Stavební trendy v roce 2021. Jak si postavit multifunkční dům?
Inspirace

Stavební trendy v roce 2021

Halina Kučerová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Dům by měl fungovat jako multifunkční prostor

Co znamená postavit si pasivní dům?

Jak zvýšit energetickou účinnost budovy

Komfortní bydlení co nejblíž přírodě.

V předchozích letech jsme byli svědkem různých trendů ve stavebnictví a interiérovém designu. Existuje však několik stálic, které už se několik let nemění a v novém roce 2021 jejich důležitost i nadále poroste. Stále více si uvědomujeme, že pohodlný domov netvoří jen moderně zařízené a prostorné interiéry. Dokážeme ocenit kvalitní tepelnou a akustickou izolaci, kvalitu stavebních materiálů, přítomnost vysokorychlostního internetu a bezpečnostních systémů.
Společně s tím, jak si zvykáme na komfort, chceme být zároveň i blíže k přírodě. Jaký je tedy současný trend v bydlení a jak s tím souvisí stav životního prostředí?

 

Integrovaný obytný prostor

V poslední době máme díky práci z domu a aktuální situaci kolem COVID spoustu příležitostí uvědomit si, jak vlastně žijeme. Naše domy se staly nejen místem pro odpočinek po práci, nebo o víkendu, ale i domácí kanceláří, školní učebnou nebo školkou. Vše nasvědčuje tomu, že naše obydlí budou muset být stále více multifunkční. Jedním z nejdůležitějších trendů nadcházející sezóny bude proto vhodné řešení interiéru – tzv. integrovaný obytný prostor. Propojená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem se stala novým standardem nezbytným pro podporu dynamiky každodenního života. Toto uspořádání usnadňuje fungování rodinám s malými dětmi a pomáhá těm, co pracují z domu, skloubit své pracovní povinnosti s péčí o děti a každodenní rutinou. Otevřené prostory, přírodní materiály, přímé linie a neutrální a jednoduchý dekor jsou stále populárnější. Díky nim si nejen odpočineme, ale zároveň se můžeme soustředit i na práci.

Příroda součástí bydlení

Čím dál více se zabýváme ekologickým přístupem. Lidé jsou mnohem více naklonění k přírodě šetrným řešením a to i v interiéru. To, že si uvědomujeme, jak se stav životního prostředí neustále zhoršuje, nás nutí k větší zodpovědnosti za věci, které vlastníme. Stále více jsme ochotní jim vdechnout nový život. Návrháři se navzájem překonávají v nápadech na vytváření nových a neobvyklých materiálů založených na recyklaci, alternativních technologiích a udržitelném přístupu k přírodě a technologiím. Vzdáváme se plastů ve prospěch  přírodních materiálů jako je dřevo, tráva nebo bambus apod., které jsou v našich domech hojně zastoupeny v podobě moderního nábytku a dekorací. Abychom byli blíže k přírodě, snažíme se do našich místností dostat stále více světla. Jak v nových, tak nově rekonstruovaných budovách, se zvyšuje nejen počet oken, ale i jejich velikost. Nejdůležitější místností v domě se stává kuchyně, kde stále častěji a častěji připravujeme zdravá jídla a trávíme čas s rodinou.

Interiér se čím dál častěji stává součástí exteriéru a naopak

Pasivní domy

V dnešní době už je energeticky efektivní stavba nutností. Výzvou pro nadcházející roky je co nejvíce se přiblížit pasivním standardům. To platí jak pro nově postavené domy, tak i pro ty, u kterých dochází k rekonstrukci. Ze stejného důvodu roste snaha o minimalizaci spotřeby primárních energií. Odkud se tento trend vzal? Zlepšení energetické účinnosti budov nejen snižuje náklady, ale v první řadě je propojené s ochranou životního prostředí, snížením emisí CO2 a bojem proti smogu, který nás obzvlášť v zimě velmi obtěžuje. Jak se tedy můžeme přiblížit normám s nulovými emisemi? Čemu věnovat pozornost při stavbě nebo rekonstrukci domu, pokud chceme chránit životní prostředí, ušetřit peníze a zajistit si pohodlí, bezpečí a chránit své zdraví?

Také čtěte: Nejlepší města pro život: můžeme důvěřovat žebříčkům?

Dobrá tepelná izolace je základ

Pokud chcete zvýšit energetickou účinnost budovy, zaměřte se na tyto oblasti:

  • snižte spotřebu primární energie v budově
  • zvyšte energetickou účinnost obálky budovy a dalších částí domu
  • modernizujte topná zařízení a využívejte zařízení k získání obnovitelné energie

Nicméně aby tyto aktivity dosáhly maximálního účinku, je potřeba dům zateplit izolací. Pouze izolace s vhodnými parametry z odolných materiálů té nejvyšší kvality, jako je například kamenná vlna, je schopná snížit spotřebu energií a minimalizuje jejich možné ztráty. Zaměřte se nejen na izolaci fasád, podlah, stropů a střech budov, ale i na správný výběr oken a dveří. Čím dál více jsou populární jednoduché budovy s málo členitým tvarem a s jednoduchou střechou. Tyto typy objektů se snadněji izolují. Kompaktní budovy mají menší plochu pro prostup tepla, takže jejich izolace je mnohem efektivnější.

Obnovitelné zdroje energie

Dnes už se při pasivní výstavbě většinou počítá s využíváním obnovitelných zdrojů energie. V současné době jsou výkupní ceny a instalace tepelných čerpadel nebo fotovoltaiky mnohem nižší než před několika lety a rozpočet Evropské unie v nadcházejících letech počítá se značnou podporou financování obnovitelných zdrojů. Jaké máme tedy aktuálně možnosti? Na trhu se stále více objevují ekologické systémy tepelných čerpadel, které jsou napojené na fotovoltaická zařízení a trend tohoto propojení je čím dál více patrnější. A není se čemu divit. Díky fotovoltaice můžeme získanou elektřinu využívat k vytápění, chlazení i k napájení dalších energeticky náročných zařízení. Výsledkem tohoto propojení jsou velmi malé, nebo dokonce nulové účty za elektřinu – koneckonců využíváme energii, kterou jsme sami vyrobili. Tato zařízení jsou stále více energeticky efektivnější a zároveň ekonomičtější. Díky nejmodernějším řešením může být obytná budova zcela nezávislá na externích zdrojích energie!

Dobrá tepelná izolace a využívání obnovitelných zdrojů energie přináší nejen větší komfort bydlení, ale i úsporu nákladů a zlepšení životního prostředí. Energeticky účinná budova je nejen levnější a pohodlnější na údržbu a provoz, ale zároveň se nepodílí na znečišťování ovzduší. V současné době architekti čelí důležitým výzvám. Jejich projekty musí splňovat nároky na útulné a pohodlné bydlení a navíc musí být ekonomické, ekologické, multifunkční, bezpečné a soběstačné.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *