Chlapská místnost – kde a jak zařídit "jeskyni pro chlapy"
Inspirace

Chlapská místnost – kde a jak zařídit „jeskyni pro chlapy“

Mariusz Borowy 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Mnoho mužů sní o vlastním místě, kde by mohli být jen sami

Předělání místnosti by mělo začít vyřešením vlhkosti a plísně a následnou izolací

Interiér odráží osobnost majitele, ne vždy musí být drahý

Občas na mě příjde moment, kdy chci utéct před okolním světem, někam se zavřít a být jen sám se sebou. V tichu a klidu. Tam, kde mě nikdo nevyruší. Jak jste na tom vy? Pokud máte nevyužitou sklepní místnost, udělejte si z ní své vlastní zázemí. Ukryjte se ve své vlastní jeskyni.  

Místnost pro chlapy
Zašívárna pro chlapy

 

Dřív jsem bydlel, stejně jako řada mých přátel, v menším bytě ve městě. Jak stárneme, většina z nás se se svou rodinou postupně přestěhovala do domů v příměstských oblastech nebo na venkov. A pokud se spolu občas doma sejdeme, chybí nám soukromí. Když se bavíme se o svých rodinách a jak se nám vede, většinou máme všichni jedno společné. Potřebovali bychom si vytvořit nějakou zašívárnu, místo, kde můžeme být sami a kde se můžeme nikým nerušení potkat. Neznamená to, že nemáme rádi své ženy a děti, ale někdy chceme utéct před každodenním světem. Možná by i jim prospělo, kdyby si od nás občas dali pauzu. Třeba by se jim pak po nás více stýskalo.

Jak vysněná chlapská zašívárna vypadá? Je to místo, kde se hrají hry na Playstation, mastí karty, pije dobrá whisky, sleduje hokej nebo fotbal nebo se dá jen v klidu mluvit, aniž bychom se báli, že nás zrovna někdo slyší. Když jsme probírali, jak si svůj sen splnit, ukázalo se, že v tom vůbec nejsme sami. Podobnou věc řeší řada dalších mužů, a právě sklep je nejvhodnější místností, která by se dala předělat.

Výška stropu a okna

Přestavbu sklepa na obytnou místnost je dobré pořádně promyslet. Nejdříve si změřte výšku místnosti. Podle zákona je minimální výška pro obytné místnosti 250 cm. Při předělávce nezapomeňte na správnou izolaci podlahy, která pár centimetrů ubere. Nechcete přece, aby ve vaší jeskyni byla zima, jako by ji někdo vysekal z ledu. Správná vrstva kamenné vlny tento problém snadno a rychle vyřeší. Současně nezapomeňte na okna. U obytných místností se doporučuje dodržet velikost ploch oken 1/8 až 1/10 užitkové plochy. 

Každopádně, aby místnost mohla být používaná jako obytná místnost, je třeba posoudit, zda vyhovuje všem předpisům a normám. Možná vás napadne normy nedodržet v domnění, že je stavební inspekce nemá šanci zkontrolovat. Ale jejich nedodržení vás později může přijít pěkně draho. Zejména v situaci, kdy dojde ke škodní události a budete chtít řešit náhradu škody s pojišťovnou. Nebo v případě prodeje – nedodržení norem ovlivní nacenění vaší nemovitosti bankou nebo realitní kanceláří.

Jakmile vyhodnotíte výšku sklepa a velikost oken, prozkoumejte vnější stěny. Pokud budete mít štěstí, nenajdete žádnou vlhkost ani plíseň. Pokud ale už vlhká nebo plesnivá místa najdete, je možné, že vlhkost do místnosti proniká zvenčí. Mohlo by to znamenat, že stěny nejsou zcela v pořádku. Mohou mít špatnou hydroizolaci a dokonce se to může týkat i základů. Doporučujeme si pozvat odborníka, který současný stav prověří a doporučí, co je potřeba udělat, abyste problém vyřešili. 

Mužské uspořádání interiéru 

Nejjednodušší to zkrátka mají majitelé domů s dobře izolovanými a zateplenými suterény, kteří mohou řešit interiér okamžitě. Vybavení nemusí být drahé a ani ho nemusí být moc. Záleží na jednotlivci, ale v pohodě si vystačíte s levnějším a jednoduchým designem. Místo drahých keramických obkladů, nebo desek je postačí podlaha z PVC, nebo dokonce betonová podlaha, jakou můžete často vidět v dílnách a továrnách.

Není potřeba ani drahých povrchových úprav a nákladných omítek stěn. Stačí vymalovat. Nevadí, pokud přiznáte trubky a kabely. Vůbec je nemusíte zakrývat, naopak mohou v místnosti vytvořit dekorativní prvek. I nábytek může být kreativní. Máte staré autosedačky? Přivařte je k jednoduchým ocelovým rámům. Pro police použijte skladové regály, nebo je vytvořte z desek a cihel. Místo stolků mohou posloužit velké cínové sudy, které dokonale zapadnou do minimalistického a průmyslového stylu. Co je ovšem pro nás chlapy důležité, je pořádné audio vybavení, televize nebo projektor.

Samozřejmě někteří šáhnou po mnohem nákladnějším stylu. Pokud máte velký rozpočet, nic nestojí v cestě k přeměně interiéru v opravdový skvost. Důležité ale je se řídit hlavně pohodlím. Protože pánská jeskyně je něco trochu jako dětský pokoj – přizpůsobuje se konkrétnímu uživateli. A na myšlence, že kluci nikdy nedospějí, něco pravdy je. Jen jejich hračky jsou dražší než dřív.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *