Prodyšnost a nehořlavost – hlavní výhody minerální vlny
Bydlení, Realizace

Prodyšnost a nehořlavost – hlavní výhody minerální vlny

Michal Doležel minut čtení

Minerální vlna má jako materiál pro tepelnou izolaci domů celou řadu výhod. Je prodyšná, a proto se dobře uplatní u staveb, kde je žádoucí dobrá propustnost stěn pro vodní páru. Izolační materiály na bázi kamenného vlákna mají i dobré zvukově izolační vlastnosti. Nevýhodou zůstává ve srovnání s často využívaným polystyrenem, který má ale své nevýhody, mírně vyšší cena.

Hlavní výhodou tepelných izolací na bázi minerální vlny je nehořlavost a všeobecně velká odolnost vůči vyšší teplotám. Díky tomu se tento materiál využívá například při zateplování výškových budov, kde jeho používání vyžadují přísné požárně bezpečnostní předpisy. Dobrou tepelnou stabilitu minerální vlny ale využijí i drobní stavebníci – například při zateplování střech. V případě nadkrokevního zateplení a plechové střešní krytiny (typicky trapézový nebo falcovaný plech tmavších barev) totiž mohou „plastové“ tepelně izolační materiály vlivem vysokých letních teplot časem degradovat.

Prodyšnost pro vodní páru

Minerální vlna je na rozdíl od pěnového polystyrenu prodyšná pro vodní páru. Díky tomu může vlhkost ze zdiva pronikat směrem ven a materiál stěny je tak lépe zabezpečen proti postupné degradaci vlivem případné vlhkosti. Hrozí-li tedy i třeba drobné vlhnutí stěny, použití tepelné izolace na bázi minerální vlny je tedy na místě. Dobrá prodyšnost pak minerální izolaci předurčuje také pro použití v difuzně otevřených konstrukcích dřevostaveb – tedy u stěn, které jsou propustné pro vodní páru, a snižuje se tak nežádoucí riziko kondenzace vlhkosti ve stěně.

Vynikající zvuková izolace

Minerální vlna slouží také jako vynikající zvukový izolant. Využití proto najde například při zateplování domů v rušných ulicích. V kombinaci se speciálními sádrokartonovými deskami (označené modře nebo červeně) pak mohou desky z minerální vlny dobře sloužit při konstrukci příček tam, kde je potřeba interiér dobře akusticky oddělit.

Drobnou nevýhodou materiálů na bázi minerální vlny ve srovnání s pěnovým polystyrenem vychází tepelná izolace na bázi minerální vlny trochu dráž. Výhody tohoto materiálu ale mírně vyšší cenu zateplení bohatě vyvažují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *