Smart cities – inteligentní města budoucnosti
Lifestyle

Smart cities – inteligentní města, která nám usnadní život

Eliška Pavlíková minut čtení

Město jako chytrý telefon. Prostřednictvím internetu a pomocí technologií usnadňuje život obyvatelům a tvoří platformu pro sdílení dat mezi systémy. Zní to jako scéna ze sci-fi filmu. Opak je ovšem realitou. Vytváření inteligentních měst neboli „smart cities“, se stává stále aktuálnějším tématem.

smart cities
Chytrá síť propojující každodenní život obyvatel s městskou sférou zaručuje kvalitní a efektivní život. Zní to jako utopie? Naopak, je to blízká budoucnost.

Inteligentní města už existují – zajeďte se podívat

Většina nových projektů inteligentních měst je soustředěna na Středním východě a v Číně. V roce 2018 ale byly na seznamu těch nejchytřejších měst světa uvedeny i Reykjavík s Torontem. Například takový Singapur, „mekka pro inteligentní města“, používá senzory a kamery umožňující městu sledovat čistotu veřejných prostorů, hustotu davů a pohyby registrovaných vozidel. Jeho inteligentní technologie pomáhají obyvatelům sledovat spotřebu energie, produkci odpadu a spotřebu vody v reálném čase. Testují zde také autonomní vozidla, včetně robotických autobusů, a monitorovací systém, který zjišťuje zdraví a pohodu starších spoluobčanů.

smart cities, inteligentní města
Singapur jako ukázkový příklad inteligentního města. Kamery sledují čistotu ve městě i hustotu davů.

Barcelona ve Španělsku má inteligentní dopravní systém a inteligentní autobusové systémy s chytrými zastávkami, které poskytují bezplatné Wi-Fi připojení, nabíjecí stanice USB a aktuální jízdní řády. Město také používá senzory ke sledování teploty, znečištění, hluku a ke sledování vlhkosti a deště.

Rychlejší, přesnější a bezpečnější

Příkladem je i struktura veřejného osvětlení. Světla fungují samočinně stejně jako například průmyslové kamery. Představte si síť, která by propojovala nemocnice, a kolik by to ušetřilo práce při přemísťování pacienta z jedné nemocnice do druhé. Místo, kde by byly vzájemně propojeny průmyslové kamery, dostatečné pouliční osvětlení a možnost tísňového volání nebo SOS zprávy odeslané policii spolu se souřadnicemi, by znamenalo větší bezpečnost.

chytrá města
Inteligentní způsob veřejného osvětlení je jedním z kroků vedoucích k inteligentnímu městu. V metropolích se začíná objevovat čím dál častěji.

Nejde tedy jen o používání inteligentních zařízení. Jde spíše o ožívající město schopné komunikovat s lidmi, kteří jej ovládají. Třeba město, které umí posílat data o dojíždění v reálném čase. To by všem obyvatelům ušetřilo spoustu času, starostí, peněz a energie.

Nabíječka v tapetě nebo svítící plast

Nová města, nové materiály. Víte, že se již vyvíjejí lana s uhlíkovými vlákny, která umožní zdvojnásobit výšku mrakodrapů, plasty svítící ve větru nebo chytré cihly, které se skládají jako lego? A co tak tapeta místo nabíječky? Společnost uBeam zabudovává do tapet vysílače, které odebírají elektřinu a přeměňují jí na ultrazvuk. Přijímač na bezdrátovém zařízení ho zachytí a přemění zpět na energii. Při chůzi po domě byste tak klidně mohli nabíjet mobil.

Už by téměř neexistovala věc, kterou by vám váš mobil nepověděl.

Příroda zajásá: Bambus a neviditelné solární články

Aby z inteligentních měst čerpala i příroda, přemýšlí se o používání ekologických materiálů. Patří mezi ně například zcela neviditelné solární články. Vědci ve státě Michigan vyvinuli „solární koncentrátor“, který lze vrstvit přes jakékoli okno. Využívá totiž neviditelné vlnové délky světla a tlačí je do solárních článků zabudovaných na okrajích panelů. Dalším materiálem budoucnosti je bambus, který se silou dokáže vyrovnat oceli i betonu. Domy a budovy tak budou stabilnější, levnější a méně škodlivé pro životní prostředí.

bambus
Bambus je jedním z ekologických materiálů, které by se při stavbě inteligentních měst mohly využít. Ve stavebnictví může být výborně použit jako překližka

Očekává se, že do roku 2050 bude ve městech žít více než 66 % světové populace. Jak se stáváme stále více technologicky závislými, existují i jistá rizika vyplývající z inteligentních měst.

V práci můžete zjistit, kolik váš dům spotřebovává energie a nastavit jeho vytápění.

Moderní, ale stále závislá

Ve městě jsou všichni závislí na elektrické energii a hardwaru – při pohybu lidí, věcí, shromažďování dat i výměně informací. Žádná elektřina, žádné inteligentní město. Problémem také může být soukromí a bezpečnost dat. Přítomnost senzorů a kamer může být vnímána jako invaze do soukromí nebo způsob vládního dohledu. Shromážděné inteligentní údaje by tedy měly být anonymizovány a bez osobní identifikace.

Bezpečnost dat jako jedna z největších obav u měst fungujících přes bezdrátové technologie.

Každý musí přidat ruku k dílu

Jednou z největších výzev je spolupráce všech zainteresovaných aktérů. V souladu by museli být občané, vláda, firmy i veřejná sféra. Úkolem je vytvořit plán, který bude sloužit k prospěchu všech. Je ale těžké provádět změny tak, aby vyhovovaly všem, a zároveň nenarušovaly bezpečnost a řád. Projekty inteligentních měst by měly zahrnovat plány na zajištění transparentnosti a dostupnosti dat pro občany. To by jim umožnilo zapojit se a pochopit, k čemu se data používají. Inteligentní města čelí také úkolu, jak fungovat, přilákat a udržet obyvatele bez ztráty kulturní podstaty. Kultura a historie je často to, co lidi nejvíc přitahuje. Inteligentní města však nemusí být schopna poskytnout smysl pro autentičnost nebo odlišnost.

historické město
Zachování historických a kulturních památek je jednou z otázek při inovaci měst.

Nejdůležitější misí inteligentního města je optimalizovat jeho funkce, zařídit ekonomický růst a zároveň zlepšovat kvalitu života jeho občanů pomocí inteligentní technologie a analýzy dat. Zaručuje ale chytré město chytré obyvatele?

Zdroje obrázků: Pixabay, Unsplash

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *