Nadkrokevní tepelná izolace střechy
Realizace

Nadkrokevní tepelná izolace střechy. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Michal Doležel minut čtení

Dobrá tepelná izolace střechy je klíčová pro snížení celkových tepelných ztrát domu. Obvykle se pro zateplení střechy používají desky z minerální vlny umístěné mezi krokvemi. Stále více stavebníků ale dává přednost takzvané nadkrokevní izolaci. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

V případě běžně používaného lety prověřeného mezikrokevního zateplení je tepelně izolační hmota – obvykle minerální vlna uložena mezi střešními krokvemi. Pro dostatečné zateplení je většinou nutné přidat další vrstvu izolace, která je vložena do pomocné konstrukce pod krokvemi. Následuje parozábrana, vzduchová mezera a obklad ze strany interiéru (například sádrokarton nebo palubky).

Naproti tomu nadkrokevní zateplovací systém je umístěn až na bednění nad krokvemi směrem k exteriéru. Díky tomu je možné v interiéru podkroví zachovat prostor, který by byl jinak vyplněn tepelnou izolací. Efekt je to poměrně veliký a nadkrokevní izolace běžně do interiéru pod střechou přidá několik metrů krychlových užitného prostoru.

Tím však výhody nadkrokevní izolace střechy nekončí. Při správném provedení umožňuje tento systém realizovat velmi dobře zateplenou střechu bez tepelných mostů. Bednění, na němž tepelná izolace leží, navíc může sloužit ze strany interiéru jako pohledová vrstva. Obvykle to bývají palubky spojené na pero drážku.

Konstrukce nadkrokevního zateplení

Výrobci zpravidla nabízejí pro tento typ zateplení střechy různé ucelené systémy. Ty se mohou sice lišit, ale celkově lze skladbu střechy s nadkrokevním zateplením zobecnit na následující součásti (ve směru od interiéru):

  1. Krokve – Abyste využili jednu ze základních výhod zateplení nad krokvemi, je nutné na krokve použít hranol v pohledové kvalitě.
  2. Bednění – Plocha z desek připevněných z vnější strany ke krokvím. Obvykle se na bednění používají OSB desky nebo prkna.
  3. Parozábrana – Velmi důležitá součást celého systému. Je nutné použít kvalitní a co nejvíce nepropustnou folii. Důležité je také kvalitní vzájemné napojení pásů folie. Často se pro tento účel používá hydroizolace na bázi asfaltu, jejíž pásy se k sobě přitavují.
  4. Tepelná izolace – V závislosti na systému jsou pro tepelnou izolaci obvykle použity desky z minerální vlny uložené ve dvou vrstvách na vazbu – například Rockwool ROCKTON, SUPER ROCK nebo ROCKMIN PLUS. Tyto desky jsou vloženy mezi speciální nadkrokevní kovové držáky, které jsou kotvené ke krokvím.
  5. Pomocné krokve – jsou vloženy do paty nadkrokevního držáku a vytvoří prostor pro vložení druhé vrstvy izolace.
  6. Hydroizolace – Zabraňuje možnému pronikání vody do izolace, musí být však zároveň paropropustná. Často se pro tento účel využívá folie Tyvek.
  7. Kontralatě – Jsou uloženy podél krokví.
  8. Střešní latě a krytina – Na kontralatích jsou pak připevněny střešní latě a na nich krytina. Mezi krytinou a hydroizolací se souvrstvím tepelné izolace je poté odvětrávaná mezera. Potřebné odvětrání je tedy nutné zajistit i v prostoru střešního hřebene. V dolní části střechy je větrací mezera kryta mřížkou.

Náročnější na realizaci

Na realizaci zateplení nad krokvemi je dobré vybrat takovou firmu, která má zkušenosti s prováděním zateplení nad krokvemi.

Nejjednodušší cestou k nadkrokevnímu zateplení je využití některého z ucelených zateplovacích systémů, který nabízí také firma ROCKWOOL pod názvem TOPROCK. Jejich výhoda je jasná: Získáte – s trochou nadsázky řečeno – „stavebnici“ celého zateplení střechy včetně všech potřebných dílů.

TOPROCK

Zateplení nad krokvemi systémem TOPROCK je ideální pro přiznání dřevěné konstrukce krovu. Umožňuje využít celý prostor podkroví bez nutnosti snižování podhledů v interiéru.

Více informací

Dodavatelé navíc na svých webových stránkách nabízí poměrně podrobné montážní pokyny včetně realizace různých detailů a napojení (úžlabí, střešní oka, vikýře, komíny atd.). Pro zručnější stavebníky by tak neměl být problém toto zateplení realizovat i svépomocí. Počítejte ale s tím, že se budete více pohybovat po střeše, a tedy ve výškách. Zatímco mezikrokevní zateplení se realizuje ze strany interiéru – nad krokvemi všechno kladete zvenku.

Čtěte další zajímavý článek: Tepelná modernizace domu – jak se na ni připravit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *