Jak utěsnit okna? Těsnění u starých oken – jak snížit únik tepla!
Realizace

Jak utěsnit okna? Těsnění u starých oken – jak snížit únik tepla!

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Přes stará a špatně utěsněná okna proudí dovnitř studený vzduch

Vady, které najdete u starých oken

Staré okenní kování může mít vliv na těsnost okna

Správné utěsnění starých oken může ovlivnit jejich energetickou úspornost 

Plastová okna profukují? Jak utěsnit okna?

Mnoho majitelů starších domů se potýká s problémy, které jsou spojené se starými a špatně utěsněnými okny a dveřmi. Ve většině případů jsou zodpovědné za velké tepelné ztráty a tím i vyšší účty za vytápění. Zároveň není příjemné, když sedíte u okna, přes které proudí chlad. V tomto článku se podíváme na to, jak stará okna lépe utěsnit. Nechcete přece platit zbytečné náklady za topení!

Pokud bydlíte ve starším domě, je možné, že během chladnějších měsíců proniká dovnitř studený vzduch, i když jsou okna a dveře zavřené. Příčinou je často jejich špatné těsnění. Dalším vyníkem nižších teplot v domě, i přesto, že dostatečně topíte, mohou být tepelné mosty. Dochází k nim například v důsledku chybějící nebo porušené izolace v jednotlivých konstrukcích.

Jak utěsnit okna

Vraťme se však k oknům. Zde může existovat hned několik příčin jejich špatné těsnosti. Jednou z nich může být například nesprávná montáž okna, opotřebované těsnění nebo nedostatečné seřízení okna. Při samotném otevírání a zavírání je nutné počítat s tím, že okenní kování se časem opotřebuje. Dá se tedy v těchto případech vůbec něco dělat?

Také čtěte: Dům a teplo – co dělat, aby v létě nebylo doma horko 

Před utěsněním okna seřiďte okenní kování

Pod vlivem změn venkovních teplot se materiál, ze kterého je okno vyrobené, smršťuje a rozpíná. To může způsobit, že okno časem přestane správně těsnit. Proto byste měli čas od času okenní kování seřídit a namazat olejem, například na údržbu šicích strojů. Určitě se vyhněte běžným kuchyňským olejům. Na údržbu však často zapomínají i majitelé úplně nových oken. Koneckonců okenní kování se opotřebovává nejen povětrnostními podmínkami, ale také neustálým používáním. Otevíráním a zavíráním oken několikrát denně. Nedostatečná péče přitom způsobuje rychlejší stárnutí okenních mechanismů a těsnění. Dochází k otěru ochranných nátěrů kování a rámů a v důsledku toho ke snížení životnosti oken a komfortu jejich používání.

děravá okna

Na seřízení okenního kování si můžete objednat specializovanou firmu, nebo to zvládnete i sami. Stačí utáhnout seřizovací šroub imbusovým klíčem. Za tímto účelem okno otevřete a sejměte kryt závěsu. Pokud chcete křídlo zvednout, měli byste ho při utahování šroubu posunout směrem k rukojeti. Pokud však takové seřízení není možné, například v případě starších dřevěných oken, raději zavolejte externího odborníka. Ten zároveň posoudí i celkový technický stav oken a případně pomůže s opravou nebo náhradou důležitých okenních prvků.

Utěsnění starých oken – na co nezapomenout?

Pokud seřízení okenního kování nepřineslo žádné zlepšení, pak bude nutné provést drobné renovační práce. Nejdříve najděte místa úniku, kudy proudí studený vzduch dovnitř. Pokud se mezi sklem a rámem nachází mezera, utěsněte ji silikonem. Nejlépe průhledným, bezbarvým, který nebude po vytvrzení vidět. Dá se použít například neutrální silikon nebo akrylový tmel. Oba jsou odolné vůči teplotním změnám a UV záření. Tmel se může brousit a lakovat. Ale jeho nevýhodou je nízká odolnost proti vlhkosti. Proto se v domácnostech používá hlavně v jiných místnostech než v koupelnách a kuchyních.

Kdy použít montážní pěnu?

Silikon není vhodný pro každou aplikaci, prostory mezi stěnou a rámem se musí vyplnit polyuretanovou montážní pěnou, která se nanáší speciální pistolí. Na pultech obchodů najdete různé typy montážních pěn. Jednosložková montážní pěna je nejlepší pro vyplnění malých dutin. Počítejte s tím, že montážní pěna během vytvrzování zvětší svůj objem, proto jí nepoužívejte příliš mnoho. Po jejím úplném zaschnutí lze přebytečnou část odříznout nožem. Případné nečistoty na okenním rámu odstraňte ihned po nanesení pěny speciálním čisticím prostředkem nebo acetonem.

Plastová okna profukují

Těsnění oken a větrání

Správné větrání budov a místností hraje důležitou roli. Dovnitř se dostává čerstvý vzduch. Současně se snižuje i vnitřní vlhkost, která by jinak mohla být příčinou vzniku plísní a hub. Dlouhodobé větrání ventilačkou v zimě ale ochlazuje ostění oken a podporuje kondenzaci vody. Pokud je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou velký, raději větrejte krátce, ale intenzivně. Otevřete všechna okna a dveře dokořán a během krátké doby všechen vzduch rychle vymeňte. Doporučená vlhkost v bytě by se měla pohybovat optimálně na hranici mezi 40 a 50 %.

Přečtěte si také článek o správném zateplení oken a dveří: Zateplení ostění oken a dveří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *