Rekonstrukce starého domu – nedržte se zvyklostí!
Bydlení

Rekonstrukce starého domu – nedržte se zvyklostí!

Eva Habrnálová 5 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Čím u renovace staršího domu začít

Jakou posloupnost prací dodržet

Jaké jsou aktuální interiérové trendy

Renovace starého domu je dlouhodobou a nákladnou investicí

Dnes, když rekonstruujete starší dům, už nemusíte být svázaní starými konvencemi. Můžete spolu sladit jak aktuální módní trendy, tak standardní řešení. Čtenář našeho blogu Petr V. konzultoval téma renovace se svým interiérovým designerem Arturem a podělil se s námi o jeho zkušenosti. V tomto článku se dočtete, na co myslet, když rekonstruujete dům, který chcete co nejdříve prodat. 

Renovace starého domu
Renovace starého domu

 

Stavím si dům na vesnici, úplně od nuly. Vedle mě bydlí sousedé, kteří jsou zrovna uprostřed rekonstrukce starého domu. Mám tedy možnost porovnat oba dva způsoby stavebních prací. Ob dvě ulice vlastní nemovitost známí, kteří se už několik let neúspěšně snaží prodat starý dům po rodičích. Mnoho potenciálních kupců odradil zastaralý interiér se spoustou malých místností přeplněných věcmi a nepěkným a zastaralým nábytkem. Rozhodli se tedy dům před prodejem zrekonstruovat, ale neví, jak na to a co je v současné době pro potencionální kupce důležité. V současných interiérových a exteriérových trendech se nevyznají. Protože si stavím nový dům, zastavili se na kus řeči a požádali mě, abych jim poradil. A já se zase obrátil na svého přítele Artura, který je interiérový designer a specializuje se na projekty pro opravdu náročné klienty.  

Čtěte další zajímavý článek: Tepelné čerpadlo ve starém domě?

Rekonstrukce starého domu – čím začít?

Arture, mí známí vlastní dům, který chtějí prodat a před prodejem se ho rozhodli rekonstruovat. Dům byl pravděpodobně postavený v 70. letech minulého století. Chci jim trochu pomoci a poradit. A proto se obracím na tebe jako odborníka: Co mají udělat, aby přilákali potencionální zákazníky a dům se jim podařilo dobře a rychle prodat?

Stačí si u mě objednat návrh interiéru.

Jasně, ale na to jsem se zrovna neptal…

Dobře, stejně teď nemám žádné volné termíny. Rekonstrukce starého domu nemusí být zase tak náročná, jak by se na první pohled zdálo. Dá se udělat všechno: rozšířit ho, zbourat nebo přistavět příčky, změnit účel místností nebo dokonce velikost oken. A to jsme ještě nezačali probírat samotný návrh interiéru…

Je rozdíl, když rekonstruujete dům, nebo byt. V bytě můžete změnit pouze interiér. V domě, a zejména pokud se jedná o dům ze 70. let, bych doporučoval rozsáhlejší rekonstrukci, zejména střechy a fasády. Rozhodně ať nedělají pouze jednu z konstrukcí, později by toho mohli litovat. 

Dobře, ale čím tedy začít?

Nejdříve bych si nakreslil plánek současné dispozice domu. Pokud nemám vhodné počítačové programy, stačí si vzít kus papíru, pravítko a tužku. V papírnictví se například prodává mřížkový papír s šířkou mřížky 25 cm. V tomto případě by se tedy jednalo o měřítko 1:50. Jednotlivé místnosti bych si přesně změřil a zakreslil je do plánku. Jakmile bych měl návrh hotový, celý dům bych s ním obešel a označil problematická místa nebo části, které chci změnit. Zaměřil bych se na případné skvrny, plísně, zčernalé stěny za skříněmi, vlhká místa. Pokud bych je našel, vyznačil bych je. Bohužel staré domy skoro ve všech případech tato místa mají. Je potřeba odstranit nejen následek, ale i jeho příčinu. Téměř jistě budou potřebovat odborníka, který příčinu problémů najde a odstraní. Obvykle se jedná o špatnou hydroizolaci nebo chybějící nebo nedostatečnou izolaci, které bude nutné vyřešit. Mezitím, než se správná izolace a hydroizolace domu vyřeší, mohou pracovat na renovaci a úpravě interiéru.

DŮLEŽITÉ: Ve starých domech se často objevuje vlhkost a plísně. Začněte renovací zvenčí, nechte odbornou firmu opravit hydroizolaci a zateplete dům vhodnou vrstvou izolace z kamenné vlny. Než se problém vyřeší, můžete se zaměřit na rekonstrukci interiéru. 

Rekonstrukce starého domu
Rekonstrukce starého domu

 

Souhlasím, vraťme se tedy dovnitř. Současný stav už mám zakreslený, co dál?

Nyní si představte svého potencionálního kupce a jak bude vypadat jeho denní režim, kde a jak bude jíst, spát, běžně fungovat, trávit volný čas a setkávat se s přáteli. Tomuto modelu přizpůsobte rozvržení místností. Nezapomeňte, že například vaření bylo dříve prací a dnes je často zábavou a společenskou událostí. Do kuchyně se musí vejít několik lidí a spousta vybavení. 

O tom, zda má být kuchyň otevřená, nebo uzavřená, se už vedla řada diskusí. Možná by stálo za zvážení nechat ji otevřenou, ale zároveň mít možnost ji uzavřít například posuvnými dveřmi. 

Stejně tak se změnila role koupelny. Kdysi malá místnost se dnes stala místem pro relaxaci. Hodně lidí miluje koupání a často tráví ve vaně spoustu času. Někdy je proto lepší, když je v domě koupelen více.

Co dalšího se změnilo ve způsobu užívání dnešní domácnosti?

Určitě potřeba domácí kanceláře. Kdysi člověk přišel domů, najedl se, natáhl se na gauč a sledoval televizi. Dnes je to skoro stejné, až na ten rozdíl, že si většinou sedneme k notebooku a často doděláváme nějakou práci, nebo něco hledáme. Je důležité myslet na koutek, místnost, i malou, do které se můžete zavřít a v klidu pracovat. 

Svou představu už jsem si víceméně udělal. Můžeme více rozebrat detaily interiéru?

Konstrukční práce
Konstrukční práce

Moderní úpravy starého domu

Dobře a co je vlastně dnes moderní?

Váš soused žije v šťastné době, protože prakticky všechno. Pokud například ve stodole objeví nějaké staré a hezké dřevo, téměř jistě se najde místo, kde ho může použít. Dnes dochází k vzájemnému prolínání jednotlivých stylů. Zatímco dříve se designéři snažili jednotlivé prvky spolu co nejvíce sladit, dnes už je to jinak. Boří se standardy, porušují konvence. Představte si například minimalistický obývací pokoj, uprostřed kterého je starý, vyřezávaný a lehce opotřebovaný vintage stůl po prarodičích. Chápete, co myslím?

Jistě, pokračujte …

Interiéry v etno stylu jsou stále módní, ale místo afrických nebo indiánských motivů teď používáme staré lidové vzory. Rozdíl je v tom, že místo pestrých sytých barev, které znáte z vystopení folklorních souborů, používáme tlumené barvy. Působí chladným dojmem modernosti zakořeněné v tradici. Velmi používané jsou také všechny druhy přírodních materiálů. Surové dřevo nebo nadčasový kámen. Dekorativní beton vypadá také výborně. V poslední době je hodně oblíbený a skvěle ladí s přírodním dřevem a rostlinami. 

A co kuchyně? Vždyť právě ona dům skutečně „prodává“?

Samozřejmě. I zde došlo v poslední době k zajímavé změně. Zhruba do roku 2000 byla tato místnost zvlášť, od zbytku domu byla oddělená. Později se začala propojovat s obývacím pokojem, ale i tak opticky rozdělovala prostor na 2 části – kuchyňskou a obývací. V současné době je stále populárnější zařídit interiér kuchyně v podobném stylu jako zbytek domu. Například zde stejně jako jinde pokládáme parkety, nepoužíváme dlaždice, nábytek už není čalouněný. Mohl bych jmenovat další a další příklady.  

Některá řešení jsou samozřejmě daná samotnou funkcí prostoru. Kromě různých kuchyňských spotřebičů musíme někam umístit odpadkové koše. Dřív se nad tím vůbec nepřemýšlelo, koš byl co nejblíže dřezu. Ale dnes je normální, že třídíme odpad a potřebujete umístit hned několik různých nádob, nejlépe pohromadě. 

Na zdi nad kuchyňskou deskou se dříve obvykle používaly keramické obklady. I ty jsou stále oblíbené, ale trendem jsou obklady velkých formátů, nebo rektifikované obklady. Dále kralují různé kamenné desky, sklo, nebo stěrka. Dokonce i nad varnou deskou a dřezem. Samozřejmě, že musí jít o kvalitní, omyvatelný a odolný nátěr nebo materiál. Někteří volí i levnější cestu dekorativní malby a tapety, tady ale časem dochází k popraskání kvůli vlhkosti a vysokým teplotám u varné desky. Toto řešení bych tedy nedoporučoval.  

Renovace
Renovace

Interiér domu a barvy

A jaké barvy odpovídají současným trendům?

Výběr je opravdu široký. Zrovna pracuji na projektu, kde převládají černé stěny s různými odstíny červené a modré. Ale samozřejmě nadále dominují různé odstíny bílé. A právě této barvy se doporučuju držet, obzvlášť pokud se jedná o nemovitost, která se bude prodávat. Kupující si snadno představí svou oblíbenou barvu na bílých stěnách. Pokud ale použijete barvu, která se mu nelíbí, jen těžko si ji odmyslí. Dejte bílou a budete mít vystaráno. 

Super, už vím, jak na to a co sousedovi doporučit. Díky Arture za pomoc.

Vlastně ještě chvíli počkej. Zapomněl jsem zmínit rozvody sítí. Nevěřil bys, kolik elektrických zásuvek v dnešní domácnosti potřebuješ. A často na překvapivých místech. Vezmi si třeba takovou televizi. Pokud má stát nízko, není to problém, ale když ji chceš pověsit na zeď, vyplatí se přidat zásuvky dostatečně vysoko. Kabely by neměly trčet na zdi. A nezapomeň i na přípojky od internetu, antény, set-top boxu. Měli by být skryté. Pokud tedy bude potřeba počet zásuvek navýšit, budeš muset udělat novou elektroinstalaci. Vyber si raději pečlivého a spolehlivého elektrikáře. 

I osvětlení je mnohem více než dříve. Přidávají se různá bodová a zabudovaná světla a lampy, která prostor zútulní. Samostatnou kapitolou je kuchyně, která kvůli spotřebičům potřebuje mnohem více zásuvek. Každá z nich by se měla pečlivě naplánovat, protože později by ti mohly nevzhledné kabely překážet na pracovní desce. 

Nezapomeň i na zásuvky v blízkosti sedačky nebo křesla. Určitě tam bude sedět někdo s notebookem a řešit, co s jeho skoro vybitou baterii. Nechceš přece všude tahat prodlužovací kabely. Pokud se nejčastěji pohybujš uprostřed místnosti, zvaž i umístění zásuvky v podlaze. 

Děkuji, je důležité nezapomínat na detaily.

No, svou kariéru jsem si vybudoval díky tomu, že jsem myslel na pohodlí zákazníků a ergonomii fungování v prostoru. Někteří lidé si myslí, že interiéroví designéři se zajímají spíše o styl a módu, ale pohodlí a ergonomie domácnosti je vždy prioritou. Často něco měníme. Ale dobře promyšlená řešení fungují bez ohledu na styl. A toho je dobré se držet.

 

Přečtěte si více: Rekonstrukce koupelny a kuchyně. Kolik zaplatíte?

Přečtěte si více: Rekonstrukce bytu krok za krokem – jak se z ní nezbláznit?

Přečtěte si více: Vše o rekostrukci domu – kolik vás to bude stát?

Při plánování rekonstrukce starého domu se vyplatí:

Obrátit se na interiérového designéra
poradit se se sousedy
navrhnout si změny sami

Obrátit se na interiérového designéra

malý být interiér 5

Na co byste při plánování rekonstrukce starého domu měli brát největší zřetel?

Na náklady na renovaci
Na pohodlí, funkčnost a vzájemné uspořádání prostoru
Na trendy, které byly módní v době postavení původního domu

Na pohodlí, funkčnost a vzájemné uspořádání prostoru

Podlahové vytápění

Čím u renovace starého domu začít?

Rekonstrukcí interiéru
Opravou hydroizolace a zateplením vnější strany domu
Výmalbou stěn

Opravou hydroizolace a zateplením vnější strany domu

Tepelná modernizace domu

Jaké barvy stěn si vybrat, když chcete rekonstruovat dům kvůli následnému prodeji?

Modrou
Červenou
Různé odstíny bílé

Různé odstíny bílé

Jak ušetřit na stavbě domu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *