Nápady na vánoční výzdobu, které podtrhnou styl interiéru - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

Nápady na vánoční výzdobu, které podtrhnou styl interiéru

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Při zdobení vánočního stromečku máte na výběr z nepřeberného množství stylů

Podtrhněte styl vašeho interiéru

Používejte jen kvalitní světelné řetězy od ověřených výrobců

Ozdobte si vánoční stromeček stylově. Přizpůsobte ho interiéru.
Přemýšlíte nad tím, jak si letos ozdobit vánoční stromeček? Možností existuje nepřeberné množství. Někdo stále stejně, rok co rok, sahá po desítky let používaných ozdobách různých tvarů a barev, schovaných na půdě, nebo ve sklepě. Jiný má zase rád minimalismus a razí heslo, že v jednoduchosti je síla. I s jednou barvou a jednoduchými dekoracemi se dá vykouzlit ta pravá vánoční atmosféra. Máme pro vás několik typů. Možná najdete inspiraci, která perfektně doplní váš interiér. 

V současnosti si pro zkrášlení typického představitele vánoc můžeme vybrat z bohatého výběru ozdob, dekorací a nápadů.  Nic nebrání tomu, aby vánoční stromeček vkusně doplnil vzhled obývacího pokoje, ba co víc, jeho styl i podtrhl. Retro, minimalistické, případně i ručně vyráběné dekorace? Každý si přijde na své!

Mami, máš ještě ty ozdoby z dětství?

Letos budou slavit hlavně vyznavači vintage stylu. Dokonalost dotvoří hlavně dřevěné dekorace a ozdoby hrající všemi barvami duhy. Nezáleží na tom, zda si je pořídíte úplně nové, nebo se vám podaří najít opravdové skvosty, které zdobily vánoční stromky vašich rodičů či prarodičů.

Nemusí se vždy jednat o kulaté baňky – vintage skvěle doplní i různé oblíbené tvary domečků, muchomůrek, šišek a panáčků. I kovové doplňky a hračky vyrobené z papíru se budou hodit. A co když už některé z nich nejsou v tak pěkném stavu jako kdysi? Nevadí, jakákoliv nedokonalost nebo škrábanec jenom podtrhne celkový dojem, kterého chcete dosáhnout. Ovšem čeho je moc, toho je příliš. Aby stromek nebyl příliš přeplácaný, použijte při jeho osvětlení raději jednobarevné,  nejlépe bílé žárovky. 

Vánoční stromeček ve skandinávském stylu

Fanoušci skandinávského stylu sladí vánoční stromek se svým interiérem velmi jednoduše. Stačí se držet zásady používat cokoliv, co je přírodní, nenápadné a jednoduché. Vhodné jsou různé výtvory z šišek, dřeva, větviček i proutí, případně jeřabiny.

Zde platí stejné pravidlo, jako když si ve skandinávském stylu zařizujete bydlení. Zaměřte se na jednu dominantní barvu, nejlépe světlou a doplňte ji různými vánočními dekoracemi z přírodnin, případně stromeček pouze omotejte světelným řetězem. Minimalismus totiž hraje ve skandinávském stylu prim.

Jak si vyrobit vlastní ozdoby?

Nejlevnější, ale zároveň i nejpracnější, je ozdobit si vánoční stromek vlastnoručně vyrobenými dekoracemi. Kromě toho, že se budete chovat ekologicky, můžete potěšit i více svých smyslů než jen zrak. Obzvláště nadšení budou milovníci rustikálního stylu. Nejenom, že chráníte planetu a zbytečně nekupujete další věci, ale zároveň svůj interiér provoníte. Díky čemu?

Dokonalým příkladem jsou různé přívěsky ze sušených plátků pomerančů, které nejen hezky vypadají, ale také voní. Když k tomu přidáte pečení v kruhu rodiny a ozdoby vyrobené z nazdobených perníčků, vánoční atmosféra vám vydrží mnohem déle, než jen do 26. prosince.

Takto vyzdobený stromeček je i skvělou příležitostí pro setkání různých generací. Ať už jsou to prarodiče, rodiče nebo děti, všechny síly se najednou spojí. Děti vnesou do tvoření hravost a nadšení, rodiče a prarodiče své znalosti a zkušenosti… A vzpomínky na společné chvíle už vám nikdy nikdo nevezme.

Inspirace se dá najít všude: neoloupané arašídy se díky několika barvám promění v skřítky, elfy, nebo jiná stvoření. Z plsti pomocí nůžek vytvoříte dlouhé vousy nebo vlasy.

A co by to bylo za vánoční stromeček, kdyby na něm nebyly šišky? Pokud je navíc přelakujete bezbarvým lakem, vydrží vám i několik dalších let.

Určitě si vzpomínáte na dětství, kdy jste ve škole vyráběli vánoční řetěz slepováním proužků různě barevného papíru. I tato noční můra může být přepsaná pozitivnějším zážitkem, do kterého navíc zapojíte i vlastní děti. Řetězy z šišek, hvězdiček vyrobených z papíru, nebo pomalovaných dřevěných kolíků – nápadům se meze nekladou. A konečně do zdobení zapojíte i vlastní fantazii.

Kupte si vánoční osvětlení od ověřených výrobců.

Mami, hoří nám vánoční stromeček!

Nechceme vám kazit předvánoční atmosféru, ale pamatujte si, že tím nejdůležitějším při chystání vánoční výzdoby je bezpečnost. V loňském roce hasiči o vánočních svátcích zasahovali u 110 požárů. A jak se dá snadno tušit, hlavním viníkem bylo nekvalitní osvětlení vánočních stromků a samotných domů včetně neopatrné manipulace s otevřeným ohněm. Jen pro zamyšlení: víte, jak rychle se dokáže rozšířit oheň z vánočního stromku do celého obývacího pokoje? Stačí mu pouhých 40 sekund.

Z toho se dá vyvodit jednoduchý závěr: pokud nemáte opravdu hluboko do kapsy (a vlastně i v tomto případě), raději si vždy pořiďte kvalitní osvětlení od spolehlivého výrobce. Nenechte se zlákat nabídkou levných vánočních řetězů, u kterých ani nevíte, kdo je vyrobil a jestli splnil zákonné normy.

Nicméně pokud už by u vás začalo hořet, vězte, že pokud budete mít dům zateplený izolací – například z kamenné vlny, požár se nebude tak rychle šířit do dalších místností. Kamenná vlna je totiž nehořlavá a odolá teplotám až 1000 °C.

Postarejte se o své bezpečí a užijte si svátky v kruhu vašich nejbližších za doprovodu vánoční vůně a krásy vaší jedinečné vánoční výzdoby.

Šťastné a veselé, stylové Vánoce!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *