Na co si dát při zařizování kuchyně pozor, aby vám dlouho dělala radost - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

Na co si dát při zařizování kuchyně pozor, aby vám dlouho dělala radost

Eva Habrnálová 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Vaši vysněnou kuchyň si dobře promyslete. Raději zvolte nadčasový styl, který vás neomrzí

Správné rozmístění zón v kuchyni ovlivní vaření mnohem více, než by se zdálo

Kuchyň je prostor, který stojí za to pořádně promyslet.

Říká se, že kuchyně je srdcem domu. A nelze než souhlasit. V kuchyni se schází celá rodina, připravuje se zde jídlo, jí se a komunikuje. Ráno se ve spěchu vypije káva, nebo čaj a večer se sdílejí zážitky nad společným jídlem. Nezáleží na tom, v jakém stylu je zařízená, nebo jaké jsou zrovna módní trendy. Všechny magicky přitahuje, protože je v ní teplo, voňavě a když je navíc útulná a dobře vybavená, snadno se stane nejoblíbenějším místem.

 

Chystáte se předělávat kuchyň? Jaký si zvolit styl?

Debaty o zařizování nové kuchyně vždy vyvolají spoustu emocí. Nejdůležitější je rozhodnutí, jaký styl kuchyně si vybrat. Je dobré si uvědomit, že kuchyň bude sloužit mnoho let. Její vybavení znamená nemalé výdaje. Při rozhodování je lepší zapomenout na vyzývavé a extravagantní projekty a vybrat si solidní variantu, která bude dlouho funkční.

Klasický styl – je nejběžnější variantou. Jedná se o bezpečný a nadčasový styl. Chytře vyřešená klasická kuchyň bude vypadat skvěle po řadu let. Čelní části nábytku jsou většinou vyrobené ze dřeva, které v interiéru vzbuzuje dojem tepla a útulnosti. Dřevěný kuchyňský nábytek může mít jakoukoliv barevnou povrchovou úpravu, většinou ale vede bílá barva. S ní se dají dobře zkombinovat jiné barvy kuchyňských desek a doplňků, což umožní vytvořit mnoho variant. Pro klasický styl jsou vhodné pracovní desky s povrchem z přírodního kamene nebo dřeva. Pravda, přírodní materiály mají nejen výhody, ale také nevýhody – jsou elegantní a nadčasové, ale vyžadují i důkladnou péči, aby si uchovaly svou přirozenou krásu po dlouhou dobu.

Kořeny provensálského stylu leží v jižní Francii. V kuchyni v provensálském stylu vládne bílý nábytek, často uměle upravený jako starožitnost. Někdy se místo bílé barvy používá světle zelená nebo odstín modré. Nábytek je obvykle vyroben ze dřeva, nebo jeho imitace a pracovní desky bývají dřevěné nebo keramické, pokryté obkladačkami. K takovým povrchům se hodí kované nábytkové úchytky.

V kuchyni vesnického stylu, která je vhodná pro dům venkovského typu, převažuje nábytek, jehož čelní části jsou z přírodního dřeva. Mohou být lakované, nebo voskované. Zdůrazní se tak struktura a barva materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Do takové kuchyně je ideální solidní, šedě lakovaný nábytek s masivní dřevěnou pracovní deskou a kovanými úchytkami například ve tvaru mušlí.

Častou volbou je i moderní kuchyň z oboustranně laminovaných dřevotřískových desek. Její výhodou je, že se snadno udržuje čistá. Na trhu existuje nepřeberné množství barev, ze kterých se dá vybrat. Pokud si ale zvolíte příliš výrazné barvy, později vás může kuchyň přestat bavit a co víc, hůře se bude kombinovat s doplňky.

Kuchyň ve skandinávském stylu je synonymem pro minimalismus, funkčnost a přírodní materiály. Jednoduše tvarově a barevně řešená skandinávská kuchyň kombinuje často bílou a černou barvu s pastelovými nebo přírodními doplňky. Bílý nábytek, tmavá či dřevěná pracovní deska, podlaha ze světlých dřevěných prken, nebo složená ze střídavě černých a bílých polí, jednoduché černé úchytky a jeden výraznější prvek – černá nebo barevná lednička – i tak může vypadat skandinávská kuchyň. Tento styl je oblíbený po mnoho let díky své univerzálnosti a nadčasovosti.

Kuchyň v průmyslovém stylu může být zajímavá pro všechny, kdo hledají nevšední řešení. Zde jsou vhodné přírodní materiály: dřevo, kov, sklo, beton. Leštěné betonové podlahy, pracovní deska z nerezové oceli, loftové barové stoličky – to je jen malý výčet prvků tohoto stylu. Kuchyň v průmyslovém stylu umožní kreativním lidem plně rozvinout jejich schopnosti.

Pozornost věnujte ergonomii

Při plánování kuchyně se nesmí zapomenout na zásady ergonomie. Je třeba si rozvrhnout jednotlivé zóny jako je ukládání zásob, mytí, příprava jídla a vaření nebo pečení, které později v kuchyni usnadní každodenní fungování. Nejvhodnějším řešením by mohl být takzvaný princip trojúhelníku, tj. umístit nejdůležitější části – chladničku, dřez a sporák tak, aby tvořily trojúhelník.

Potraviny by se měli skladovat poblíž chladničky a zároveň u vchodu do kuchyně. Chladné potraviny by neměly být v blízkosti sporáku, protože by se rychle zkazily. Další zónu tvoří místo pro uložení nádobí a potřeb na vaření. V jejich blízkosti by měla být takzvaná mokrá oblast, neboli dřez, odpadkový koš a myčka. Snadněji pak umyté nádobí uklidíte. Hned vedle je dobré vytvořit pracovní část s pohodlnou pracovní deskou, kde budete připravovat jídlo. A v jejím sousedství umístit sporák a troubu, kde finálně jídlo uvaříte.

Tvar kuchyně a plocha, kterou máte k dispozici, určí, jak se bude dát prostor využít. Nejlépší je kuchyňský nábytek uspořádat do tvaru písmene U nebo L. Pokud patříte mezi šťastlivce s velkou kuchyní, může být postaven i ve dvou řadách s ostrůvkem uprostřed.

Nejméně pohodlná je kuchyň postavená v jedné řadě. V takovém případě nelze použít pravidlo trojúhelníku, ale je třeba dbát na zachování logické posloupnosti prací a největší možnou plochu pracovních desek. Hlavní věc je, aby byla kuchyň pohodlná a funkční a k tomu vám principy ergonomie mohou pomoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *