Podkrovní ložnice – jak ji zařídit, aby se stala vaším klidným útočištěm?
Inspirace

Podkrovní ložnice – jak ji zařídit, aby se stala vaším klidným útočištěm?

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Podkrovní ložnice je klidným místem, který nás oddělí od rušného přízemí

Návrh podkrovní ložnice je nesmírně důležitý

Střecha v podkroví je šikmá, takže při umísťování postele a nábytku je třeba zohlednit její sklon

Podkrovní ložnice není zrovna jednoduchý prostor na zařízení. Vyžaduje pečlivé plánování a mnoho ústupků. Má však svou úžasnou atmosféru a neodolatelné kouzlo. Jak takovou ložnici zařídit a na co se připravit? Nejen o tom budou následující řádky. 

I přes vzrůstající oblibu bungalovů, tedy přízemních domků, se stále velmi často setkáváme s jednopatrovou klasikou. Takové domy mají jednu nespornou výhodu. Zatímco v přízemí můžete přijímat návštěvy, večeřet s rodinou nebo sledovat televizi, v patře si vytvoříte vlastní odpočinkovou zónu, kde vás nebude nikdo rušit.

Podkrovní ložnice
Podkrovní ložnice

Podkrovní ložnice se neobejde bez plánování

Abyste si později mohli užívat veškeré výhody podkrovní ložnice, je třeba začít pečlivým plánováním. Šikmé stěny místnosti s sebou přinášejí několik omezení a nutí k efektivnímu využití nabízeného prostoru. Při plánování berte v potaz výšku stěn, protože jedině tak později vyberete nábytek, který bude skutečně pasovat. Vyznačte si také místa, kde je strop natolik vysoký, že umožňuje váš volný pohyb. Teprve až budete znát přesné parametry své ložnice, můžete se pustit do nakupování nábytku, případně do zadání jeho zakázkové výroby. 

Podkrovní ložnice je specifická nejen svým uzpůsobením, ale také umístěním. Aby bylo v ložnici příjemně během celého roku, nesmí chybět správná izolace. Ta vám poskytne účinnou ochranu nejen před mrazem, ale také žhnoucími slunečními paprsky. Každý, kdo se někdy pokoušel usnout v místnosti dostatečně vyhřáté letním sluncem, jistě pochopí, jak důležitá izolace je. Dále zaměřte svou pozornost na okna. Je ve vašem podkroví dostatek denního světla? Pokud ne, zvažte přidání štítového nebo střešního okna, případně vikýře. 

Dalším úkolem, který před vámi při plánování stojí, je rozvržení správné kompozice. Bude se jednat pouze o samostatnou ložnici, nebo máte v plánu přidat vlastní koupelnu a možná i menší šatnu? Druhé řešení je samozřejmě o poznání pohodlnější, vyžaduje ovšem mnohem víc místa a také podstatně vyšší investici. Pokud se rozhodnete přidat koupelnu, budete muset mimo jiné vyřešit i její odvětrávání. První možností je připojení ke stávající stoupačce. To je ovšem možné pouze tehdy, když má i v této výšce dostatečný tah. V opačném případě můžete využít mechanický ventilátor. 

Ložnice
Ložnice

Kam s postelí a úložnými prostory? 

Už jsme zmínili, že je nutné vyznačit si místa s dostatečně vysokým stropem, kde se můžete volně pohybovat. Právě tudy by měly vést hlavní komunikační trasy. Pracujte s nimi i při umístění postele, a zajistěte si tak pohodlné vstávání. Někdy je dobrým řešením otočit postel tak, aby její čelo nesměřovalo ke zdi, ale do středu místnosti, kde je strop vyšší. Nevýhodou ovšem může být lehce klaustrofobický pohled na padající strop. 

V menší míře se můžete setkat s umístěním postele u štítové stěny. Takové řešení je často prezentované i v časopisech o interiérovém designu, protože strop svažující se po obou stranách jako elegantní stan působí velmi efektně. Tady ovšem výčet plusů končí. Ložnice by v takovém případě musela být opravdu hodně prostorná, s dostatečně vysokými stěnami, aby váš pohyb při vstávání z postele nebyl jakkoli omezený. 

Možná vás teď napadá, že řešením může být nižší postel, například v japonském stylu. Musíme vás ale zklamat. Tyto postele jsou sice o 20–30 centimetrů nižší, při vstávání je ovšem potřeba stejně místa jako u klasických postelí. Po nižší konstrukci se tak vyplatí sáhnout jen tehdy, když bojujete o každý centimetr prostoru a stěna se svažuje tak moc, že není možné přisunout k ní obyčejnou postel. 

Po výběru a umístění postele přichází na řadu další nábytek. Pokud toužíte po toaletním stolku, ale nemůžete najít místo, kde byste se k němu mohli pohodlně posadit, řešením může být židle na kolečkách. Díky ní se ke stolku u zdi snáze přiblížíte. A kam se všemi věcmi? Nejlepší volbou pro takto specifickou místnost je výroba vestavěné skříně na míru. Pod šikminy potom můžete umístit i nízké skříňky nebo komody, které vám pomohou využít jinak „neobyvatelný“ prostor, a navíc poskytnou dostatek místa pro uložení všech vašich věcí. 

Atmosféru dokreslí osvětlení a správně zvolené barvy

Ještě než vybraný nábytek do své nové ložnice nastěhujete, budete zřejmě řešit i výmalbu a osvětlení. Běžně samozřejmě platí, že při výběru jsme omezeni jen vlastním vkusem a fantazií. Podkrovní místnosti jsou ovšem samostatnou kategorií a vyplatí se tady více pracovat s jejich charakterem. Použití tmavých nebo intenzivních barev takové ložnici nemusí svědčit, protože pak působí mírně stísněným a ponurým dojmem. Naopak jemné barvy, jako jsou bílá, béžová nebo třeba světlé odstíny zelené a žluté, místnost rozzáří a prosvětlí. Tento efekt poté dotáhne k dokonalosti správně vybrané osvětlení. Lépe než stropní svítidla mohou v tomto případě fungovat nástěnné lampy nebo noční lampičky. Ty se spolu s jemně barevnými stěnami postarají o navození útulné atmosféry, kterou v ložnici jistě oceníte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *