Fasáda dům chrání a zároveň i zkrášluje. Jaké materiály použít?
Inspirace

Fasáda dům chrání a zároveň zkrášluje 

Eva Habrnálová 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Jaký účel plní fasáda domu

Design fasád

Jaké materiály se dají použít pro obklad fasády

Tradiční omítky a nátěry, dřevěné obklady nebo moderní plechové krytiny. Dnes se fasády dělají prakticky s čímkoliv, co pomůže ochránit dům před nepřízní počasí. 

Vnější viditelná část stěny domu neboli fasáda, kterou lze bez nadsázky také nazvat tváří budovy, plní dvě základní funkce:

  • První je ochrana domu před vlivy okolního prostředí a povětrnostními vlivy jako je déšť, vítr a UV záření, teplota nebo hluk. 
  • Druhým, neméně důležitým úkolem, je dům esteticky zkrášlit. Fasáda je jedním z nejdůležitějších prvků, který ovlivní, jak bude náš dům ve finále vypadat a působit na ostatní. Pro vzhled domu hraje zásadní roli.  Stačí si vzpomenout na panelákové domy ze 70. let, které po rekonstrukci, nanesení nových omítek a výmalbě najednou prokoukly. Z šedivých kvádrů se staly barevnější a mnohem hezčí budovy.  
Fasáda
Fasáda

 

Fasáda je přitom částí budovy, kterou lze změnit nejsnáze a nejrychleji. Vzhled fasád je proto mnohem více ovlivněný současným designem a architektonickými módními trendy. V současné době je to ale s trendy fasád stejné, jako s trendy v módě a oblečení. Je možné skoro všechno.

Přečtěte si také: Ochraňte planetu i svou peněženku

Omítky 

Samotná omítka je stále nejpoužívanější povrchovou úpravou fasád. Na očištěné, rovné a napenetrované zdi domu se nejdříve nanáší další vrstvy jako například izolační deska, síťovina ze skelných vláken a pak až omítka. Pro izolaci fasády se používají buď desky z polystyrenu, nebo minerální vlny. Přičemž mezi izolační materiál z minerální vlny patří buď skelná vata nebo kamenná vlna. Každý z izolačních materiálů má své vlastnosti, které ovlivní, jak dobře se vám bude v domě bydlet. Kamenná vlna se doporučuje zejména kvůli výborným tepelněizolačním a akustickým vlastnostem, vysoké paropropustnosti, požární odolnosti a trvanlivosti.

Stejně jako u izolačních výrobků, i u omítek si můžete vybrat z široké nabídky různých výrobců. Silikátové a silikonové omítky jsou sice dražší, ale zároveň jsou i odolnější a chrání fasádu před vodou. Díky dobré vodoodpudivosti a snadnému stékání dešťových kapek se méně špiní. Tradiční silnovrstvé omítky, které se skládají ze směsi písku, cementu, vápna a vody, se dnes už skoro nepoužívají. Jsou méně odolné a jejich aplikace je časově náročnější.

Fasády se často obkládají betonovými, silikátovými nebo keramickými obklady, které imitují například klinkerové cihly. Tyto obkladové prvky se většinou na omítky nanáší jako doplněk pro dekoraci stěn. Dalším módním trendem je umístit obklady s imitací dřevěných prken do výše oken. Ty pak okna opticky zvětšují.

Fasádní obklady
Fasádní obklady

Fasádní obklady ze dřeva nebo plechu 

V oblibě jsou také dřevěné fasádní obklady. Často se jimi obkládají i domy z cihel, protože takový dům pak působý mnohem útulněji. Dřevěné fasádní desky se prodávají v široké škále materiálů, vzorů, barev a rozměrů. Móda fasád ze starých, řádně očištěných a zakonzervovaných prken, která se objevuje často ve Skandinávii, k nám zatím ještě nedorazila.

Stále oblíbenější jsou i fasády z plechové krytiny, která plynule přechází ze střechy na stěny. Toto řešení se nejčastěji používá u staveb, kde nejsou okapy a žlaby jsou vedené skrytě, například u stodol. Střešní krytina se stejnou technologií překlopí i na stěnu, kde vytvoří fasádní obklad, který vizuálně navazuje na střechu. Pruhy plechové krytiny, které plynule přecházejí ze střechy na stěnu, dodávají vzhledu budovy na lehkosti. Dům pak vypadá mnohem štíhleji a elegantněji.

Někdy je to právě fasáda nebo její část, která dělá dům jedinečným. Existují také stěny, které jsou zcela pokryté vegetací nebo stěny plně prosklené. Poslední jmenované je však určené pro opravdu majetné investory. Náklady na fasádu z opravdu velkých oken jsou astronomické. Krásné fasády lze ale naštěstí vytvořit i s relativně nízkými náklady. Záleží na vkusu, citu pro design, styl a někdy i minimalistickém cítění. Zdrženlivost je důležitá, abychom to s výzdobou nepřehnali. Protože méně je někdy více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *