Co dělat, abyste mohli v zahradním domku bydlet po celý rok?
Realizace

Co dělat, abyste mohli v zahradním domku bydlet po celý rok?

Halina Kučerová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Co musíte vyřešit, abyste mohli bydlet v zahradním domku celoročně?

Izolace zvyšují hodnotu majetku, je snadnější ho později prodat

Jak domek správně izolovat?

Když někdo řekne „Jedeme na chalupu“, většinou si lidi představí příjemně strávený čas mimo každodenní pracovní shon. Obzvlášť, pokud člověk bydlí v malém bytě uprostřed velkého města, víkendová změna přijde určitě vhod. A co teprve pokud se dá objekt užívat celoročně? Stane se místem, kam se po celý rok budete rádi vracet.

Je výhodné renovovat starší zahradní domek?

Jedná se o investici, která se vyplatí. Jednak budete mít možnost trávit čas v přírodě jak v zimě, tak v létě a jednak vám vaše děti jednou poděkují. Jak za místo, se kterým mají spojenou řadu vzpomínek, tak za neutrální území pro pravidelné setkávání členů vaší rodiny.

 

 

 

zahradní domek
Zahradní domek

V České republice je v současné době problematické sehnat pozemek pro novou výstavbu chalupy. Týká se to jak chatových osad, tak chráněných krajinných oblastí. Buď je cena přehnaně vysoká, okolí není tak pěkné, jak byste si představovali, nebo je v dané oblasti nová výstavba už zakázaná. Pokud se vám podaří starší objekt na krásném místě odkoupit, většinou je nutné udělat řadu oprav, aby se vám v něm dobře bydlelo.

Výhody renovace

Renovace zahradního domku má mnoho výhod. V dnešní době si může stále více lidí vzít tzv. „home office“ a pracovat z domu. Pokud jim to zaměstnavatel schválí, mohou pracovat prakticky odkudkoliv, kde je elektřina a přístup k wifi nebo signálu mobilního operátora. Lidé navíc začínají oceňovat kouzlo i jiných ročních období, nejenom léta a dovolených. Na jaře, když se všechno probouzí a na podzim, kdy okolí hraje nádhernými barvami, se možná baterky dobíjejí mnohem lépe, než při čtyřicetistupňových letních vedrech.

Abychom si mohli zahradní domek náležitě užít, nestačí jen užívat to, co někdo postavil desítky let před námi. Původní majitelé, kteří dříve nemovitost vlastnili, jsou dnes v důchodovém věku a tomu často odpovídá i její stav. I my jednou budeme v důchodu. A není příjemnější představy, než trávit stáří v přírodě, mimo hlavní město. Ale aby se tak stalo, musíme objekt renovovat. Protože později na to možná nebudeme mít ani sílu, ani prostředky.

Taková přeměna má ekonomický dopad. Izolace stávající konstrukce domku bude určitě mnohem levnější, než zbourání a výstavba domku nového. Navíc umožní velmi významně ušetřit peníze určené na vytápění a zvýší komfort z užívání nemovitosti. V létě v objektu nebude horko a v zimě zima. A pokud byste jednou chtěli domek prodávat, rekreační stavby vhodné pro celoroční užívání mají mnohem vyšší hodnotu a je mnohem snadnější pro ně najít kupce.

Rozšíření a rekonstrukce

Není divu, že v současné době mnohem více roste poptávka po rekreačních domech. Lidé začínají více hledat, kam by mohli své peníze investovat.

Některé ze zahradních domků mají menší půdorys. V mnoha případech budete potřebovat zvětšit jejich užitnou plochu. Většina starších domků byla totiž převážně určená pouze pro spaní. Vyplatí se najmout architekta, který navrhne řešení, jak nemovitost rozšířit a zmodernizovat a zároveň funkčně využít každý, i sebemenší kout staré zástavby. Hodnota nemovitosti se při správně provedené rekonstrukci násobně zvýší.

Rekreační chata
Rekreační chata

Zateplení domku

Jak zateplit rekreační objekt? Kromě zvětšení užitné plochy je důležité myslet i na správnou tepelnou izolaci. Při investici do zateplení je dobré vzít do úvahy dva pohledy: v první řadě raději počítat s tím, že chcete zahradní domek modernizovat za účelem celoročního a tedy i zimního používání. Možná teď předpokládáte, že budete na chalupu jezdit pouze od jara do podzimu, ale realita může být později jiná. Pokud byste se rozhodli přijet i v zimě, museli byste objekt hodně vytápět a svého dřívějšího rozhodnutí tak mohli litovat.

Chybějící nebo příliš tenká vrstva tepelné izolace vás donutí používat různé ohřívače mnohem více, než by bylo s dobře provedeným zateplením potřeba. Na kvalitních izolačních materiálech se tedy nevyplatí šetřit. Investice do minerální vlny s dobrými parametry se rychle vrátí v podobě nižších účtů za vytápění a především na pohodlí a klidu. Izolace navíc chrání i před teplem a zajistí optimální teplotu uvnitř domu i v horkém počasí.

 

Izolace domu zlepší komfort při jeho užívání
Oteplování domu

Před zahájením izolačních prací stojí za to pečlivě prozkoumat krov a konstrukce stěny. Zejména u starších budov se často potkáváme se shnilými nebo vlhkostí poškozenými částmi, které je nutné vyměnit.

Při plánování izolace je důležité myslet i na podlahu. Zvláště důležité je to u domů, které jsou postavené na sloupech nebo na základových blocích, které leží přímo na zemi. V takových případech se podlaha nachází přímo nad zemí a snadněji se k ní dostane studený vzduch. Zároveň je dobré pamatovat i na izolaci vodních trubek a kanalizace. Zatímco u obytných budov jsou umístěné v zemi, u rekreačních chalup je často vidíme částečně venku. Aby se předešlo problémům souvisejícím se zamrzáním a praskáním potrubí, musí se pečlivě izolovat jejich vyčnívající části.

Vytápění domku

Kromě tepelné izolace budete v chladnějších dnech potřebovat také nějaký zdroj tepla. Vzhledem k obvykle malé velikosti objektu a malému počtu místností se vyplatí levnější řešení vytápění, jako je: elektrický, plynový nebo olejový ohřívač nebo tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Pokud to dispozice pozemku umožňuje a máte možnost vyrábět elektřinu pomocí solárních kolektorů nebo fotovoltaických panelů, doporučujeme takový systém nainstalovat.

Další možností je mít krb. Moderní krby vypadají velmi esteticky a samy o sobě jsou vysoce efektivní. Jejich použití je levné, poskytuje hodně tepla a zároveň může plnit i estetickou úlohu. Co může být lepšího, než ve vlahém podzimním nebo zimním večeru sledovat blikající plamen za sklem. Pokud máte rádi pohodlí, pořiďte si krbová kamna na pelety se zásobníkem s automatickým podavačem. Jejich výhodou je, že do nich nemusíte neustále přidávat dřevo a v noci nevyhasnou. Kromě pravidelného plnění zásobníku na pelety a odstraňování popela je prakticky bezúdržbový.

Jednotlivé fáze zateplení

Velká část domků určených pouze pro letní rekreaci má rámovou konstrukci. Díky této technologii je jejich stavba rychlejší a levnější než například stavět z cihel nebo kulatiny. Je třeba podotknout, že pokud vlastníte dům s touto konstrukcí, pak bude izolace jednou z nejdůležitějších věcí, na které je potřeba myslet. Ať už se jedná o izolaci stěn, příček, střechy nebo i podlahy.

Základem domu s rámovou konstrukcí jsou nosné dřevěné konstrukce, které jsou opláštěné deskami ze dřeva.  Tepelná izolace je vložena do roštů obvodové stěny. Pokud se stěny vyplní tepelnou izolací dostatečné tloušťky, kamenná vlna zaručí, že se vevnitř udrží teplo. Parotěsná folie zároveň zabrání riziku kondenzace vodní páry a vlhnutí konstrukce. Po vložení izolace se osadí parozábrana a nainstalují se obkladové sádrokartonové desky, které se upraví vybranou povrchovou úpravou.

Pro izolaci dřevěných stěn s rámovou konstrukcí je nutné zvolit prodyšné, tzn. paropropustné tepelně izolační materiály. Jinak může dojít k poškození dřevěné konstrukce v důsledku zadržování vlhkosti nebo kondenzaci vody. Konstrukce tohoto typu by měly být odvětrávané samostatnou vzduchovou mezerou, protože to pomůže správnému odvětrání konstrukce. Správným provedením se zabrání zadržování vlhkosti, nedojde k poškození konstrukce a nedojde ke vzniku plísní a hub.

Kamenná vlna má i další výhody – je nehořlavá a dokáže pohltit hluk. Díky své elastické struktuře je i méně náchylná k mechanickému poškození.

Zateplení domku
1. Zakončení fasády (např. dřevěné desky)
2. Difúzní fólie
3. Desky z kamenné vlny VENTIROCK SUPER
4. Konstrukční deska (např. OSB, překližka odolná proti vlhkosti)
5. Desky z kamenné vlny SUPERROCK
6. Parotěsná fólie
7. Sádrokartonová deska a interiérová úprava

 

Rekreační domek a inženýrské sítě

Pokud jste se rozhodli pro přestavbu rekreačního domku, musíte dopředu a to už ve fázi návrhu, promyslet napojení na inženýrské sítě. Jedná se o rozvody vody, odpady a kanalizaci, elektřinu, plyn a telekomunikace. Pokud je to možné, připojte se k existujícím inženýrským sítím. Bude potřeba podat žádost o připojení. Pokud přestavujete na tzv. zelené louce a v okolí se žádná infrastruktura nenachází, musíte počítat s náklady na její vybudování. Je možné vybudovat hlubinnou studnu, nádrže na zadržování vody, čističku odpadních vod i biologickou čistírnu.

Rekreační domek by měl mít zajištěné vnitřní zásobování vodou, vlastní kanalizaci a ústřední topení. V závislosti na počtu členů domácnosti lze teplou vodu připravit pomocí kapacitního zásobníku (pro čtyřčlennou rodinu například stačí kapacita 220 – 300 dm3) nebo průtokového zásobníku. Průtokový ohřívač může být namontovaný na sanitární armaturu. Stojí za zvážení, jak budeme dům vytápět. Ve většině případů se používá elektrické vytápění pomocí rohoží nebo elektrické ohřívače. Na jedné straně se jedná o poměrně malou investici, ale pokud budete domek využívat pravidelně, vytápění se stane docela vysokou položkou ve vašem rozpočtu.

Dalším vhodným doplňkem je ventilace, která zajistí stálý přísun čerstvého vzduchu do místností. Je dobré instalovat rekuperační systém, tj. mechanické větrání se zpětným získáváním tepla. Jeho výhodou jsou nižš`í náklady na vytápění – díky rekuperaci lze snížit množství tepelné energie potřebné k ohřevu odvětrávaného vzduchu o několik desítek procent. A to vede ke snížení provozních nákladů chaty.

Jak se z rekreačního domku stane rodinný dům?

České zákony definují rozdíly mezi rekreačním objektem a rodinným domem nebo objektem určeným k trvalému užívání.

Rodinný dům je stavba, která musí dle stavebního zákona svým stavebně-technickým uspořádáním splňovat požadavky na rodinné bydlení. Pro bydlení musí být určená více než polovina podlahové plochy místností, které musí zároveň splňovat i minimální velikost a výšku stropů apod.

Rekreační chalupa je stavba určená k individuální rekreaci. Má omezenou zastavěnou plochu do 80 m2 a obestavěný prostor maximálně do 360 m3 apod.

Ve stavebním zákoně najdete ještě termín zahrádkářská chata. Ta může mít maximální zastavěnou plochu 25 m2 a obestavěný prostor maximálně 110 m3. Může být podsklepená a mít nejvýše jedno nadzemní podlaží a podkroví. Tento objekt ale není určený k přebývání, ale pouze pro krátkodobou rekreaci a skladování zahrádkářských potřeb.

Mezi další rozdíl patří, že rodinný dům má číslo popisné i evidenční, ale rekreační chata pouze číslo evidenční.

Stavba chaty

Doteď jsme psali pouze o rekonstrukci, ale co když chcete postavit chatu na zelené louce? Na co si tedy dát pozor, když budete chtít stavět úplně nový objekt?

Není divu, že lidé stále více uvažují nad možností pořídit si vlastní místo pro odpočinek. Česká republika je bohatá na spoustu krásných míst – Beskydy, Jeseníky, Šumava, jižní Morava a další – tady všude najdete plno lesů, kopců, luk a míst, kam stojí za to se vypravit, když si chcete odpočinout. A když už máte volné prostředky, pořídit si vlastní chalupu by mohlo být výbornou investicí.

Jak na stavbu chaty či domku krok za krokem

Krok 1 – nejprve si odpovězte na otázky

Než vůbec začnete stavět, měli byste znát odpověď na otázky, co všechno by měla vaše chalupa splňovat, aby naplnila vaše očekávání. Kolik lidí v ní bude bydlet? Jak často si budete zvát hosty a na jak dlouho? Je mnoho dalších otázek, které ve výsledku ovlivní rozhodnutí, jakou chalupu vlastně potřebujete. Jedním z nejdůležitějších aspektů, které je potřeba zvážit, je, zda budete chtít objekt užívat pouze od jara do podzimu, nebo i v zimě, případně zda v něm plánujete trvale bydlet. Na základě mnoha zkušeností a průzkumů, překvapivě velká skupina lidí, kteří na chalupu jezdili jen na víkendy a svátky, uvažují, že by se zde chtěli usadit na trvalo. Protože život v přírodě je opravdu návykový.

Krok 2 – vyberte správné řešení

a) Vyberte si dodavatele už existujícího řešení

Jakmile budete mít odpovědi na všechny otázky, které jste si položili, můžete přistoupit k realizaci vysněné investice. Nejjednodušším způsobem je koupit už hotovou mobilní chatu od jedné z mnoha společností, které se na jejich výrobu specializují. Nabízejí například standardizované mobilní chaty na míru a k bydlení vyrobené ze dřeva a to jak jednopodlažní, tak i s podlažím, většinou propojené s terasou. Konstrukce tohoto typu se doveze na stavbu po jednotlivých prvcích a týmem výrobce se na místě smontuje do jednoho, nebo dvou dnů. Vaše role jako investora spočívá v tom, že si musíte zajistit elektrickou přípojku, vyřešit problémy s vodou a kanalizací a připravit základy nebo základovou desku.

Další možností je pořídit si obytný kontejner. Stále více společností prodává a nabízí kontejnery různých typů od průmyslového vzhledu až po luxusní apartmány s prosklenými stěnami a s fasádou z vysoce kvalitního dřeva. Kontejnery se také liší svou finální velikostí – nic nebrání tomu, aby byly vzájemně propojené a naskládané na sebe. Dokonce se z nich dají vybudovat i velké objekty, jako jsou hotely.

b) Postavte si domek pro letní rekreaci sami

Domek si můžete samozřejmě postavit i sami. Bude to trvat sice mnohem déle, ale zároveň to může být i levnější, protože celkové náklady na dům nebudou obsahovat marži výrobce. Stavba chaty pro rekreaci pouze od jara do podzimu není příliš komplikovanou záležitostí. Je to dáno jednoduchostí tohoto typu stavby, která souvisí se skutečností, že tyto domky není nutné izolovat. Na rozdíl od chaty pro celoroční užívání, kde se při stavbě kombinuje několik různých materiálů a musí se správně vyřešit celá konstrukce včetně větrací mezery, zde stačí pouze jedna vrstva desek nebo jiného opláštění.

Totéž platí pro střechu. Není potřeba, aby se skládala ze dvou vrstev minerální vlny, fólie a mnoha dalších prvků, ale může se skládat pouze z jednoduchého krovu, na který se umístí střešní krytina.

Pokud k tomuto jednoduchému řešení přidáme relativně malé rozměry objektu, který chceme postavit, kdy je většina prvků použitých pro jeho konstrukci lehká a snadno se zvedá, může být jeho stavba docela zábavným zážitkem. Drtivá většina domků, které staví jejich majitelé svépomocí, jsou jednoduché stavby založené na čtvercovém dřevěném skeletu, který je zvenku pokrytý elevačními deskami. Uvnitř zdím dominuje dřevo, které dodává interiéru idyličtější atmosféru než sádrokarton. Důležitým prvkem celku je terasa, na které se často odehrává společenský a rodinný život. Strukturu tohoto typu si můžete postavit sami, i když práce ve dvou ubíhá vždy mnohem rychleji a je jednodušší.

Chata se zahradou
Chata se zahradou

Několik typů před tím, než vůbec začnete stavět

Když jsem během několika let pozorovala, jaké domky pro letní rekreaci vznikají a seznámila se s jejich majiteli, shromáždila jsem několik osobních tipů, které by mohly být užitečné i pro jiné budoucí stavitele:

  • I když jste dnes přesvědčení, že budete domek užívat pouze od jara do podzimu a v zimě ho necháte ladem, i tak se postarejte o dobře izolovanou podlahu. Protože pokud se někdy vaše plány změní, dodatečná rekonstrukce podlahy bude představovat největší problém.
  • Při stavbě stěn stojí za to použít sloupky o minimální šířce 15 cm a vzdálenosti 40 nebo 60 cm. To trochu zvýší cenu materiálu oproti plánované konstrukci z tenkého hranatého dřeva, ale v budoucnu se vám bude mnohem snadněji dodělávat případná dodatečná izolace domku. Bude pouze stačit odšroubovat fasádní desky a vyplnit místo minerální vlnou. Samozřejmě za předpokladu, že jste dříve nešetřili například na… šroubech. Tuto informaci bych chtěla vypíchnout, protože můj soused, který vlastní stavební společnost, mi nedávno řekl o problémech svého klienta. „Měli jsme jen odstranit fasádu, dát izolaci a znovu ji zakrýt deskami“, řekl soused. „Jednoduchá zakázka, která měla zabrat dva dny. Ale někdo ji postavil tak špatně, že nám po šroubech klouzal šroubovák jako po másle. Kluci vůbec nemohli fasádu sundat. Jedna deska jim trvala dvě hodiny. A to je hodně peněz navíc, při jejich platech. Na jednu desku! Nakonec jsme položili izolaci na starou zeď, dali jí novou fasádu, akorát ve finále jsme se bavili o úplně jiné úrovni nákladů“, vysvětlil soused.
  • Nešetřete ani na skladovacím prostoru. Z mých pozorování vyplývá, že většina malých domků se časem velmi rychle rozrostla o různé přístřešky a sklady. Domy se po čase ukázaly jako příliš malé na to, aby se do nich všechno schovalo. Zahradní stůl se židlemi, lehátka, bazén, houpačka, trampolína, gril, sekačka na trávu a zahradní nářadí – to je často běžná výbava, kterou je potřeba někam schovat. Je potřeba vše promyslet dopředu a rezervovat si na věci dostatečné místo.
  • Rovněž stojí za to přemýšlet o umístění ochrany proti hlodavců pod podlahu a pod fasádu, aby se nám do domku nedostali například myši. Samozřejmě i tato situace se dá řešit pomocí pastí a jedu. Otázkou je, jestli se vám pak s těmito problémy bude chtít zabývat.

A na závěr ještě jedna poznámka. Neexistuje terasa, která by byla příliš velká. Ve skutečnosti je to jeden z nejdůležitějších prvků domku pro letní rekreaci. Je to místo, kde jíme, kde odpočíváme, trávíme volný čas s příteli nebo jen tak lelkujeme. Je to místo, kde se odehrává vše podstatné. Rezervujte si pro terasu dostatečný prostor.

Ze zkušenosti vím, že se vždycky zaplní do posledního místečka. Protože dům v přírodě funguje jako magnet pro přátele. A to je jeden z důvodů, proč stojí za to ho postavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *