Mobilní dům přináší komfort a řadu dalších výhod - BYDLENÍ VE VATĚ
Bydlení

Mobilní dům přináší komfort a řadu dalších výhod

Mariusz Borowy 7 minut čtení

Proč a jak se mobilita dostala do módy, jaké jsou výhody domků na kolech a proč je nutné ohřívat vodovodní potrubí? Nejen o tom jsme si povídali s Dariuszem Kluczkowskim, majitelem společnosti Europa Campers, která se zabývá výrobou mobilních domů, a Ilonou Borkowskou-Łachaczovou, marketingovou specialistkou. Proč jsme si vybrali právě polské odborníky? Především z důvodu jejich letitých zkušeností. A také proto, že otázka mobilních domů se v České republice řeší téměř stejným způsobem jako právě v Polsku a situace je celkově velmi podobná. 

Jak vznikl nápad stavět, nebo spíše vyrábět mobilní domy? 

Dariusz Kluczkowski: Stejně jako většina dobrých podnikatelských nápadů, i tento vznikl v reakci na potřeby zákazníků. Už od poloviny 90. let jsem vedl a stále vedu firmu, která staví dřevěné domy. Stále častěji k nám směřovaly dotazy týkající se malých domků. Z rozhovorů se zákazníky potom vyplynulo, že by si takový domek raději koupili jako celek, než aby ho stavěli na místě. S trochou nadsázky jim šlo o to, aby jeden den našli vhodný pozemek a druhý den už tam mohli bydlet. Díky našim znalostem a zkušenostem z oblasti stavebnictví nám potom netrvalo dlouho, abychom pro zákazníky takový dům sestavili. 

Kde podle vás tyto potřeby pramení? Co je hnací silou trhu s mobilními domy? 

Ilona Borkowska-Łachacz: Sešlo se hned několik faktorů. Poláci, stejně jako Češi, vždy rádi jezdili na venkov, kde měli vlastní chaty nebo navštěvovali své příbuzné. Život ve velkých městech se zároveň stával čím dál náročnějším a únavnějším. Touha uniknout před ruchem velkoměsta do přírody tak byla stále silnější. Svou roli v tom sehrála také pandemie, která postihla především obyvatele měst a současně umožnila mnohým zaměstnancům práci na dálku. Začali jsme si zkrátka vážit přírody a klidu, který nám nabízí.  

Dariusz Kluczkowski: Dalo by se také říct, že společnost jako taková trochu zbohatla a zpohodlněla. Dnes už jen málokomu stačí stan, malý karavan nebo domek postavený ze směsice materiálů, jaký jsme běžně našli v rekreačních střediscích a chatových oblastech bývalého Československa nebo Polské lidové republiky. Ano, chceme si sice odpočinout v přírodě, možná dokonce i v úplné „divočině“, ovšem s veškerým komfortem, jaký máme doma. Proto stoupá zájem o pohodlné mobilní domy, které si snadno umístíte na svůj pozemek.  

Přečtěte si také: Stylové nemusí znamenat drahé aneb Jak zařídit interiér a nepřekročit stanovený rozpočet?

Co přesně v tomto případě znamená mobilita a proč je tak důležitá?  

Dariusz Kluczkowski: Z pohledu zákazníků mají mobilní struktury dvě hlavní výhody. Tou první je, že se takový dům objeví na pozemku téměř okamžitě. Není zapotřebí zabývat se žádnou těžkopádnou konstrukcí. Druhá výhoda spočívá v poměrně snadném přesunu domu. Pokud by se do budoucna jakkoli změnily vaše preference, můžete dům jednoduše přesunout jinam, případně ho rovnou prodat, aniž byste spolu s ním museli prodávat i pozemek. Díky tomu je možné postavit mobilní dům i na pronajatém pozemku. V takovém případě je to lepší varianta než podobně velký rekreační domek, který by vyžadoval náročnou demontáž. Samozřejmě je nutné zajistit speciální dopravu, v porovnání s ostatními možnostmi jsou to ale relativně nízké náklady.  

Co kromě těchto dvou výhod může mobilní dům nebo chata svým majitelům nabídnout? 

Ilona Borkowska-Łachacz: Stručně řečeno? Úplně všechno. Zákazníci dnes od rekreačních domků očekávají perfektně promyšlený a navržený prostor se vším vybavením, které mají k dispozici v běžném domě. Neméně důležitá je pro ně i kvalitní povrchová úprava. Přestože se jedná o malé nemovitosti, do jejich návrhu jsme vložili mnoho úsilí i celých 27 let zkušeností s výstavbou domů. V průběhu let jsme metodou pokus-omyl vyvinuli mnoho jedinečných řešení, včetně unikátního konceptu sprchových koutů.   

V čem tento koncept spočívá? 

Ilona Borkowska-Łachacz: Za prvé je sprchový kout dokonale přizpůsobený velikosti koupelny a za druhé je to kompletní laminátová kapsle. 

Co to znamená? 

Dariusz Kluczkowski: Klasické sprchové kouty, které jsou k dostání například v obchodech pro kutily, se skládají z mnoha komponentů. Obvykle se jedná o dvě až tři boční stěny, sprchovou vaničku a dveřní systém. Všechny komponenty se spojují šrouby, vruty nebo jednoduše lisováním. Jedná se tak o poměrně dobré a pohodlné řešení, není ovšem příliš odolné vůči vibracím nebo kmitání. V případě klasické budovy to samozřejmě vůbec nevadí, u mobilního domu ale vzniká problém. Při přepravě a další manipulaci by vlivem vibrací mohlo dojít k rozpojení sprchového koutu a následně by do konstrukce stěn začala pronikat voda. Proto jsme vymysleli sprchový kout bez oddělených stěn, který si s vibracemi snadno poradí.  

Jak na takové – ve stavebnictví pravděpodobně nestandardní – nápady přicházíte?  

Ilona Borkowska-Łachacz: Kromě výstavby malých a velkých domů se zabýváme také dokončováním jachet – a naši designéři tyto tři světy rádi propojují. Inspirují se tedy i v jiných oblastech, a tím rozšiřují naše možnosti.  

V čem se z konstrukčního hlediska liší vaše mobilní domy od známých holandských mobilheimů? 

Dariusz Kluczkowski: Pokud jde o holandské domky, jedná se vlastně o obytné přívěsy na pozinkovaném ocelovém rámu, které se od klasických karavanů liší především svými rozměry. Teoreticky je možné takového „Holanďana“, jak se těmto domkům běžně říká, připojit k autu a převézt ho jinam. Říkám teoreticky, protože v praxi je takový převoz vyloučen silničními předpisy.  

Ilona Borkowska-Łachacz: Zajímavé je, že tyto domy, které jsou oblíbené téměř po celé Evropě, se na většině míst označují jako „britské domy“. První modely byly postaveny právě ve Velké Británii, odkud následně začala jejich expanze. Poláci se s nimi poprvé setkali v Nizozemsku, odtud tedy pochází u nás zažitější název.   

Přečtěte si také: Tepelná izolace místo klimatizace? Poradíme, jak se vypořádat s letními vedry

Domy, které máte v nabídce, se ovšem od mobilheimů z holandských a německých pláží, neliší jen názvem, je to tak?  

Ilona Borkowska-Łachacz: Rozdíly jsou dány specifiky našeho trhu. Klasický holandský dům je postaven z plastových panelů, má plochou střechu, jednoduchá okna a je určen k využití především v teplejších ročních obdobích. Přesvědčit polského zákazníka o použití plastů v interiéru a exteriéru je však takřka nemožné. Naši klienti si rozhodně více oblíbili dřevo a další přírodní materiály.  

Dariusz Kluczkowski: Zároveň je u nás mnohem drsnější klima než v západní Evropě a Poláci využívají své rekreační domy, když ne celoročně, tak alespoň od jara do podzimu. V našich mobilních domech proto používáme mnohem silnější a pevnější vrstvy izolace – je to 10–15 centimetrů izolace na stěnách a až 20 centimetrů minerální vaty ve stropě. Používáme také robustnější okenní rámy s dvojitým zasklením. Díky tomu všemu nenabízíme zákazníkům „plastové krabice na kolečkách“, ale kvalitní domy s pevnou dřevěnou konstrukcí, které mají rozhodně blíže ke klasickým domům než ke karavanům.  

A co takzvané prázdninové mobilní domy, které máte v nabídce? 

Dariusz Kluczkowski: Jedná se o skeletové konstrukce vytvořené pomocí dřevěného rámu, které se následně umisťují na předem připravené místo, například na vyrovnané bloky nebo jiný typ základové desky. Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena. 

V čem vlastně spočívá výhoda mobilního domu na kolečkách, když stejně není možné přepravovat ho jednoduše za autem? 

Ilona Borkowska-Łachacz: Není tak docela pravda, že to vůbec nejde. Samostatný holandský domek je možné stěhovat mimo veřejné komunikace. V praxi je takový přesun nejčastěji spojen se změnou uspořádání komerčního zařízení, například kempu.  

Dariusz Kluczkowski: Holandský domek je také skvělým řešením pro zalesněné pozemky. Tam často najdeme silně rozvětvené stromy, které neumožňují použití jeřábu. V takové situaci můžete domek sundat z přepravního přívěsu a následně ho „zasunout“ pod větve.  

Máme pozemek a rozhodli jsme se pro mobilní dům. Můžeme v něm hned bydlet, případně ho začít využívat k rekreaci? 

Ilona Borkowska-Łachacz: Samozřejmě, můžete se hned nastěhovat. Život v takovém domě je zkrátka příliš skvělý na to, aby se odkládal.   

A co elektřina, voda a další vybavení domu?  

Dariusz Kluczkowski: To všechno je samozřejmě nutné předem promyslet. Začíná to už samotným nákupem domu. Zásadní otázkou je jeho velikost. Standardně nabízíme mobilní domy s obytnou plochou od 22 do 48 m2, na přání ale dokážeme postavit i nestandardní dispozice.  

Ilona Borkowska-Łachacz: Stejné je to i s vybavením interiéru. O tom, jak bude vypadat, rozhoduje vždy klient – a to jak z hlediska uspořádání místností, tak i povrchových úprav a vybavení. My samozřejmě dokážeme poradit a nabídnout nejlepší řešení, finální rozhodnutí je ale na něm. Co se týče povrchové úpravy našich domů, ta se může značně lišit v závislosti na potřebách uživatelů. Abychom naplnili veškerá očekávání, nabízíme kromě standardní výbavy také dlouhý seznam doplňků.  

Dariusz Kluczkowski: Určitě bych také doporučil doplnit domek o terasu, kterou rovněž najdete v naší nabídce. Od zákazníků víme, že během léta často tráví na terase více času než uvnitř. Pokud potom chcete využívat dům celoročně, doporučujeme zajistit ohřev vodovodního potrubí, aby v zimě nezamrzlo. Po odsouhlasení těchto detailů můžeme přistoupit k samotné stavbě. Zatímco my podle individuálních požadavků zákazníka připravujeme domek, v jeho režii je zajištění přípojky vody, elektřiny a kanalizace na pozemku. Jakmile je všechno hotovo, v dohodnutém termínu přivezeme domek na pozemek, umístíme ho na určené místo, vše vyrovnáme a připojíme k instalacím. Dokončovací práce na pozemku trvají jen několik hodin, potom už se můžete stěhovat.  

Přečtěte si také: 10 tipů, jak při budování nového domova ušetřit peníze, aniž byste museli volit horší kvalitu

To je lákavá představa… 

Dariusz Kluczkowski: Ano, zejména pokud si to srovnáte se stavbou klasického domu, která vyžaduje mnoho různých odborníků, desítky rozhodnutí a spoustu času. Sami zákazníci nás často ujišťují, že s naším sortimentem mobilních domů přesně naplňujeme jejich potřeby. Mnozí z nich nám po letech říkají, že koupě našeho domu byla tím nejlepším rozhodnutím, které udělali.  

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *