Jaké máte v dnešní době možnosti, pokud si chcete postavit vlastní dům.
Bydlení

Je lepší stavět dům na klíč, nebo svépomocí?

Mariusz Borowy 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Technologie v dnešní době umožňují postavit dům i během několika desítek dní od podpisu smlouvy

Prefabrikované a modulární domy jsou mnohem kvalitnější, než by se zdálo

Výhody modulárních domů převažují nad nevýhodami

Dům postavený na klíč – řešení pro všechny, co mají málo času

Jsem sice z města, ale usadil jsem se na venkově, kde si chci postavit vlastní dům. Myslel jsem si, že na tom není nic těžkého. Můj soused odvedle se právě přestěhoval do domu, který stavěl během předchozích dvou let se svým dospívajícím synem. Když jsem je občas při práci pozoroval, sám pro sebe jsem si říkal, že je to vlastně skvělé: otec a syn, kteří společně staví dům vlastníma rukama. Nadchnul jsem se a rozhodl se, že do toho půjdu taky. Obzvláště, když stavba svépomocí stále dokáže ušetřit značné peníze oproti tomu, když bych si na vše pozval firmu.

V dnešní době se dá dům postavit i během několika desítek dnů od podpisu smlouvy
Modulární domy

Nicméně brzy jsem zjistil, jak jsem se mýlil. Romantická představa stavby domu svépomocí se v mém případě ukázala jako naprosto nereálná. Nejprve musím zmínit, že nemám dospívajícího syna, ale devítiletou dceru, která mi dala okamžitě najevo, jak moc ji práce stavaře zajímá. Také nemám vůbec žádný čas, protože zároveň musím vydělávat peníze, které stavba velmi rychle spolyká. A za třetí: Nemám ani potuchu, co mám dělat. Vůbec nic o stavění nevím. Každopádně mám dojem, že u nás na vesnici jsem snad jediný. Když jsem si představil, že budu žít měsíce a roky na staveništi plném stavebního materiálu a zařízení, uvědomil jsem si, že tahle cesta není nic pro mě.

Modulární domy a prefabrikáty

Hledal jsem informace o různých možnostech, jak lze v dnešní době postavit nový dům. Od najímání specialistů na jednotlivé konkrétní práce, přes hledání firmy, která mi dodá dům na klíč. Až jsem narazil na modulární domy a prefabrikáty. A to bylo přesně to, co jsem potřeboval! Nejenže nemusím na stavbě hnout ani prstem, ale taky bude velmi rychle postavená. 

Zpočátku jsem měl obavy z kvality „domů na klíč“. Představoval jsem si, že nebudou moc kvalitní a budou mít spousty nedostatků. Ukázalo se však, že je to přesně naopak. Jednotlivé části domu se předem vyrobí ve specializovaných továrnách a až na staveništi se k sobě smontují. Mají i obvykle mnohem lepší funkční parametry, než domy stavěné od nuly. Jedním z důvodů, proč to tak je, je to, že na nich pracují odborníci, kteří jsou na tuto konstrukční technologii specializovaní. Jednoduše se v ní stanou mistry. Práce ve výrobní hale, pod střechou a s přístupem k různým výrobním zařízením přímo na místě, je mnohem lepší a pohodlnější. Díky tomu, že řemeslníkům neprší za krk a nejsou vystavení rozmarům počasí, mohou na jednotlivých prvcích pracovat mnohem pečlivěji a přesněji, než by tomu bylo přímo na staveništi.

Výhody a nevýhody modulárních domů

Jaké jsou tedy konkrétní možnosti? Existují dva způsoby, jak postavit dům. Prvním jsou takzvané modulární domy. Na stavbu je dovezou v podobě kubických bloků, které se spolu propojí. V závislosti na designu, velikosti požadované obytné plochy a možnostech přepravy, se dům může poskládat ze dvou až šesti modulů. Zajímavé je, že modulární stavba je znovu rozebíratelná a dá se znovu přesunout na jakékoliv jiné místo. A pokud budete chtít dům rozšířit, není nic snadnějšího. Stačí objednat další modul a hned máte pokoj pro další dítě, případně pro rodiče na doopatrování.

Nevýhodou modulárních domů je nemožnost cokoliv u jednotlivých modulů změnit. Můžete si pouze vybrat z konkrétní nabídky výrobce, která je často velmi omezená. Oproti tomu domy postavené z jednotlivých velkoformátových prefabrikovaných prvků se většinou této nevýhodě vyhnou. V tomto případě se na stavbu přivezou jednotlivé stěny a jiné konstrukční prvky stavby, které se pak smontují dohromady a vytvoří strukturu budovy. Nabídka dostupných prvků je mnohem širší a mnoho firem nabízí i možnost, objednat si dům podle designu zákazníka.

Přečtěte si také: Rámové dřevostavby – dejte na názor odborníků nebo lidí, kteří v nich bydlí 

Montované domy – technologie a materiály

Jak modulový dům, tak dům sestavený z prefabrikovaných prvků je obvykle založený na rámové technologii. Méně častěji se setkáváme s výstavbou domů z velokplošných dílců z keramzitbetonu.

Dům si můžete objednat v různých fázích dokončení, od hrubé stavby až po stavbu včetně interiéru, koupelny, kuchyně a vestavěných skříní. Zároveň si vyberete z různých možností, jak bude ve finále provedený. Probíhá to stejně, jako když si kupujete auto – máte na výběr z několika druhů vybavení a dokončení, záleží pouze na vašich cenových možnostech.

Mnoho firem nabízí možnost zaměnit některé stavební materiály za mnohem kvalitnější. Záleží jen na vás, jestli chcete mít místo běžných oken okna s lepšími izolačními vlastnostmi, nebo chcete použít vysoce kvalitní a nehořlavou minerální vlnu místo běžně používaných izolačních materiálů.

Zatímco doposud jste se měli jako investor pouze rozhodnout, co se má vlastně vyrobit, u přípravy základů pro stavbu domu je situace úplně jiná. Většina firem očekává, že základy připraví klient sám. Zároveň na něj mají velmi specifické požadavky. Z tohoto důvodu si mnoho stavebních firem vyhrazuje právo nesouhlasit s tím, jak jsou základy připravené a někdy požadují opravy. Pokud i přesto investor trvá na tom, že je vše připraveno tak, jak má, dům mu sice postaví, ale už mu neposkytnou záruku. Což je jedna z nejdůležitějších výhod domů na klíč. Proto je nejlepší společnost, od které dům objednáváme, hned na začátku požádat o kontakty na firmy, se kterými spolupracuje a které splňují její očekávání.

Výhody domů na klíč

Domy na klíč mají kromě patálií s pozemkem řadu nesporných výhod. Od návštěvy stavební firmy a podepsání smlouvy po zahájení stavby uplyne často jen několik desítek dnů. Postavené domy jsou velmi kvalitní a kvalita jejich provedení je krytá zárukou. Při jejich stavbě nedochází k různým problémům a prostojům, které jsou u stavby klasického domu běžné. Ano, jsou sice dražší než ty, které se staví tradičním způsobem a většinou svépomocí. Ale když si dáte jedna a jedna dohromady… Stačí si jen spočítat, kolik času bych strávil na stavbě vlastní prací nebo dozorem a rozhovory s profíky. Také bych si musel informace ověřovat na internetu a hledat nové, pokud ty zaručeně správné selžou. Materiál bych si sháněl sám, nehledě na dobu, kterou bych strávil hledáním lepších nabídek. A ty nervy a to, že bych neměl vůbec žádný volný čas. Ta úspora peněz mi za to vůbec nestojí. Stačí si ten čas vynásobit průměrnou hodinovou mzdou, kterou dostávám za svou práci novináře a pak už jsme na úplně jiných číslech.

Vsaďte na rychlé stavění

I když nejsem zrovna nijak zvlášť bohatý, můžu říct, že jako novinář si za hodinu vydělám víc peněz, než zedník. Alespoň u nás v polském Podlasí. Proto můžu s klidem říct, že čím dříve se stavba mého nového domu dokončí, tím levnější to pro mě i bude. Když si navíc představíte i všechny nevyhnutelné problémy, ke kterým běžně při stavbě domu klasickým způsobem dochází a nervy, které jsou s tím spojené… Včetně toho, že vám stavba zabere minimálně rok. Zkrátka vize, že můj dům doveze kamion a parta lidí mi ho postaví na klíč během pár dní, je pro mě velmi lákavá. A rád si počkám na překvapený pohled mého souseda, který se jednoho dne vrátí z pole a místo mé staré stodoly uvidí hotový nový dům… Představa, která stojí za všechny peníze.

Přečtěte si také článek, ve kterém vás seznamuji na co si dát pozor při stavbě takzvané dřevostavby kanadského typu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *