Mezipatro – nejlepší nápady a inspirace na jeho zařízení
Inspirace

Mezipatro – nejlepší nápady a inspirace na jeho zařízení

Eva Habrnálová 6 minut čtení
Co se dozvíte v tomto článku?

K čemu všemu se dá mezipatro využít

Jak v prostoru mezipatra zajistit příjemné mikroklima

Co dalšího kromě ložnice lze v mezipatře vybudovat?

I když většina lidí při zařizování mezipatra uvažuje spíše o vytvoření místa na spaní, navzdory zvyklostem se dá tento prostor využít i pro jiné účely než jen jako ložnice. V tomto článku vám představíme několik možností a poradíme vám, jak místo co nejlépe navrhnout, aniž byste zruinovali svou peněženku.

Mezipatra se v posledních letech stala velmi oblíbenými zejména s nárůstem projektů „moderních domů“, které tato praktická řešení interiéru často využívají a s nárůstem rekonstrukcí starších domů s vysokými stropy. Díky vestavěnému patru získáte další prostor pro bydlení, proto promyslete pořádně jejich provedení a zabudování. Ovlivníte tak výsledný prostor navíc, což hraje důležitou roli zejména u menších nemovitostí, kde má každý centimetr cenu zlata.

Především však mějte na paměti, že při zařizování vestavěného patra je důležité vždy brát v úvahu jeho konstrukční omezení (zejména jeho nosnost), kterým se musí přizpůsobit případné úpravy.

Jedno mezipatro a tolik prostoru!

K optimálnímu využití mezipatra může přispět i schodiště. Pokud máte dostatek místa pro postavení klasického rovného schodiště, stojí za to využít i prostor pod ním. Jeho vnitřní část může být ideálním místem pro umístění užitečných polic, skříní a skříněk, do kterých se dají přehledně uspořádat různé věci. Zároveň se k nim i snadno dostanete.

Pojďme nahoru po schodech a podívejme se na zábradlí. Kromě bezpečnostní funkce může poskytnout další úložný prostor například pro knihy a jiné drobnosti. Místo klasického zábradlí se nainstalují police, přičemž ale nesmíme zapomenout na to, aby celá konstrukce byla dostatečně pevná. Musí plnit svou hlavní funkci.

Samostatnou kapitolou je umístění mezipatra pod střechu. I když se dispozice prostoru kvůli sklonu střechy zmenší, i tady se dá místo využít na maximum! Rozhodně se ho nebojte. Na štítovou stěnu můžete například umístit vestavěný regál, který nejenže prostor optimálně zaplní, ale také s ním opticky splyne, aniž by ho narušoval. Taková knihovna musí být samozřejmě vytvořená na míru, ale s trochou zručnosti se dá vyrobit i svépomocí. Pokud to velikost mezipatra dovolí, stojí za to vyzkoušet o něco hlubší konstrukci, která bude kromě klasických polic obsahovat i šuplíky a skříňky, které jsou často mnohem praktičtější.

Přečtěte si také: Náklady na stavbu domu v roce 2022 – kolik zaplatíme za stavbu a dokončovací práce?

Mezipatro

Místo jako dělané pro ložnici? Ano, ale…

Výše navržená řešení jsou vhodná pro téměř jakýkoli druh mezipatra, bez ohledu na to, kdo a k jakému účelu jej bude používat. Je také důležité, aby nebyly „přeplněné“ zbytečným nábytkem a aby plynule zapadaly do struktury samotné místnosti.

Ačkoli se často mezipatro zařizuje jako ložnice, existuje mnoho dalších možností. Začněme však tím nejobvyklejším. Spací prostor v mezipatře je velmi dobrý nápad, protože vytváří oddělený prostor pro členy rodiny a zároveň šetří místo v přízemí.

Zatímco v běžné ložnici může být klasická postel, do mezipatra se většinou vleze jen matrace. Při jejím výběru vyberte typ vhodný pro ležení na podlaze a matraci od země oddělte například podložením dřevěnými rošty, případně paletami, abyste zajistili dostatečné větrání.

Pokud jste hlavní úložné prostory situovali do schodiště a zábradlí, s dalším vybavením už to příliš nepřehánějte. Stačí místo doplnit nočními stolky a malou komodou, ať máte nejdůležitější věci vždy po ruce. Nezaberou příliš místa a jsou cenově dostupné.

Vestavěné patro sloužící jako pracovna

Pro lidi pracující z domova je využití mezipatra pro domácí kancelář nebo knihovnu hodně zajímavou možností, která jasně oddělí pracovní a osobní prostor a umožní skloubit práci s běžným životem. Rozhodně zde ale pamatujte na zajištění dostatečného osvětlení!

Kromě úložného prostoru pro umístění velkého množství knih, které jsme si už popsali výše, vám bude prakticky stačit jen pohodlný psací stůl a vhodná pracovní židle, případně zvažte nákup pohodlného křesla a konferenčního stolku ke čtení.

Pokud se rozhodnete použít vestavěné patro k úplně opačnému účelu – jako prostor pro relaxaci, jeho zařízení je stejně snadné. Stačí namontovat projektor, koupit několik sedacích vaků nebo lehkou modulární pohovku, jednoduchý stolek a máte vše, co potřebujete pro dlouhé podzimní a zimní večery. Integrované police budou ideálním místem pro ukládání stolních her a výhled shora na obývací pokoj bude pro hosty dalším lákadlem.

Přečtěte si také: Jak ušetřit na stavbě domu od základů až po střechu?

Dětská skrýš – místo na hraní

Dalším zajímavým nápadem na uspořádání mezipatra je vytvořit zde místo pro děti. Nadšence takového konceptu však upozorňujeme, že při jeho realizaci je nutné myslet hlavně na bezpečnost nejmenších členů domácnosti. Kromě vysokých a stabilních zábran raději nainstalujte speciální husté sítě, které pevně připevněte ke stropu.

Po vyřešení bezpečnostních otázek je čas na zábavu! Jednoduchým a levným nápadem je vymalovat jednu ze stěn barvou, na kterou se dá znovu a znovu kreslit – děti tak získají samostatný koutek pro rozvoj svých výtvarných dovedností. A s trochou štěstí zachráníte ostatní stěny v domě od dětských kreseb. Police a regály vám poskytnou potřebný prostor pro uložení hraček a zároveň naučí vaše dítě pořádku. A můžete jít ještě dál. Co takhle atrakce jako je lezecká stěna, houpačka, nebo designové prvky, které celý prostor promění například v kosmickou loď?

Dětský pokoj v mezipatře je skvělou celoroční alternativou dětského hřiště a domku na stromě v jednom.

Mezipatro

Pohodlí začíná… správnou teplotou

Než však vůbec začnete přemýšlet o tom, k jakému účelu mezipatro využijete, musíte si být jistí, že se nebude přehřívat a bude zde dostatečně proudit vzduch. V zimě je v mezipatře obvykle příjemně, protože teplý vzduch stoupá nahoru. V létě vám zde ale může být pekelné vedro. Prvním krokem, který byste měli vyřešit, je samozřejmě správná izolace střechy vašeho domu, případně izolace podlahy. Správně provedená tepelná izolace je nesmírně důležitá, protože má na bydlení dvojí dopad – na vytvoření příjemného vnitřního mikroklimatu, kdy se prostor nebude ani přehřívat a ani v něm nebude zima a na placení účtů za vytápění. Nezapomeňte, že střechou můžete ztratit přibližně 1/4 energie spotřebované na vytápění domu. Optimálním řešením je zateplení podlahy a střechy kamennou vlnou.

Vestavěné patro – prostor, který se mění spolu s vámi

Jak tedy vidíte, zařídit mezipatro tak, aby nejen šetřilo místo, ale aby se stalo i prostorem, kde chcete trávit svůj čas, není zase tak finančně náročné. Stačí jen jasně definovat, co od něj chcete, a přidat trochu kreativity.

V neposlední řadě platí, že navržená řešení nejsou trvalá. Účel mezipatra se dá jednoduše změnit podle toho, jak se mění potřeby vaší rodiny. Vznikne ideální domov – domov, který se vždy přizpůsobí svým obyvatelům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *