Zelené domy - jak na zelené bydlení uprostřed města?
Bydlení

Zelené domy. Jak bydlet ekologicky uprostřed města?

Konrad Witczak 4 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Přeplněná města nepřináší jen problémy, ale i pozitivní změny

Udržitelná architektura ukazuje cestu, jak žít lépe

Přírodní materiály a jejich výjimečné vlastnosti

Způsoby, jak snížit energetickou náročnost budovy

Obnovitelné zdroje energie mohou zajistit soběstačnost bydlení

Jak zlepšit udržitelnost starších budov?

Ať už plánujete stavět, nebo renovovat, existuje mnoho možností, jak zajistit, aby byla vaše stavba ekologičtější. Využívejte přírodní zdroje a budete bydlet nejen levněji, ale i příjemněji.

Současný trend bydlení je jasný

I uprostřed města se dá bydlet ekologicky

Čím dál více obyvatel se stěhuje do měst, která se neustále rozvíjí a rostou. To vytváří prostor jak pro nové možnosti, tak i výzvy. Na jedné straně je nutné řešit problémy jako je nezaměstnanost, chudoba nebo třídění odpadu, na straně druhé máme příležitost udělat z měst skvělá místa pro život. Velmi důležité je dbát i na zlepšení kvality ovzduší. O parky a zeleň, kde se dá odpočinout, je už teď velmi dobře postaráno. Existují ale i jiné způsoby, jak se dá vytvořit příjemné místo k žití. Většinu času totiž trávíme v budovách. Stojí za to si uvědomit, že velký potenciál se nachází nejen v nově stavěných, ale i ve starých budovách. Pokud budeme více dbát o to, z čeho a jak jsou naše domy a obydlí postavené a jak v nich žijeme, udržitelná města se stanou skutečností.

Co to vlastně je tzv. zelený dům?

Pokud chcete vytvořit tzv. zelený, neboli ekologicky šetrný dům, musíte myslet v širším měřítku. Bydlet v tzv. zeleném městě neznamená pouze to, že se v něm nachází spousta zeleně. Dnešní tzv. zelená architektura je hlavně architekturou udržitelnou. Jedná se především o ta řešení, která zlepšují kvalitu života obyvatel, snižují náklady na údržbu budov a jejich dopad na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu (výstavba, používání a demolice). Označit dům za ekologický neznamená pouze to, že jsou s jeho používáním spojené nižší náklady. Důležitým aspektem je i to, jak pohodlně se v něm lidem bydlí a jestli odpovídá jejich životnímu stylu. Obyvatelé se pak díky rostoucímu ekologickému uvědomění a používání ekologicky šetrných řešení, cítí v domě mnohem příjemněji, více si odpočinou a žijí život podle svých představ. A to i přesto, že bydlí uprostřed města.

Bydlení v ekologickém domě je příjemnější, navíc má mnohem nižší náklady na provoz

Ekologické materiály

Pokud chcete stavět ekologicky udržitelný dům, vše si promyslete už při jeho návrhu. Uvědomte si, co od domu očekáváte a pečlivě vybírejte materiály, ze kterých bude postavený. Věnujte pozornost tomu, jak dlouho materiály použité na jeho stavbu vydrží. Jedná se o přírodní suroviny? Dají se recyklovat a opětovně použít? Je dobré myslet i na jejich vlastnosti, díky kterým se vám bude lépe bydlet. Izolační materiály by měly mít nejen výborné tepelné, ale i akustické parametry a být bezpečné (nehořlavé). Tyto parametry splňuje minerální vlna, která je nejenom přírodní, ale i trvanlivá. Má skvělé izolační vlastnosti. Udržuje stabilní teplotu v budově po celý rok a pohlcuje a tlumí nežádoucí hluk. Z hlediska ekologie má jedno velké plus – dá se recyklovat. Opětovně se z ní mohou vyrobit výrobky se stejnými parametry.

Nejlepší jsou materiály, které jsou přírodní, recyklovatelné, tlumí nežádoucí hluk a udržují stabilní teplotu v budově

Jak snížit energetickou náročnost budovy?

Podle směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov musí od roku 2021 všechny nově postavené budovy splňovat normy nízkoenergetických domů, tzv. budov s téměř nulovou spotřebou energie. Jak zvýšit energetickou účinnost obytných budov? Existuje mnoho způsobů. Nejdůležitějším krokem je snížit tepelné ztráty. Úspory můžete dosáhnout jak správnou izolací stěn, podlah a stropů, tak instalací standardních oken a dveří nebo i systémů pro rekuperaci tepla. Při plánování stavby se vyhněte komplikovanému tvaru budovy a příliš velkému množství oken ze severu. Zároveň se snažte umístit stavbu na pozemek tak, aby dům mohl získávat teplo pasivně. Zajímavé jsou kruhové domy, které nejenom skvěle vypadají, ale jsou i mimořádně energeticky účinné.

Správná izolace stěn, podlah a stropů snižuje tepelné ztráty

OZE neboli obnovitelné zdroje energie

Města budoucnosti budou založená na obnovitelných energiích. Správné využívání obnovitelných zdrojů energie zajistí nejen to, že budovy budou mít vysokou energetickou účinnost, ale i to, že budou plně soběstačné. Využívání sluneční energie, fotovoltaických systémů, biomasy a geotermálních energiích dnes pomáhá vytápět dům nebo ohřívat vodu. Mechanické ventilační systémy s rekuperací neboli opětovným použitím tepla minimalizují zejména v zimě výdaje spojené s dalším ohříváním přiváděného vzduchu. Soběstačnost doplní i kořenové čističky odpadních vod. Už dnes města podporují nákup a instalaci zařízení na zadržování a využívání dešťové vody, která pomáhá zejména v obdobích sucha.

Využívání obnovitelných zdrojů vede k soběstačnosti budov

Označení Zelený dům se nemusí týkat jen nových budov

A co starší budovy, které už stojí a je o ně stále velký zájem? Udržitelnost se netýká jen nově postavených budov. I stávající domy mají velký potenciál. Existuje řada možností, jak je upravit tak, aby byly ekologičtější a tedy šetrnější k bydlení, životnímu prostředí a levnější k používání. Například díky tepelné modernizaci se dají nejen snížit náklady na vytápění budovy, ale i její tepelné ztráty. A v důsledku toho dojde i ke snížení smogu ve městě. Pokud už instalujete novou izolaci, zamyslete se i nad ekologičtějším a úspornějším zdrojem vytápění, jako je fotovoltaika. Tu lze nainstalovat například do zahrady, která je součástí domu. 

Ve městech budoucnosti se nebude bořit. Bude se hlavně stavět a starší zástavba bude skvělou základnou, na které bude město založené. Budeme chtít vytěžit potenciál historické zástavby, zmodernizovat ji a vytvořit z ní přátelské prostory, kde se budeme rádi potkávat a trávit čas. Stejně jako doma. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *