Když vybíráte dům, nebo byt, nebo stavíte, dostatek světla je jedním z důležitých parametrů. Světlo vytváří atmosféru v interiéru. Je nezbytnou součástí života. Potřebujeme ho jak pro práci, tak pro odpočinek. V interiéru trávíme většinu dne, je tedy důležité se postarat o to, aby byl vhodně osvětlený. Přinášíme vám odpověď na otázku, kterou si mnozí z vás často kladou: “Co mám vlastně dělat, abych svůj byt dostatečně prosvětlil?”
Jak mít v interiéru co nejvíce přirozeného světla?
Nejdůležitějším krokem je už samotný výběr bytu. Věnujte pozornost tomu, na jakou světovou stranu jsou okna orientovaná a zda je byt dostatečně slunný.
Okna orientovaná na jih přinesou do bytu nejvíce světla a slunečního svitu, což oceníte zejména v zimě. V těchto místnostech doporučujeme umístit obývací pokoje, jídelny a dětské pokoje.
Okna na východ jsou nejvhodnější pro umístění ložnice. Nic není příjemnějšího, než se přirozeně budit ranními paprsky vycházejícího slunce. Místnost se osvětlí a prohřeje hlavně během dopoledne. Večer, při usínání, bude příjemně chladná a šerá, což oceníte zejména v letních měsících.
Západní poloha se nejvíce doporučuje pro kuchyně. Přes den zde nepotřebujete tolik světla a tepla. Při vaření vzniká teplo tak nějak přirozeně většina lidí si stejně svítí zabudovanými zdroji světla přímo nad pracovní plochou.
Okna na sever propouštějí mnohem méně přirozeného světla. Na sever umístěte místnosti, které se moc často nevyužívají a přirozené světlo a teplo zase tak nepotřebují. Hodí se zejména pro toalety, koupelny, šatny a komory.
Je dobré věnovat pozornost i správné tepelné izolaci budovy, zejména izolací z kamenné vlny. Díky jejímu použití vznikne v domě příjemné mikroklima – v létě se dům nebude přehřívat a v zimě stěny udrží teplo vytápěných místností.
Vnitřní osvětlení – na co nezapomenout?
Nejvíce světel se umísťuje na stropy. Důležité je promyslet nejen, kde světlo zabudovat, ale i jakou bude mít intenzitu a barevnost. Místa, kam přirozené světlo nedosáhne, jako je chodba, koupelna, šatna nebo toaleta, je vhodné osvětlit bodovými světly. Umístěte zde několik stropních nebo zapuštěných svítidel.
Mějte na paměti, že příliš slabé nebo příliš silné a ostré světlo může nepříjemně působit na vaše oči a ovlivňuje i kvalitu následného spánku.
Dodatečné osvětlení interiéru
Na jednu místnost už dnes nestačí použít jen jeden světelný zdroj. Dnes už si můžeme vybrat ze široké škály osvětlení a rozdělit tak jeden hlavní světelný zdroj na více zdrojů, které místnost lépe prosvětlí. Při výběru záleží samozřejmě na velikosti místnosti a jejím uspořádání.
Kromě stropů můžete využít další světelné zdroje jako jsou nástěnná a podlahová světla a LED podsvícení stěn, stropu a nábytku. Vytvoříte tak příjemnou atmosféru, která podpoří relaxaci a klid.
Zajistit dostatek přirozeného světla je ovšem klíčové. Jednak se v bytě budete cítit přirozeně příjemně a jednak nemusíte zbytečně spotřebovávat elektrickou energii. Umělé světlo budete používat zejména večer.
Co tedy udělat, aby byl dům nebo byt dostatečně světlý a teplý?
Pojďme si to shrnout.
- Vyberte si byt, nebo dům, který bude mít vhodně umístěné místnosti s dostatečným přirozeným slunečním světlem
- Zateplete ho kamennou minerální vatou
- Zvolte si vhodné osvětlení s dostatečnou intenzitou
- Používejte více světelných zdrojů
Pokud právě přemýšlíte nad stavbou nebo koupí domu, nebo bytu, rozhodně těmto faktorům věnujte velkou pozornost. Budou ovlivňovat váš život po několik desítek let.