Kouzlo rostlin v interiéru: správnou volbou k útulnějšímu bydlení
Inspirace

Kouzlo rostlin v interiéru: správnou volbou k útulnějšímu a zdravějšímu bydlení

Halina Kučerová 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Pokojové rostliny mají pozitivní vliv na naše zdraví

S rostlinami ke zdravějšímu bydlení

Co rostlina, to speciální vlastnosti

Základ úspěchu – správná péče

Kouzlo zimních zahrad

Kouzlo rostlin v interiéru: správnou volbou k útulnějšímu a zdravějšímu bydlení

Pokojové rostliny v domě významně zlepšují náladu a mají pozitivní vliv na naše zdraví, protože absorbují spoustu škodlivých látek z okolního prostředí. Rostliny v interiéru neplní jen dekorativní funkci.

rostliny doma

Pokojové rostliny zlepšují náladu a mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Interiér domu je nejdůležitějším prostorem definujícím kvalitu života, kde odpočíváme a zbavujeme se emocí nahromaděných během celého dne. Rostliny zklidňují mysl a působí na nás konejšivým a uklidňujícím dojmem. Zelená barva regeneruje náš nervový systém. Pomáhá nám relaxovat a má dobrý vliv na celkovou pohodu, takže stojí za to se rostlinami obklopit a pečovat o ně. Odvděčí se nám blahodárným účinkem na náš organismus. Dům je místem, kde žije celá rodina, místem relaxace a odpočinku. Dům by nám měl poskytovat maximální pohodlí a bezpečí, a proto nám záleží na tom, aby byl útulný, přátelský a zdravý. Díky květinám snadněji prostor zútulníme a vytvoříme pocit bezpečí. Jejich správné rozmístění v interiéru pomáhá zdůraznit jeho přirozené přednosti. Pokojové rostliny proto plní důležité dekorativní funkce a jsou často jeho nedílnou součástí. Bez rostlin se může zdát interiér chladný a bez života.

 

Odstraňte formaldehyd

Vnímání celého obytného prostoru ovlivňují dokonce jen malé shluky zeleně. Je také prokázáno, že rostliny v bytě mají nejen příznivý vliv na vlhkost vzduchu a produkci kyslíku, ale jsou také přírodním filtrem, který absorbuje škodlivé látky z okolí, jako je formaldehyd nebo cigaretový kouř. Málokdo si uvědomuje, že vysoká koncentrace formaldehydu je jedovatá. A jeho zdrojem jsou např. běžně používané pytle na odpadky v domácnostech, ale také pryskyřice, dřevotřísky nebo překližky používané k výrobě nábytku a jiného vybavení domácnosti.

zalévání květin

Pokojové rostliny ovlivňují naše zdraví, mají příznivý vliv na vlhkost vzduchu a produkci kyslíku, dokážou čistit vzduch a absorbovat škodlivé látky z okolí.

 

Fíkus: rostlina se speciálním úkolem

To, že jsou rostliny po staletí využívány k léčebným účelům, má svůj důvod. Medicína bylinkářství, jak bychom toto odvětví mohli nazvat, je jednou z nejrozvinutějších forem přírodního lékařství, která podporuje naše zdraví odnepaměti. Ale nejen bylinky jsou důležitým prvkem našeho každodenního života. Dobrou kondici těla můžeme podpořit také výběrem správných rostlin v interiéru. Takové  citronovníky a pomerančovníky třeba zlepšují náladu. Fíkus podporuje koncentraci a účinně čistí vzduch. Absorbuje také škodlivé elektromagnetické záření z obrazovek a monitorů. Podobně funguje fíkovník, který účinně odstraňuje toxiny a velmi dobře čistí vzduch znečištěný např. cigaretovým kouřem. Difenbachie, kromě svého příznivého účinku na kvalitu vzduchu, jemně stimuluje a pomáhá při koncentraci. Aloe Vera je vynikající prostředek k urychlení hojení ran a popálenin. Její šťáva zvyšuje odolnost těla a dokonce pomáhá při hubnutí. Kapradiny dokonale zachycují toxiny ze vzduchu a jsou schopné neutralizovat nepříznivé záření podzemních vod, geopatogenních zón. Palmy mají vynikající hydratační vlastnosti a dodávají potřebnou vlhkost, mají také schopnost zachytit houby a plísně ze vzduchu.

aloe vera

Významnou rostlinou je Aloe Vera, která urychluje hojení ran a popálenin.

 

Zeleň v domě – základem je voda

Abychom si mohli plně vychutnat krásu květin doma, musíme se o ně správně starat. Měli bychom je pěstovat ve správném substrátu, zásobovat je živinami ve vhodném množství a především vodou, která je nezbytná pro život. Množství zálivky se odvíjí od  individuálních vlastností, závisí na růstové fázi každé rostliny a na ročním období. Lze předpokládat, že potřeba zálivky závisí také na ploše listů – rostliny s většími  listy vyžadují zvýšenou zálivku. Častěji zaléváme rostliny v úzkých květináčích, které jsou natěsno vyplněné kořenovým systémem a rostou rychle. Rovněž rostliny, které právě kvetou nebo mají pupeny. Neměly by úplně vyschnout, protože může dojít k  odumření kořenů. Nadměrná zálivka je rovněž nežádoucí.

kapka na list

Zelená barva rostlin působí uklidňujícím dojmem a regeneruje náš nerovový systém.

 

Uspořádání zeleně v interiéru

Pro zdravý růst rostlin je důležité vybrat správné místo. Je všeobecně známo, že rostliny špatně snáší velké výkyvy teplot, nesvědčí jim blízkost přímých zdrojů tepla, jako jsou radiátory nebo krby. Pokojové rostliny neumísťujeme na frekventované chodby, kde do nich můžeme i narazit a to se pak může negativně odrazit na jejich vzhledu a stavu. Při výběru místa pro naši domácí zahradu bychom měli zvolit expozici světla dle individuálních potřeb rostliny. Rostlinám, které potřebují více přirozeného světla, severní okno vyhovovat nebude a naopak rostlinám, které mají rády méně slunečního světla, hledáme místo ve stínu. Ideálem a snem mnoha domácích zahradkářů je zimní zahrada.

 

Zimní zahrada, ideální místo k odpočinku

Tento prostor je často vytvářen v domech jako další místnost. Osvětluje interiér domu a bez ohledu na počasí vytváří dojem kontaktu s přírodou. Může se jednat o nevytápěnou místnost, například vestavěnou verandu nebo větší balkon. Takový správně uspořádaný prostor se může stát skvělým místem k odpočinku a v zimním období může sloužit k ukládání exotických květináčových rostlin. Majitelé domů se pro zimní zahradu rozhodují čím dál častěji. V takové místnosti by stěny i podlahy měly být dobře zaizolovány kvalitní izolací.

Zimní zahrada se může stát další místností, která zvyšuje využitelnou plochu domu a poskytuje obyvatelům estetické a praktické výhody. Při výběru místa pro výstavbu zimní zahrady se vyplatí věnovat pozornost tomu, k jakým účelům (kromě ozdobných) by měla sloužit. Tak, jako  orientace na sever a východ slouží ideálně pro umístění kanceláře, pracovny nebo jídelny, slibuje jižní a západní strana příliv slunečního světla. V takovém případě je potřeba zajistit odpovídající stínění, izolaci a větrání, abychom si mohli i tento prostor navíc plně užívat.

O vertikálních zahradách, tzv. živých fasádách domů a životě uprostřed zeleně si můžete přečíst v článku Zeleň ve městě, město v zeleni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *