Výhody provětrávané fasády
Realizace

Provětrávaná fasáda zlepšuje vzhled i tepelnou izolaci domu

Michal Doležel minut čtení

Provětrávaná fasáda patří k moderním a vysoce funkčním technologiím pro nízkoenergetické a pasivní domy. Jedná se o kombinaci tepelné izolace, vzduchové mezery a obkladu postaveném na nosné konstrukci. U provětrávaných fasád se dobře uplatňuje minerální vlna jako prodyšný, nehořlavý a tepelně dobře izolující materiál.

Provětrávaná fasáda funguje na principu kombinace tepelně-izolačního materiálu s velmi malým difúzním odporem (je dokonale propustný pro vodní páru) a krycích desek nebo obkladu. Obkladový materiál je naopak pevný a zcela nepropustný pro vodu a chrání tak izolaci před působením povětrnostních vlivů a před mechanickým poškozením. Mezi izolací a obkladem je pak odvětraná mezera, která umožňuje odvod vlhkosti ze stěny.

Jako tepelná izolace se pro konstrukci odvětrávaných fasád používá nejčastěji minerální vlna. Je zde totiž možné naplno využít jejích hlavních výhod – propustnosti pro vodní páru, nehořlavosti a dobrého zvukového útlumu. Minerální vlna se do provětrávaných fasád aplikuje nejčastěji ve formě desek – například ROCKWOOL WENTIROCK nebo VENTI MAX.

VENTI MAX F

Polotuhá dvouvrstvá deska z kamenné vlny s povrchovou úpravou netkanou sklotextilií pro izolaci provětrávaných fasád.

Více informací

 

Hlavní práci koná vzduch

Přesné provedení odvětrávané fasády a skladba jejích prvků vždy záleží na konkrétním případu a projektu. Desky z minerální vlny se většinou připevňují ke zděnému podkladu pomocí hmoždinek nebo různých dalších konstrukčních prvků. Poté následuje rošt, na němž je zavěšen obklad. Vnější vrstvu ale může tvořit třeba i další stěna z cihel nebo jiného zděného materiálu.

V každém případě ale musí být konstrukce provětrávané fasády provedena tak, aby umožnila přístup vzduchu do mezery ve spodní části stavby a jeho výduch pod střechou. Jen tak se k provětrávání celé fasády využije komínového efektu.

Provětrávaná fasáda
Provětrávaná fasáda

Výhody provětrávaných fasád

Možná vás napadne otázka, proč se vůbec tato zdánlivě složitá konstrukce fasády používá. Výhody provětrávaných fasád jsou následující:

  • Dobrý odvod vlhkosti ze stěn – Hlavně u starších domů pomáhá provětrávání fasády snížit vlhkost stěn. I když využití provětrávané fasády nenahradí některé z aktivních opatření pro vysoušení vlhkého zdiva (podřezání, elektroosmóza, chemické metody), přesto u mírně vlhkých stěn toto řešení pomáhá.
  • Zvuková izolace – Díky využití minerální vlny pomůže odvětrávaná fasáda snížit pronikání ruchů z ulice do domu.
  • Ochrana domu před povětrnostními vlivy – Obklad provětrávané fasády je obvykle pevný a nepropustný pro vodu a vodní páru. Díky tomu jsou stěny domu dobře chráněné před vlivem okolního klimatu.
  • Výrazná změna designu domu – Díky provětrávané fasádě je možné modernizovat vzhled starých domů a budov. Vrchní vrstvu mohou tvořit různé moderní materiály, jako je sklo, plech, kov, dřevo, kamenný obklad, cementotřískové desky nebo třeba keramika.
  • Nízké nároky na údržbu – Provětrávaná fasáda by měla mít dlouhou životnost (záleží obvykle na kvalitě použitých materiálů a kvalitě provedení). Pokud dojde k jejímu porušení, lze místo opravit lokálně bez nutnosti velkých stavebních zásahů.
Provětrávaná fasáda
Zdroj: TZB-info.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *