10 tipů, jak při budování nového domova ušetřit peníze, aniž byste museli volit horší kvalitu
Inspirace

10 tipů, jak při budování nového domova ušetřit peníze, aniž byste museli volit horší kvalitu

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Navrhování interiéru domu se může hodně prodražit

Jaké materiály použít, abyste ušetřili a zároveň nedělali přílišný kompromis ve vzhledu?

Na čem naopak raději nešetřit?

Při zařizování domácnosti se může zdát, že právě řešení, po kterých už dlouho toužíte, vždy patří mezi ta nejdražší. Není ale třeba se hned vzdávat svých snů. Stačí se poohlédnout po alternativních materiálech, které poskytnou podobný efekt za mnohem méně peněz.

Moderně a atraktivně zařízený interiér nemusí být nutně drahý. K dosažení požadovaného efektu stačí udělat jen pár kompromisů a vzdát se některých designových prvků, které by značně navýšily rozpočet. Nezapomeňte si včas říct, která investice je pro vás prioritní – bude to spíš krásná a funkční podlaha, nebo designová lampa v podobné hodnotě?

Při výstavbě a následném zařizování domu jistě najdete mnoho míst, kde je možné ušetřit. Pak jsou tady ale i taková, kde se to ani trochu nevyplatí. Pokud jste v pokušení použít nejlevnější materiály, abyste snížili celkovou výši investice, raději si to dobře rozmyslete. Některé materiály jsou sice o něco dražší, díky jejich trvanlivosti a dalším výhodám za ně ovšem v dlouhodobém horizontu utratíte mnohem méně než za levnější náhražky, které by po pár letech používání mohly vyžadovat výměnu.

Tady je našich deset tipů, které vám pomohou ušetřit peníze na těch správných místech, aniž byste museli jakkoli slevit ze svých požadavků na kvalitu.

jak ušetřit peníze

1. Tenká dýha, široké možnosti využití

Nábytek z masivního dřeva je krásný, ale také poměrně drahý. Neméně zajímavou, kvalitní a o poznání levnější alternativou může být dýha. Pod tímto označením se ukrývá tenká vrstva masivního dřeva, která často zdobí dřevovláknité nebo dřevotřískové desky. Nábytek z nich vyrobený si tak zachovává vzhled masivního dřeva a vyznačuje se vysokou odolností. Často se využívá třeba i v kuchyních – od těch moderních přes skandinávské nebo anglické až po provensálské. Dýhu je potom možné využít také k renovaci starého nábytku nebo dveří, které už mají nejlepší léta za sebou.

2. Místo omítky sklovláknité tapety

Ani ten nejlépe navržený byt nevypadá hezky, pokud jsou jeho stěny nerovné nebo popraskané. Oprava takových závad je ovšem poměrně náročná a stojí hodně peněz. Navíc si nikdy nemůžete být jisti, jestli se po renovaci neobjeví nové trhliny.

Alternativním řešením mohou být tapety ze skelných vláken. Přestože se nejedná o nejlevnější materiál, jejich instalace trvá mnohem kratší dobu než vyrovnání pomocí omítky. Tapety navíc zakryjí všechny vady, včetně těch, které se objeví v budoucnu. Podle odhadů vydrží na zdech 20–30 let. To ale neznamená, že jste na tak dlouhou dobu odsouzeni k jednomu designu. Sklovláknité tapety je možné opakovaně natřít běžnými emulzními barvami.

3. Dekorativní omítka s efektem betonu nebo kovu

Vytvoření některých dokončovacích efektů je nejen nákladné, ale také poměrně obtížné a časové náročné. Pokud se třeba rozhodnete pro industriální nádech interiéru se stěnou ze zkorodovaného plechu nebo mědi pokryté patinou, bude vás stát spoustu času shánění vhodných kovů i realizačního týmu. Vyplatí se proto zvolit dekorativní omítku, která se aplikuje mnohem snáze.

Výhodou je její univerzálnost, díky které se hodí prakticky do jakéhokoli interiéru. Pro příznivce minimalismu jsou k dispozici varianty imitující architektonický beton nebo kámen. Existují ale také motivy, které se dokonale hodí do glamour nebo rustikálních interiérů.

Přečtěte si také: Náklady na stavbu domu v roce 2022 – kolik zaplatíme za stavbu a dokončovací práce?

4. 3D panely místo cihel a kamene

Dalším způsobem, jak efektivně a levně upravit povrchy stěn, jsou 3D panely. Na trhu je široký výběr vzorů od motivů imitujících přírodní materiály až po geometrické tvary určené pro milovníky futuristických interiérů.

Pokud sníte o zdech obložených cihlami nebo kamenem, je třeba vzít v úvahu náklady nejen na pořízení materiálu, ale také na jeho dopravu a instalaci. Ty vzhledem k vysoké hmotnosti nejsou zrovna nejnižší. U 3D panelů si s ničím takovým nemusíte dělat starosti. Pěnový polystyren, ze kterého jsou panely vyrobené, je lehký a jeho instalace je natolik jednoduchá, že si s ní snadno poradíte sami. Výsledný efekt bude potom vizuálně stejný jako v případě skutečných cihel nebo kamene.

jak ušetřit peníze

5. Křemen místo mramoru

Když se řekne mramor, jistě si hned vybavíte luxus a eleganci. Ruku v ruce s nimi jde ale také vysoká cena. O poznání levnější alternativou může být konglomerátová deska, která se mimo jiné skvěle hodí do kuchyně, kde zastane funkci pracovní desky.

Konglomerát se vyrábí z křemene a nabízí přesně to, co v kuchyni potřebujeme – nízkou pórovitost. Neabsorbuje prakticky vůbec žádnou vodu, nestává se tak živnou půdou pro bakterie nebo mikroorganismy. Je také poměrně odolný vůči mechanickému poškození nebo kyselinám v domácnosti a lze jej snadno uříznout do požadovaného tvaru.

6. Vinylové panely místo dlaždic

Spojení obývacího pokoje a kuchyně je dnes velmi častým a oblíbeným řešením. Ve fázi dokončování ale obvykle přichází otázka, co s podlahou. Nejlépe vypadá, když je celá místnost sjednocená. Jenže v obývacím pokoji asi nebudete chtít studenou dlažbu, zatímco dřevěná nebo laminátová podlaha se zase v kuchyni rychle znehodnotí. Řešením mohou být vinylové panely.

Díky své trvanlivosti a odolnosti vůči nečistotám se skvěle hodí do kuchyně, povrch imitující dřevo se zase bude krásně vyjímat v obývacím pokoji. Pokládka vinylových podlah je navíc mnohem rychlejší, jednodušší a levnější než je tomu u dlažby, což platí ještě víc v případě, že si vyberete „nacvakávací“ verzi.

7. Celoplošné obklady mohou být zbytečné

Někdy není nutné šetřit rovnou na typu materiálu, ale stačí třeba jen omezit jeho množství. Dobrým příkladem je koupelna, která určitě nemusí být obložená po celé své ploše.

S ohledem na náklady i výsledný vizuální efekt může být mnohem zajímavější umístit obklady pouze na podlahu a další plochy, které jsou v přímém kontaktu s vodou. Zbývající části je možné dokončit standardním způsobem s výmalbou, případně už zmíněnou dekorativní omítkou. Pokud navíc zvolíte kontrastní barvu nebo zajímavou strukturu, vtisknete své koupelně jedinečný charakter.

Přečtěte si také: Dokončení interiéru domu. Kolik stojí a na čem lze ušetřit?

8. Palety místo tradiční terasy

Každý, kdo se stěhuje do domu za městem, si už předem představuje, jak si ráno za zpěvu ptáků dopřává svou první kávu na útulné terase. Jenže takovou terasu je nejprve třeba postavit. Bohužel se tato položka často dostává až na úplný konec seznamu, protože se potýkáte s jinými, důležitějšími výdaji. I tady ovšem existuje levnější alternativa, která vám umožní užít si pobyt venku hned od samého začátku. Je jí terasa z palet. Jedná se totiž o snadno dostupný a levný materiál, ze kterého je možné postavit pevnou konstrukci.

Zeminu v tomto případě stačí pokrýt agrovláknem, na které umístíte betonové bloky. Ty budou sloužit jako nosníky pro palety, které potom stačí už jen překrýt deskami nebo prkny, abyste sjednotili povrch terasy.

jak ušetřit peníze

9. Porcelánová kamenina místo dlažebních kostek

Když hledáte materiál, kterým byste vydláždili příjezdové cesty, chodníky a rekreační nebo pracovní plochy kolem domu, volba často padne na dlažební kostky. Vyplatí se ale zvážit i jejich modernější alternativu – kameninu. Je mnohem odolnější, estetičtější a ani náklady na pořízení materiálu nejsou v tomto případě vyšší.

Skutečně ušetřit ale můžete na její instalaci a pozdější údržbě. Pokládka kameninových dlaždic zabere mnohem méně času než instalace dlažebních kostek. Kamenina je navíc odolná vůči povětrnostním vlivům, nepropouští plevel a vypadá dobře i po mnoha letech používání.

10. V některých oblastech alternativní a levnější řešení nehledejte

Je třeba si uvědomit, že dobrý pocit z nového domova není ovlivněn jen povrchovými úpravami stěn a podlah nebo stylovým vybavením. Ještě mnohem důležitější je stupeň komfortu, který vám nový dům poskytne.

Aby se vám v domě příjemně bydlelo, je třeba udržet tepelný komfort na odpovídající úrovni. Neméně důležitá je potom i správná zvuková izolace. Asi se shodneme, že ani milovníci „chladnějších“ interiérů nebo industriálního bydlení nechtějí žít v domě, kde je zima od podlahy nebo jsou slyšet různé zvuky z okolí.

V případě výstavby a následného dokončování interiéru zkrátka platí, že někde se šetřit nevyplatí. Typickým příkladem je izolace, která patří mezi nejdůležitější stavební materiály a její kvalita je skutečně klíčová. Raději proto sáhněte po kamenné minerální vlně, která ve vašem domě zajistí hřejivé a zdravé prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *