První DIY kroky - Jak začít a udělat si sám? - BYDLENÍ VE VATĚ
Inspirace

První DIY kroky – Jak začít a udělat si sám?

Rebeka Hájek minut čtení

Trend DIY „do it yourself” je zde už dlouho, ale v poslední době prožívá svou renesanci. Jde v něm o široce pojaté kutilství, předělávání a vlastnoruční zhotovování různých věcí. DIY se neomezuje jen na nábytek a vybavení domácnosti, ale také ozdoby, oblečení a předměty denní potřeby. Plynule se spojuje s myšlenkou recyklace a ekologického životního stylu.

Nejjednodušší popis: jde o vlastnoruční tvoření a předělávání věcí kolem nás. Je důležité, že touto příjemnou činností se mohou zabývat rovněž osoby bez výrazných manuálních dovedností. Je to koníček nejen pro zdatné kutily, ale přístupná zábava pro všechny zájemce, která přináší nejen jasné výhody v podobě konkrétních věcí, ale rovněž obrovskou dávku uspokojení. A to zcela zdarma. Buďme upřímní – dnes si můžeme koupit všechno. Proto se unikátní, neopakovatelné, jedinečné předměty stávají cestou ke zdůraznění naší individuality a pokusem o nalezení vlastního stylu.

DIY – proč je dobré to zkusit

Moje dobrodružství s DIY začalo podobně jako v případě mnoha jiných lidí. Dlouho jsem hledala vhodnou skříňku pod televizi. Po průzkumu nabídky obchodů, který skončil neúspěchem, jsem se rozhodla zadat zhotovení tohoto kusu nábytku truhláři. Cena tohoto zakázkového kusu nábytku sice rychle zchladila moje nadšení, ale zapůsobila jako inspirace. Rozhodla jsem se předělat starou zapomenutou skříňku, která po letech dávné slávy přistála ve sklepě. Měla však několik předností, které jsem se rozhodla využít – byla vyrobená z masivního dubu, měla odpovídající velikost a hodila se k rekonstrukci. Krok za krokem jsem předělala nepotřebný kus nábytku na skříňku, která mi slouží dodnes. Díky DIY můžete mít kolem sebe předměty, které splňují Vaše potřeby. Navíc je můžete získat za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v obchodě.

Znovuzrozený stolek
Starý stolek z masivu v novém kabátku.

Co potřebujete pro začátek?

DIY je koníček, který se často stává životním stylem. Jsem nadšenou stoupenkyní předělávání a přizpůsobování věcí, které již máme, namísto neustálého kupování nových předmětů a zbavování se starých. K tomu, abyste mohli začít s DIY, není třeba mnoho. Nejsou potřeba ani velké finanční náklady, ani specializované vybavení, ani výjimečné dovednosti.

Předělávání nábytku

Mnozí lidé mají strach z předělávání nebo dokonce i z vlastnoruční výroby nábytku. Mám za to, že je to jedna z nejkrásnějších forem DIY. Můžete začít přelakováním jednoduchého kusu nábytku a výměnou úchytek. Takto lze ošuntělé skříňce dát úplně nový život. Můžete předělávat komody, regály, šatní skříně, vitríny, kredence, stoly, židle, stoličky nebo konzoly. Pokaždé začínáme podobně. Je třeba připravit objekt našeho snažení. Demontovat všechny pohyblivé prvky, jako jsou madla, úchyty, police nebo nožky. Očistit nábytek, zdrsnit jeho povrch jemnozrnným smirkovým papírem, utřít vlhkou houbou pro odstranění prachu a pak začít s lakováním.

Pro dřevěný nebo kovový nábytek doporučuji akrylovou vodou ředitelnou barvu. Snadno se nanáší, nezatéká, je bez zápachu a rychle schne. Pokud chceme radikálně změnit barvu, např. z velmi tmavé na světlou, je vhodné nejdříve použít první vrstvu v podobě základu a pak nanést další vrstvu v požadované barvě. Pamatujte na to, abyste nenanášeli najednou příliš silnou vrstvu. Natíráme jednou, počkáme na zaschnutí a opakujeme postup. Pokud je barva moc hustá, rozředíme ji. Namísto barvy je možné použít vosk nebo mořidlo, v závislosti na tom, jaký výsledek chceme získat. Takové řešení se osvědčí, pokud je nábytek z masivu. Mořidlo ho zabarví na zvolený odstín se zachováním kresby, zatímco vosk dodá lehký lesk a zabezpečí povrch.

Zrenovovaný stolík DIY
Jako nový.

 

Bude se hodit: jemnozrnný smirkový papír, válečky a štětce vhodné podle druhu barvy, kterou použijeme, barva, ochranná fólie na podlahu, ozdobné úchyty, lak pro zabezpečení povrchu po natření, barvicí vosky, šroubovák pro odšroubování polic a úchytů, aku vrtačka, nádoby na barvu apod.

Ozdobné předměty

Zde jsou obrovské možnosti a jediné, co by nás mohlo omezovat, je naše představivost. Tudíž žádná omezení nejsou! Ozdobné předměty plnící zároveň užitnou funkci můžeme zhotovit z mnoha zdánlivě nepoužitelných věcí. Sklenice nebo plechovky můžeme předělat na ozdobné dózy na toaletní nebo kancelářské potřeby. Bedničky a krabice mohou plnit novou funkci příručních regálů. Z kousků látky lze zhotovit koupelnový kobereček nebo je využít k ušití jednoduchých polštářků. Vrbové proutí poslouží jako základ věnce, který ozdobíme šiškami nasbíranými na procházce. Z archů hedvábného papíru nebo tylu můžeme vytvořit ozdobné bambule libovolné barvy. Budou skvělým doplňkem v dětském pokoji nebo originální dekorací na zahradní party. Námětů na DIY je tolik, že je nelze vyjmenovat všechny. Pokud bych měla zvolit nejužitečnější věc, kterou používám nejčastěji při realizaci svých návrhů, je to tavná pistole. Používá se jednoduše a hodí se k upevňování různých ozdobných prvků.

 

Made in Les DIY Lapač snů
Lapač snů vyrobený v lese.

Bude se hodit: tavná pistole, univerzální lepidlo na různé materiály, nůžky, pravítko, ozdobné pásky, provázky, kousky ozdobných papírů zbylé po balení dárků, barevné příze, lanka, kousky látek, květinářský drát, štípačky na kov, korálky, navlékací šňůra, nádoby pro třídění a uschování potřeb pro tvorbu DIY návrhů.

Podívejte se na tento článek: Malý domek. Malá, ale vlastní. Na co si dávat pozor při opravě chalupy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *