Dům a teplo – co dělat, aby v létě nebylo doma horko
Inspirace

Dům a teplo – co dělat, aby vám v létě nebylo doma horko 

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Zateplení domu ovlivňuje teplotu v interiéru i v létě

Nedostatečná nebo chybějící izolace zvyšuje náklady na vytápění nebo klimatizaci 

Izolace brání akumulaci tepla ve stěnách 

Časté kolísání teplot způsobuje nemoci, alergie a plísně 

Správnou izolací dochází k tlumení až 90 % hluku zvenku

Ne každý zrovna ví, že jedním z důvodů pro zateplení domu může být i snaha o snížení teploty uvnitř budovy. Zejména v létě, kdy se potýkáme s horkem, v nezatepleném domě snadno utratíme nekřesťanské peníze za klimatizaci. Víte, jaké další a na první pohled skryté výhody má dobře provedená izolace domu?

Vedra, která lámou teplotní rekordy, se objevují čím dál častěji. Zprávy o globálním oteplování a změnách klimatu v lidech někdy vyvolávají mylný dojem, že s nárůstem teplot nemá smysl investovat hromadu peněz do zateplení. Nebylo by lepší ušetřit a koupit si raději klimatizaci? Tato úvaha je však spojená s malým slovním nedorozuměním. Když se řekne zateplení domu, nemá to nic společného s jeho vytápěním. Samotná izolace z kamenné vlny vůbec nevyzařuje teplo. Pod pojmem zateplení se ve skutečnosti myslí tepelná izolace domu.

Příjemná teplota jak v létě, tak v zimě 

Izolace neboli zateplení budovy chrání interiér domu stejně tak před letními vedry jako před zimními mrazy. Oteplování klimatu je tedy dalším argumentem, který by měl investice do zlepšení tepelněizolačních vlastností domu podpořit. Správně provedená izolace dokáže v domě udržet příjemnou teplotu, i když je venku horko. Zatímco nedostatečná nebo špatně nainstalovaná izolace způsobí, že doma bude v létě tepleji než venku. Pro některé skupiny obyvatel to navíc může představovat i zdravotní riziko. O důležitosti zateplení se snadno přesvědčíte, když v horkém dni vejdete do nezatepleného podkroví jakékoliv budovy. Okamžitě se začnete potit, protože pod nezateplenou střechou bude neskutečné vedro! Správně provedená izolace zároveň brání akumulaci tepla ve stěnách. V opačném případě jsou stěny natolik vyhřáté, že během večera a v noci zůstává v interiéru horko, i když už se venku dávno ochladilo. Určitě jste se už setkali se situací, kdy se vám kvůli vedru mezi takto vyhřátými zdmi špatně usínalo.

Naopak v zimě, abyste dosáhli příjemné teploty, musíte špatně zaizolovaný dům intenzivně vytápět. Často dochází ke krátkodobému přehřátí interiéru, kdy potřebujete pro změnu větrat. Neustálé výkyvy teplot a snaha o jejich nápravu vedou k nadměrnému vysoušení vzduchu, což negativně ovlivňuje zdraví. Snižuje se naše imunita, dochází ke vzniku alergií a působení různých druhů škodlivých mikroorganismů. Rovněž se zhoršuje komfort bydlení. Zkrátka je dokázáno, že správně nainstalovaná kvalitní tepelněizolační vrstva těmto výkyvům teplot a vlhkosti brání a v domě pomáhá udržovat příznivé mikroklima. Má totiž vliv na udržování vhodného poměru vlhkosti vzduchu k jeho teplotě.

Tišší a odolnější dům 

V zatepleném domě, i když se v něm zrovna netopí, dochází ke změnám teplot pomaleji než venku a jejich rozsah je menší. To má samozřejmě velký vliv jednak na komfort bydlení, ale i – zejména u dřevostaveb – na trvanlivost stavební konstrukce. Izolace z kamenné vlny totiž zabraňuje možnému hromadění vlhkosti uvnitř stěn. Voda by se jinak mohla srážet na rychle chladnoucích místech a způsobit tak vznik plísní a hub. Ty mohou být nebezpečné jak pro samotný dům, tak i pro jeho obyvatele. A když už se jednou objeví, jejich odstranění je nákladné a obvykle vyžaduje větší zásahy do konstrukce domu. Ze stejného důvodu je velmi důležité si pro izolaci vybrat materiály, které mají hydrofobní vlastnosti, tzn. ty, které jsou odolné vůči vlhkosti, jako je například kamenná vlna.

Kromě ochrany před povětrnostními vlivy může mít tepelná izolace vliv i na akustiku budovy a tlumit hluk, který přichází zvenčí. V tomto případě je důležitý správný výběr izolačního materiálu. Některé materiály mají totiž jen velmi malé zvukově izolační vlastnosti. Vynikajícím akustickým izolantem je kamenná vlna. Pro pohlcení hluku o 90 procent stačí, když pro zateplení použijete izolaci o tloušťce deset centimetrů. Aby však byla ochrana před hlukem co nejlepší, dodržujte při instalaci izolace doporučené postupy. Zvukové vlny totiž potřebují k průniku dovnitř mnohem menší mezery, než studený nebo teplý vzduch.

Zkrátka kvalitní izolace domu se rozhodně vyplatí. Má vliv nejenom na pohodlí bydlení, ale i na náklady spojené s užíváním domu. A to jak v zimě, tak v létě.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *