Trendy v designu kanceláří
Inspirace

Trendy ve vylepšování kanceláří

Alena Pudilová minut čtení

Podle OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) Češi v roce 2018 pracovali v průměru 7 hodin denně.* Mnozí z nás přitom celý tento čas tráví v kancelářích a je to dost dlouhá doba na to, abychom si zasloužili pracovat v prostředí, které nás stimuluje a podporuje pracovní výkony. Jak by měly kanceláře vypadat, abychom pracovali efektivněji a v práci byli celkově spokojenější?

Existuje nespočet důvodů, proč se zabývat tím, jak se zaměstnanci v práci cítí. Všechny se dají shrnout do anglického termínu „workplace experience“, ve volném překladu „zážitek z pracovního místa“. Pocit z prostředí kanceláře ovlivňuje spokojenost zaměstnanců, která se odráží na fungování celé firmy. V dnešní době, kdy se o schopné profesionály přetahuje několik firem najednou, může mít na jejich volbu zaměstnavatele zásadní vliv právě pracovní prostor. Spousta firem si to začíná uvědomovat a místo klasických kanceláří pro své zaměstnance tvoří příjemné a inspirující prostředí. Jaké jsou hlavní trendy ve vylepšování kanceláří?

Kreativní využití prostoru

Jan Antonín Baťa, nástupce legendy českého podnikání, Tomáše Bati, nechal na sklonku 30. let vybudovat svou pojízdnou kancelář ve výtahu. Chtěl využít prostor tak, aby byl blíž svým kolegům. Výtahová kancelář byla určená pro porady s vedoucími na jednotlivých patrech. Ti díky ní nemuseli za Baťou nikam daleko docházet.

Trendy v designu kanceláří
Moderní kanceláře často vznikají renovací starých budov a interiérů. Foto: Autin Distel

A jak se zdá, i v tomto Baťové hodně předběhli svou dobu. Dnes je využití takzvaných „mrtvých prostorů“ v kancelářích a kancelářských budovách hlavním trendem. Moderní technologie nám umožňují odpoutat se od pracovních stolů a pracovat prakticky odkudkoliv. Chodby, nejrůznější výklenky nebo dokonce sklady, to všechno jsou proto místa, která se dají smysluplně využít. Jestliže kancelář sdílí vícero kolegů, je někdy náročné v ní fungovat, když některý z nich musí například dlouho telefonovat. Jednoduchými úpravami se dá na chodbě vytvořit prostor na způsob telefonní budky, kam si může každý „zalézt“ s notebookem a mobilem. U takového řešení je ovšem vždycky dobré myslet na kvalitní akustickou izolaci a odvětrávání.

Práce vestoje

To, že má na člověka dlouhé sezení až devastující účinky, není třeba nijak rozvádět. Přitom pracovat vestoje prospěje nejen zdraví, ale také pracovní efektivitě. Polohovatelné stoly v kanceláři nebo na klidné chodbě mohou pomoci mnoha bolavým zádům.

Trendy v designu kanceláří
Občasná práce ve stoje je balzám pro namáhaná záda kancelářských pracovníků. Foto: Photo by Proxyclick Visitor Management System

Osvětlení na míru

Různé teploty světla ovlivňují schopnost soustředit se. Výběr kvalitního osvětlení je pro kanceláře zásadní. Osvětlení, které odpovídá dennímu světlu, je to nejpřirozenější – prospívá duševnímu zdraví a podporuje mentální výkonnost. Inteligentní osvětlení lze ukrýt do krásných, designových stínidel a lamp. Ty dokážou z kanceláře udělat opravdu osobitý prostor.

Zelené kanceláře

Sterilním kancelářím už odzvonilo. Trendem je dostat zpátky k lidem přírodu. Zeleň má na lidi blahodárné účinky, snižuje stres a podporuje kreativitu. Pracující se v zeleném prostředí cítí uvolněněji a vegetace v interiéru ovlivňuje též jejich zdraví. Podle výzkumu univerzity ve Wageningenu se v zelených kancelářích snížila nemocnost lidí o 20 % a efektivita a rychlost práce se zvýšila o 10 %.

Místa pro odpočinek

Společným jmenovatelem všech moderních kanceláří je také prostor pro odpočinek a setkávání kolegů. Teď nemáme na mysli zasedací místnosti, ale prostory, kam si opravdu jdete oddychnout nebo popovídat. Není náhodou, že technologičtí giganti jako Google, Facebook nebo Amazon kladou na odpočinek svých zaměstnanců v rámci pracovní doby velký důraz. V Googlu si během ní můžete dokonce v klidu zdřímnout ve speciální kukani.

Trendem v kancelářích je také důraz na odreagování a odpočinek zaměstnanců. Foto: Proxyclick Visitor Management System

Když staré je nové

Obnova, recyklace, renovace, ekologie, udržitelnost… Tento trend hýbe celým světem, nejen kancelářským designem. Interiéry, které kombinují původní prvky s moderním vybavením, mají příjemnou atmosféru. Původní beton nebo cihly mohou být krásným a originálním základem pro další práci s prostorem.

Trendy v designu kanceláří
Nový život starých věcí – využití původního vnitřku budovy. Foto: Shridhar Gupta

Vše se točí kolem spokojeného člověka

Jak zjistit, jakým směrem se při vylepšování kanceláře vydat? Centrem zájmu musejí být ti, kdo kanceláře používají. Poznejte dobře své kolegy, jak pracují, co potřebují a co mají rádi. Pokud máte kancelář sami pro sebe, zamyslete se nad tím stejným. Jen tak totiž vybudujete opravdu moderní pracoviště, kde práce bude zároveň příjemným zážitkem.

*Zdroj: https://data.oecd.org/emp/hours-worked.htm#indicator-chart; Pozn.: Do statistik se započítávají i částečné úvazky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *