Jak ušetřit na stavbě domu od základů až po střechu?
Inspirace

Jak ušetřit na stavbě domu od základů až po střechu?

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

Stavět v dnešní době je drahé, ale i přesto existují způsoby, jak ušetřit

Výběrem stavební parcely můžete náklady snížit

Úspory se najdou i při plánování a projektování domu

Na kterých věcech se při stavbě domu nevyplatí šetřit?

Je stále ještě možné splnit si sen o vlastním bydlení, aniž byste riskovali osobní bankrot? Samozřejmě že ano. V následujícím článku si představíme způsoby, jak snížit náklady na stavbu. Zároveň si ale povíme, kde se šetřit rozhodně nevyplatí, pokud se tedy v budoucnu chcete vyhnout dalším výdajům.

Každopádně zamyslet se nad možnými úsporami se vyplatí hned na začátku, tedy už při výběru pozemku, na kterém bude váš budoucí dům stát. Klíčovým kritériem je samozřejmě poloha. Čím dále od velkých měst, tím nižší je většinou cena. Pokud nemusíte denně dojíždět do práce, vyplatí se uvažovat o lokalitách mimo velké aglomerace. Takové rozhodnutí potom jistě prospěje i vašemu zdraví, protože „útěk z civilizace“ obvykle znamená také čistší vzduch a mnohem větší klid.

Zlatou střední cestou potom může být výběr pozemku v dostatečné vzdálenosti od velkoměst, ale v blízkosti menšího města. Taková poloha obvykle nabízí základní infrastrukturu potřebnou pro každodenní život – a současně snadnou dostupnost do větších aglomerací, často také vlakem.

Dalším důležitým aspektem je rozloha pozemku. Nepotřebujete tisíce metrů, abyste si vybudovali domov podle svých představ. Pro stavbu plně funkčního domu a rekreační plochy kolem něj postačí plocha o rozloze 600–800 m2. Čím větší pozemek, tím vyšší nejen pořizovací cena, ale také náklady na práce spojené s jeho úpravou a následnou údržbou. Pořízením menšího pozemku můžete ušetřit několik set tisíc, což je v případě výstavby vlastního domu první výrazná úspora. Určitě si ale všímejte kvality podloží. To by mělo být dostatečně pevné, aby na něj bylo možné bez nutnosti dalších prací umístit stavbu.

Jak ušetřit na stavbě domu

Jednoduchý plán domu = dobrý způsob, jak ušetřit

Pokud jde o konečné náklady na výstavbu domu, je výběr správného projektu rozhodující. Když se rozhodnete pro už hotový projekt, dostanete se na několikanásobně nižší cenu než u projektu na míru.

Volba správného designu potom znamená i levnější výstavbu. Platí totiž pravidlo, že „čím jednodušší, tím lepší“. Klíčový vliv na náklady, a to jak v okamžiku výstavby, tak i během následného provozu, bude mít tvar domu. Nejlepší volbou je v tomto ohledu jednoduchý a kompaktní blok na čtvercovém nebo obdélníkovém půdorysu, doplněný sedlovou střechou s úhlem sklonu 30–45 stupňů. Využitelné podkroví, které tímto způsobem získáte, znamená další prostor pro členy rodiny.

Přečtěte si také: Ochraňte planetu i svou peněženku

Jednoduchý dům nabídne levnější provoz

V případě jednoduchého domu šetříte nejen na samotné výstavbě, ale také při budoucím provozu. Složité konstrukce domů s velkým množstvím záhybů, výklenků, arkýřů, vikýřů a dalších prvků sice na první pohled vypadají působivě, jsou ovšem mnohem dražší – a to i co se týká běžného provozu a fungování. Větší teplosměnná plocha znamená vyšší tepelné ztráty, a tedy i účty za energie.

Zejména v případě střechy hraje jednoduchost skutečně klíčovou roli. Vícestranná konstrukce může spotřebovat až 40 % celkových nákladů na stavbu. Kromě toho jednoduchou konstrukci je mnohem snazší izolovat, což je velmi důležité s ohledem na tepelné ztráty. Nedostatečně izolovanou střechou může odcházet až 25 % veškerého tepla unikajícího z budovy.

Obdélník je zkrátka ideálním tvarem – a to i pokud jde o okna. Ta jsou obvykle o 30–40 % levnější než třeba oblouková okna, současně ale plní svou funkci stejně dobře jako méně obvyklá řešení.

Jak ušetřit na stavbě domu

Terasa místo balkonu?

I zdánlivě neškodné balkony mohou nabízet prostor pro velké úspory. Každý balkon znamená zvýšení celkových nákladů na výstavbu o několik desítek tisíc. Tradičně postavené balkony navíc mohou být tepelnými mosty. Proto je třeba dbát na kvalitní a správné provedení balkonu, aby nedocházelo ke zbytečným únikům tepla. Často tak vyvstává otázka, jestli je balkon v rodinném domě skutečně potřeba. Alternativou může být jednoduchá terasa, která je v mnoha ohledech funkčnějším řešením, a navíc lze její výstavbu – a tedy i nutnou investici – odložit na později.

Menší plocha nemusí znamenat menší komfort

Při výstavbě domu se vždy vyplatí myslet dopředu. Určitě zvažte, kolik místností budete potřebovat. Nejde o to vzdát se vlastního pohodlí, ale spíše se zamyslet, jestli skutečně potřebujete pokoj pro hosty nebo prostornou halu. Pokud se obejdete bez jednoho z pokojů, můžete snížit náklady o několik desítek tisíc korun. Podobným způsobem potom šetří peníze i zmenšení předsíní a chodeb. Se správným a praktickým vybavením by ani v tomto případě nedošlo ke snížení komfortu.
Nezapomeňte si také položit otázku, jestli skutečně potřebujete garáž pro dvě auta. Nebude stačit jen pro jedno? Vhodným řešením potom může být i výrazně levnější přístřešek na auto.

Po důkladné analýze se může ukázat, že k zajištění pohodlí celé rodiny nebudete potřebovat dům o rozloze 200 m2. Obvykle stačí plocha o rozloze 100–140 m2. Menší rozloha zase znamená nejen levnější stavbu, ale také nižší provozní náklady.

Přečtěte si také: Náklady na stavbu domu v roce 2022 – kolik zaplatíme za stavbu a dokončovací práce?

Vyplatí se mít sklep?

Říká se, že největší bohatství se většinou ukrývá pod zemí – a platí to i při stavbě domu. Pokud se obejdete bez podsklepení domu, můžete snížit náklady na výstavbu až o 20 %. Vysoké náklady vyplývají z množství činností, které je třeba při budování sklepů provést. Zahrnují projekt, zemní práce, odpovídající ochranu proti vodě a vlhkosti, tepelnou izolaci nebo dodatečné schodiště. V souvislosti s tím je také třeba zmínit, že sklep může zhoršit tepelné vlastnosti budovy, což zase přináší další finanční ztráty. Proto pokud sklep nutně nepotřebujete, bude lepší nahradit ho technickou místností přímo v domě.

Jak ušetřit na stavbě domu

Na zakázku, nebo sám sobě stavbyvedoucím?

Úspory zdaleka nekončí ve fázi plánování. Výsledná cena domu závisí do značné míry také na způsobu výstavby. Tady máte na výběr ze dvou možností.

Tou první je zakázková výstavba (nebo také výstavba na klíč), kdy se o realizaci kompletně stará jedná firma. To samozřejmě znemožňuje výběr levnějších dodavatelů pro určitě práce, na druhou stranu ale máte od samého začátku přehled o všech výdajích, a vyhnete se tak nepříjemným překvapením.

Druhým způsobem je potom výstavba, kterou řídíte sami, kdy si pro jednotlivé práce vybíráte různé firmy a část z nich sami vykonáváte. Snížením mzdových nákladů a výběrem levnějších dodavatelů můžete ušetřit až 20 % z celkové ceny domu, je ovšem třeba počítat s větší časovou náročností a rizikem, že ne vždy se musí všechno podařit. Firmy se pak mohou vymlouvat na své předchůdce, kteří podle nich neodvedli svou práci tak, jak měli.

Přečtěte si také: Jak na zateplení garáže, aby zbytečně neunikalo teplo?

Někde se šetřit rozhodně nevyplatí

Pomalu se dostáváme k poslední radě, která sice nešetří peníze ve fázi výstavby, ale výrazně snižuje náklady na budoucí provoz vysněného domova. Abyste se mohli těšit z nižších nákladů na údržbu, nikdy se nesnažte za každou cenu ušetřit na dodavatelích a materiálu. Chyby, kterých byste se dopustili při pokládání základů, výstavbě nebo izolaci budovy, mohou mít velmi drahé následky.

Typickým příkladem je volba nevhodných tepelně izolačních materiálů. To je často přímá cesta k plísním, hnilově, špatnému vnitřímu mikroklimatu, nedostatečné zvukové izolaci nebo přímo ke snížení energetické účinnosti budovy. Oproti tomu použití kvalitní minerální vlny může během topné sezóny ušetřit až několik desítek procent energií. Misto hledání levnějších materiálů pochybné kvality se proto raději zajímejte o akční nabídky a dobrá a osvědčená řešení.

Jak můžete po přečtení předchozích odstavců sami vidět, většina rozumných kroků, díky kterým ve fázi plánování a stavby domu ušetříte spoustu peněz, se potom projeví i ve formě nižších nákladů na provoz domu. Před zahájením výstavby je proto vhodné pečlivě zvážit, co skutečně potřebujete, abyste se ve vlastním domě cítili dobře, a také promyslet budoucí důsledky svých rozhodnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *