Neobvyklé tvary domů
Inspirace

Neobvyklé tvary domů

Halina Kučerová 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Minimalismus a ekologie ve stavebnictví

Kruhový dům – proč ano?

Nejefektivnější tvary budov

Kruh jako nejdokonalejší tvar

Jak bydlet v souladu s přírodou

Neobvyklé tvary domů: kužely, kopule, válce. Jak jsou navrhovány, jak náročná je jejich výstavba a provozování, jak se v nich bydlí?

Ačkoli se domy neobvyklých tvarů staví po celém světě již mnoho let, přeci jen je v zástavbě rodinných domů můžeme vidět zřídkakdy. Mezi budoucími investory však roste zájem o domy s kruhovým půdorysem. A není divu, takové konstrukce mají opravdu co nabídnout.

Funkční a energeticky úsporné domy kruhových tvarů jsou stále populárnější

Minimalismus a ekologie

Současná výstavba rodinných domů čelí mnoha výzvám. Dnes má být dům nejen funkční, ale také estetický, inovativní a energeticky úsporný. Minimalismus a ekologie jsou dlouhodobě nejsilnějším společným jmenovatelem trendů ve stavebnictví, a my se pro tato úsporná řešení rozhodujeme čím dál častěji. Tyto konstrukce nejenže snižují spotřebu energie, ale také ideálně zapadají jak do městské krajiny, tak i do méně zastavěných území. 

Zaoblené konstrukce nebojují s terénem, ​​ale tvoří s ním jeden celek, který obyvatelům umožňuje čím dál více požadovaný návrat k přírodě. „V dnešním stavebnictví jsou nejdůležitější energetická účinnost a spojení s přírodou. Obzvláště nyní, když cítíme její nedostatek, toužíme zvláště po relaxaci a odpočinku v přirozeném, přátelském prostředí. A v něm nejsou žádné pravé úhly. Proto stále častěji, rovněž při navrhování domů, vyhledáváme přirozené, organické tvary, snažíme se o maximální využití potenciálu a utváření prostoru, se kterým mají budovy téměř splynout. V době debat o globálním oteplování je však klíčové zavádění energeticky úsporných řešení a ochrana před dopady nepříznivého počasí. Právě zde se také nejvíce osvědčují aerodynamické tvary. A nejdokonalejším tvarem je právě kruh. Takové domy jsou energeticky úspornější, což se promítá přímo do peněženky investora. Správným provedením takového kruhového domu lze značně ušetřit také během jeho užívání. Proto je hned ve fázi návrhu tak důležité naplánovat vhodná řešení a zvolit dlouhodobě stálé a bezpečné materiály. Výběr usnadňují moderní technologie a bohatý výběr produktů na trhu. Stále větší potenciál má dřevo, protože jako přírodní materiál nezanechává uhlíkovou stopu, a obklopeni dřevěným materiálem se cítíme nejpříjemněji. Musí být proto funkční a blízké přírodě,“ říká Andrzej Truszczyński, architekt a prezident TKHolding Truszczyński Kobierzewski (2019 Vítěz FERD, uznávaný v kategorii architektura, mimo jiné za inovativní a ekologický přístup k designu s využitím nejmodernějších technologií).

Úspora na druhou

Argumentem lákajícím čím dál větší počet investorů k výběru domu s kruhovým půdorysem je především cena – až o 20 % nižší než náklady na výstavbu klasického domu. Kruhové domy jsou atraktivní z mnoha důvodů. Především jsou to nízké náklady na výstavbu a krátký čas realizace. Vzhledem k tomu, že budovy kulovitého tvaru mají menší plochu, mohou být jejich konstrukce lehčí a mohou vznikat z menšího množství materiálů. Jejich montáž tedy není komplikovaná a obvykle trvá asi 3 – 4 měsíce. To je výhodné řešení, zejména pro mladé investory, především protože již vytvořený dům lze rozšiřovat o nové moduly, v závislosti na aktuálních finančních možnostech a měnících se potřebách.

Kruh = bezpečí a klid

Budovy s kruhovým půdorysem jsou příjemným místem k relaxaci, mají dobrý vliv na soustředění a pokud jsou správně provedeny, mohou se stát skutečnou oázou klidu, která odolává vodě, ohni i větru. Proto je vhodné použít k jejich výstavbě vysoce kvalitní materiály. Kamenná vlna ROCKWOOL  díky  své nehořlavosti (třída reakce na oheň A1) a paropropustnosti přispěje nejen k požární bezpečnosti domu a  k ochraně před vlhkostí, ale také pomůže vytvořit vhodné mikroklima v interiéru. Lze jí rovněž snadno použít k ochraně obloukových kleneb kopulových domů, ve kterých se zvuk odráží od zaoblených stěn, čímž se eliminuje charakteristický dozvuk. 

Kruhové domy jsou příjemným místem k relaxaci

Přirozená cesta k úsporám energie

Správně postavené konstrukce domů se zaoblenými tvary mnohem snadněji splňují standardy ekologických a energeticky úsporných domů. Menší a efektivní plocha obvodové konstrukce a střechy snižuje tepelné ztráty a zanedbatelný počet rohů minimalizuje riziko vzniku míst, kterými teplo uniká ven. Zaizolováním těchto konstrukcí a použitím vhodné kamenné minerální vlny se provozní náklady mohou snížit až o 50 % ve srovnání s budovami tradičních tvarů.

Jednoduché, ale účinné

Domy s kruhovým půdorysem mohou být zvláště zajímavé pro ty, kteří dávají přednost jednoduchosti, ale zároveň hledají neobvyklá řešení. Navzdory jednoduchému tvaru vypadá taková budova originálně a široká škála povrchových materiálů umožňuje dát zaoblené fasádě individuální charakter. Pro tento typ projektů jsou jako stvořené panely Rockpanel. Jsou vyrobené ze slisované minerální vlny, spojují v sobě výhody kamene a snadného zpracování dřeva, vytváří tak harmonické fasády přírodního vzhledu.

Pokud územní plán vaší obce umožňuje takovou stavbu (je vhodné to prověřit, protože ne vždy je to možné), a jste otevření nestandardním řešením i hledání vhodného dodavatele a uspořádání neobvyklého prostoru pro vás není problém, stojí dům s kruhovým půdorysem za zvážení. Budete v něm šťastní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *