři, bratři a zakladatelé studia David Architekti. Zabývají se navrhováním, projektováním, stavbou a rekonstrukcí domů, realizují interiéry a navrhují nábytek. Představy klientů o novém a moderním bydlení přenášejí tvůrčím způsobem do reality. Jejich práci můžete najít na stránkách www.davidarchitekti.cz. Na finální realizaci projektu prvorepublikové vily v Pyšelích u Prahy se dále podílejí společnosti Jetmar & Partner a Klips.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *