Rekonstrukce koupelny a kuchyně. Kolik zaplatíte?
Koupelna i kuchyň jsou do jisté míry oázou relaxace. Tyto místnosti nám dovolují odpočívat, v kuchyni se můžeme radovat z přípravy a ochutnávání jídel a poznávání nových chutí. Když však přijde čas na jejich renovaci a modernizaci, mohou představovat výzvu. Máme šanci vytvořit kuchyň nebo koupelnu svých snů, kde se budeme cítit příjemně.
S jakými náklady bychom při rekonstrukci koupelny nebo kuchyně měli počítat?
Tyto dva „nezbytné prvky“, které jsou součástí každého domu nebo bytu, neuvádíme náhodou. Nejen kvůli emocionálnímu vztahu, který nás s těmito místnostmi pojí. Jsou si rovněž podobné z hlediska nákladů, které nás čekají, když se v určitém okamžiku rozhodneme k zásadnímu kroku: „dělám rekonstrukci!“.
Než se pustíme do rekonstrukce
Než se však rozhodneme pro rekonstrukci, měli bychom vědět, co nás čeká a na co se připravit. Rekonstrukci je vhodné dobře promyslet a naplánovat. Dobrá příprava dokáže snížit cenu a zabránit nepředvídaným výdajům během realizace. Celková cena rekonstrukce či renovace je závislá na rozsahu stavebních úprav, velikosti rekonstruovaného prostoru, dispozičním řešení a zároveň na vybavení koupelny či kuchyně. V některých případech je nutné stavební úpravy konzultovat se statikem a případně mít i stavební povolení. Pokud zvolíme celkovou rekonstrukci koupelny nebo kuchyně, měli bychom počítat s velkým rozsahem prací, jako je například demontáž stávajícího bytového jádra a provedení nového, bourání nebo postavení nových stěn nebo příček, elektroinstalace, vodoinstalace, apod. Můžeme se však rozhodnout i pro menší renovaci a pořídit si tak vysněnou kuchyň nebo koupelnu mnohem levněji.
Přestavbu koupleny či kuchyně je vhodné svěřit do rukou odborníků. Před zahájením rekonstrukce si udělejte průzkum realizačních firem a řemeslníků. Vybírejte pouze ty s dobrými referencemi. Nechte si zpracovat cenovou nabídku a k celkové ceně si připočítejte finanční rezervu 10 – 20 %. Během rekonstrukce se mohou objevit situace, se kterými jste při plánování nepočítali, a ze kterých mohou vyplynout neočekávané výdaje.
Pojďme se podívat na nejdůležitější rozhodnutí spojená s rekonstrukcí kuchyně a koupelny a spočítat odhadované náklady s tím spojené.
Skromná nebo královská koupelna?
Naprosto zásadní je plocha rekonstruovaného prostoru. Podívejme se na to, co nás čeká, pokud se rozhodneme kompletně změnit koupelnu s plochou 10 m2.
Než provedeme úpravu podlahy, zkontrolujeme rovinnost stěn, příp. odstraníme zbytky omítky nebo další nerovnosti, vyrovnáme podklad a provedeme penetraci.
Začněme podlahou, přesněji odstraněním staré dlažby – cena práce se pohybuje kolem 130 – 150 Kč/m2, takže pro plochu naší koupelny bychom měli počítat s částkou nad 1300 korun. Další práce spojené s renovací podlahy budou pravděpodobně o něco dražší (přibližně 2 tisíce), např. vyrovnání podkladu pod dlažbu samonivelační stěrkou, penetrace povrchu atd.
Pozornost je nutné věnovat výběru správného typu obkladu a dlaždic nejen z hlediska barvy a rozměrů, ale rovněž z hlediska vlastností. Na trhu existuje velký výběr dlaždic různých formátů a s nádherným designem, jejich cenové rozpětí se velmi liší. Vybereme dlažbu velikosti např. 30 x 30 cm v ceně 600 Kč/m2. K tomu připočteme cenu práce a cenu dalšího materiálu potřebného k pokládce dlažby, např. lepidla, spárovací hmoty, hydroizolačního nátěru, lišt (v součtu přibližně 1200 Kč/m2).
Na řadu dále přijdou stěny, což je obvykle nejdražší fáze rekonstrukce koupelny. Práce spojené s výměnou starého obkladu za nový mohou vyjít přibližně na 12 až 14 tisíc korun při ploše 18 m2 (odstranění starého obkladu, vyrovnání podkladu, lepení a spárování nového obkladu). K tomu je samozřejmě nutné připočítat standardní stavební chemii a cenu keramického obkladu. Můžeme se také rozhodnout i pro montáž podhledů nebo stropů ze sádrokartonu.
Pravděpodobně bude potřeba na stávající stěny a strop nanést novou omítku, která se v koupelnách používá na místech bez dosahu vody. Do vlhkých místností je vhodné použit speciální omítku a nátěr. Na klasické omítky pak přijde finální malba. Náklady na práci se mohou pohybovat přibližně od 5 tisíc a více. K těmto nákladům je nutné připočítat nákup materiálu, jako např. omítky a barvy.
Nezapomínejme na často nevyhnutelnou výměnu rozvodů elektřiny, odpadu nebo vody. Ceny se opět liší v závislosti na dodavateli a rozsahu prací. Provedení instalací je nutné přenechat odborníkovi.
Nyní nákup a montáž sanitárního vybavení. Zde máme relativně největší manévrovací prostor, kde můžeme buď ušetřit, anebo se rozšoupnout. Pokud půjdeme zlatou střední cestou, měli bychom počítat s následujícími náklady: umyvadlo: 3 tisíce, umyvadlová baterie: 2 tisíce, vanová baterie: 3 tisíce, vana: 6,5 tisíce, příp. sprchový kout: 8 tisíc. K nákupu vybavení je nutné připočítat náklady spojené s montáží a obložením vany či sprchy.
Neměli bychom zapomenout ani na detaily, které ovlivní celkový estetický dojem. Jde o výběr technických prvků, jako jsou sifony, revizní dvířka nebo větrací mřížky. Celková cena se může pohybovat kolem 3 – 3,5 tisíc.
Příjemnou atmosféru a prostředí pomáhá vytvořit i osvětlení, proto bychom ho měli volit s rozvahou. Osvětlení můžeme zvolit stropní, podhledové i nástěnné. Svítidla kupujeme taková, která jsou vhodná do vlhkého prostředí. Pokud vybereme základní stropní svítidlo spolu s nástěnným pro osvětlení zrcadla, můžeme se dostat na částku přibližně 5,5 tisíce. Montáž osvětlení opět přenecháme odborníkovi.
Pokud společně s novou koupelnou uvažujeme i o nové pračce, měli bychom vzít v úvahu výdaje kolem 17 tisíc.
Dveře bychom měli vybírat nejenom s ohledem na design, ale rovněž kvalitu materiálu. K celkové částce připočítejme alespoň 8 tisíc na zárubně, dveře a kování.
Stručně řečeno, renovace naší vzorové koupelny vyjde orientačně minimálně na 100 tisíc, v závislosti na ceně práce. Náklady na práci činí kolem 40 % z celkové ceny rekonstrukce koupelny.
Náklady na rekonstrukci koupelny se běžně pohybují od 95 do 130 tisíc. Mohou však být i dvojnásobné, v závislosti na požadavcích a rozsahu renovace. Můžeme tedy všeobecně říci, že zásadní vliv na cenu rekonstrukce koupelny má rozsah rekonstrukce, obklady, dlažby a vybavení koupelny.
Základní doporučení můžeme shrnout takto: renovaci koupelny plánujme dopředu a velmi pečlivě. Vybíráme nejenom materiál, obklady, vybavení koupelny, osvětlení, doplňky, ale rovněž šikovné řemeslníky nebo spolehlivou a profesionální firmu.
Renovace kuchyně – velká nebo malá?
Rozhodli jste se ve vašem bytě vyměnit starou kuchyň za novou?
V tom případě se připravte na to, že ani rekonstrukce této místnosti není levnou záležitostí. I zde platí, že plánování a příprava jsou velmi důležité. Předejdete tak mnoha problémům, které mohou při rekonstrukci kuchyně nastat. Před samotnou renovací musíme mít jasnou představu o tom, jak má naše kuchyně vypadat. Podstatné je to, zda máme malou samostatnou kuchyň, anebo otevřenou, propojenou s další místností, třeba s obývákem.
Přestavbu kuchyně můžeme nechat na odbornících a obrátit se na některá z kuchyňských studií. Nebo se do projektu renovace kuchyně můžete pustit sami a novou kuchyň si navrhnout sami.
Začínáme demontáží kuchyňské linky a dlažby, která nás včetně odvozu odpadu vyjde asi na 6 tisíc.
Při rekonstrukci kuchyně začneme od toho, co není na první pohled vidět – od rozvodů vody, odpadů a elektřiny. Výměna elektrických a vodovodních instalací není bezvýznamná, a to jak pro naši peněženku, tak pro pohodlí i naši bezpečnost. Za demontáž starých rozvodů a provedení nových elektro i instalaterských rozvodů včetně odpadu můžeme zaplatit přibližně 17 tisíc a více.
Vyjdeme-li z předpokladu, že kuchyň má podobnou plochu jako naše koupelna, rozsah prací spojených se změnou vzhledu naší kuchyně bude obdobný a čekají nás podobné výdaje na metr čtvereční, jako v případě koupelny.
První analogií jsou stěny a podlahy, které jsou často i v kuchyni prováděny za pomocí obkladů a dlažby. Lze tedy předpokládat, že náklady na nový design kuchyně budou srovnatelné s náklady spojenými s koupelnou. Samozřejmě hodně záleží mimo jiné rovněž na aktuálním stavu kuchyně.
Provedení dlažby na ploše 10 m2 může vyjít na 8 tisíc, obklady za linkou na ploše 4 m2 pak přibližně na 3 tisíce. Stěnu za kuchyňskou linkou můžeme chránit i jinými způsoby, než klasicky obkladačkami. Možností je celá řada. Nejlevnějším řešením jsou omyvatelné nátěry nebo tapety. Velmi praktické jsou i celoplošné desky z tvrdého PVC nebo dřevovlákna. Nejdražší variantou bývají celoskleněné desky. Připočítejme i náklady na vymalování, plocha 30 m2 vyjde do 3 tisíc.
Rovnou tak přejděme k výměně domácích spotřebičů. Kombinovaný sporák vyjde přibližně na 20 tisíc, lednička: 15 tisíc, digestoř: 3 tisíce, mikrovlnná trouba: 5 tisíc, myčka: 14 tisíc.
A nakonec výdaj, který pohltí větší část rozpočtu kuchyně: kuchyňská linka. Ceny jsou velmi rozdílné, zejména u řešení na míru. Výdaje se různí i v závislosti na typu materiálu, tvaru, stylu apod. Kuchyňskou linku můžeme pořídit za 50 tisíc, ale i za 100 nebo 120 tisíc. Pokud se však rozhodneme pro standardní levnější kuchyňskou sestavu, můžeme se vejít do 35 tisíc. K částce za kuchyňkou linku musíme připočítat cenu za montáž. Nezapomeňme na dřez a baterii. To nás vyjde asi na 5 tisíc.
Mějte však na paměti, že výše uvedené ceny jsou pouze přibližné a velmi orientačí. Je vhodné si nechat zpracovat více cenových kalkulací od vícero dodavatelů, vybrat si tu nabídku, která odpovídá vašim potřebám i finančním možnostem.
Sečteno a podtrženo, rekonstrukce kuchyně nás může vyjít na 140 tisíc a více, z toho přes 50 tisíc činí náklady na nové domácí spotřebice. Pokud se rozhodneme pro koupi dražší kuchyňské linky, pak se s celkovými náklady můžeme dostat i na částku 220 tisíc.
Někdy stojí za to jít o krok dále …
V tomto textu sme porovnávali rekonstrukce koupelny a kuchyně nejen kvůli srovnatelným úrovním nákladů na práci, ale také z důvodu komplikací, které často vyplývají ze specifik starší výstavby.
V současné době jsou moderní otevřené kuchyně spojené s další místností, např. s obývákem. Při přeměně malé kuchyně ve velkou a prostornou se však neobejdeme bez bourání stěn a výstavby nových příček nebo jejich posouvání. Náklady na takto rozsáhlou rekonstrukci je nutné kalkulovat individuálně, mj. v závislosti na ploše stěn, které budou zbourány a nutných dodatečných pracích, např. demontáž nebo změny vedení elektronistalace.
Při rekonstrukci koupelny se často vzdáváme vany a volíme sprchový kout a pak je nutné výrazněji změnit interiér koupelny. Máme příležitost se odizolovat od koupelnových zvuků, které se k nám dostávají od sousedů z bytů nad nebo pod námi.
Snaha odizolovat se od hluku, který slýcháme od sousedů může být dalším důvodem k rekonstrukci. Zvuky se mohou přenášet stěnou, stropem nebo podlahou, mohou se šířit i instalační šachtou. Při renovaci bytu se vyplatí myslet i na vytvoření příjemného a klidného prostředí a tyto konstrukce odhlučnit pomocí zvukově izolačních materiálů, například minerální vlnou. Protihluková opatření v instalační šachtě lze provést pomocí akustické a paropropustné minerální izolace, kterou obalíme rozvody a zamezíme tak přímému kontaktu s konstrukcí stěny. U příček, sádrokartonových předstěn nebo podhledů můžeme snížit šíření hluku vyplněním těchto konstrukcí touto minerální izolací. Je třeba dbát na správný postup montáže a používat nejen pružný spojovací tmel, ale i pružné pásky, které nalepíme na rošty sádrokartonové konstrukce.
Jak neslyšet sousedy – akustické úpravy v interiéru.
Tyto úpravy sice navýší původně plánovaný rozpočet na rekonstrukci, ale zaručí pohodlí, klid a funkčnost vaší nové koupelny a kuchyně.
Společně tak vytvoříme nádherný a příjemný domov, kde se budeme cítit příjemně a můžeme si užívat společné chvíle při odpočinku a relaxaci. Užijeme si nový domov v klidu a tichu. A o tom rekonstrukce přece je.
Podívejte se také zde: Vše o rekonstrukci domu – Kolik vás to bude stát?